Izraelskému premiérovi hrozí obžaloba kvůli korupci. Vinu odmítá, ve funkci chce zůstat

Izraelská policie doporučila prokuratuře, aby obžalovala kvůli korupci premiéra Benjamina Netanjahua. Své stanovisko zveřejnila policie v noci na úterý více než po roce vyšetřování. Netanjahu však považuje policejní tvrzení za nepodložené. V čele izraelské vlády chce zůstat, hovoří o kampani proti sobě.

Benjamin Netanjahu
Zdroj: REUTERS Autor: Stephane Mahe

Izraelská policie vyšetřuje premiéra Netanjahua kvůli dvěma případům, které považuje za korupci. Jde o přijetí darů včetně šampaňského a drahých doutníků, jejichž hodnota převýšila milion šekelů (téměř šest milionů korun) od hollywoodského producenta Arnona Milchana a australského podnikatele Jamese Packera.

Podle listu Haarec izraelský premiér výměnou za dary prosazoval zákon, v jehož důsledku nemusí Izraelci, kteří se vrátí z ciziny, platit deset let daně. Netanjahuovi právníci uvedli, že šlo pouze o přátelské dary.

Ve druhém případě se premiér údajně tajně domlouval s vydavatelem izraelských novin Jediot Achronot, aby se o něm psalo příznivě výměnou za to, že omezí konkurenci v médiích.

Podle listů The Jerusalem Post, Haarec a televizních kanálů 10 a 2 TV policie žádá, aby byl Netanjahu obžalován v obou případech. Žádost policie teď vyhodnotí generální prokurátor, na němž spočívá konečné rozhodnutí, zda premiéra poslat k soudu, nebo ne.

Benjamin Netanjahu je izraelským premiérem od roku 2009, v téže funkci však působil i dříve. Veškerá obvinění odmítá a ve funkci předsedy vlády chce zůstat. Vyšetřování korupčních kauz je podle něj kampaň, která ho má odstranit od moci.

„Jsem si jist, že pravda vyjde najevo. Jsem si jist, že v příštích volbách, které proběhnou podle plánu (v roce 2019) opět získám s Boží pomocí vaši důvěru,“ řekl Netanjahu v televizním projevu.