Slovenská policie otočila. Potvrdila přítomnost šéfa protikorupční jednotky na místě činu

Slovenská policie potvrdila, že na místě vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně byl „v plném rozsahu“ i šéf protikorupční policejní jednotky Róbert Krajmer, který je spojován s oligarchou Norbertem Bödörem, švagrem policejního prezidenta Tibora Gašpara. Sám Gašpar přitom v pondělí tvrdil, že Krajmer na místo činu nevstupoval.

Slovenská policie vyšetřuje vraždu novináře a jeho partnerky
Zdroj: ČTK/AP Autor: michal Smrcok

„Policejní prezident lhal,“ řekl v reakci na nejnovější oznámení policie předseda opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Hnutí již v pondělí zpochybnilo důvěryhodnost vyšetřování případu právě kvůli účasti Krajmera na místě vraždy, a uvedlo, že zavražděný novinář Kuciak o Bödörovi napsal tři rozsáhlé články.

Portál Aktuality.sk, pro který zavražděný novinář pracoval, například před necelým rokem odhalil, že na Bödöra, spojovaného se stranou premiéra Roberta Fica Smer-SD, má vazby Krajmerova manželka.

Policie Krajmerovu přítomnost přiznala až pod tlakem

Policie přiznala přítomnost Krajmera na místě vraždy poté, co OĽaNO oznámilo tiskovou konferenci ohledně usvědčení Gašpara ze lži. Nahrávku, která potvrzuje vstup Krajmera do dvora Kuciakova domu, zveřejnila televize Joj.

Policejní prezidium bez bližších podrobností uvedlo, že Krajmer na místě vraždy plnil „úkoly související s objasňováním tohoto trestného činu“.

Novinář ve své poslední a nedokončené reportáži psal o podnikání a možných dotačních podvodech italských podnikatelů, kteří působí na východním Slovensku, které média spojují s mafií a kteří měli v minulosti podnikatelské vazby na dva blízké spolupracovníky slovenského premiéra Roberta Fica.

Tito premiérovi spolupracovníci již do vyšetření celé kauzy složili své funkce. Podle OĽaNO policie bez odposlechů novináře nebo jeho redakce nemohla znát podrobnosti o připravovaném článku Kuciaka, aby na místo vraždy reportéra vyslala šéfa protikorupční policejní jednotky, který se vyšetřováním vražd nezabývá; spadají do kompetence Národní protizločinecké jednotky.