Ruský exministr dostal osm let za korupci. Tvrdí, že je obětí provokace

Ruský soud poslal na osm let do vězení exministra hospodářství Alexeje Uljukajeva za přijetí úplatku ve výši dvou milionů dolarů (bezmála 44 milionů Kč) od ropného koncernu Rosněfť. Politik má také zaplatit pokutu ve výši 130 milionů rublů (zhruba 48 milionů Kč), má zmrazený majetek a zákaz vykonávat veřejné funkce. Obhajoba se hodlá proti verdiktu odvolat.

Alexej Uljukajev během soudního líčení
Zdroj: Reuters Autor: Tatyana Makeyeva

Uljukajev obvinění z korupce odmítá. Jde podle něj o vykonstruovaný proces na základě provokace šéfa ruského ropného giganta Rosněfť Igora Sečina, který je považován za chráněnce prezidenta Vladimira Putina.

Exministr během svého závěrečného vystoupení před soudem řekl, že se stal obětí „strašlivé a nemilosrdné provokace“, jejíž „autor se rozplynul a zůstal po něm jen smrad“.

Novinářům popsal ještě před začátkem líčení den svého zadržení. „Stalo se to velmi rychle, přijdeš tam (do sídla Rosněfti), divíš se, proč ti jde naproti člověk v oblečení určeném k rybolovu (Sečin). Následně začínáš chápat, že je něco špatně, ale reagovat už nestíháš,“ citovala Uljukajeva ruská verze zpravodajského serveru BBC. 

Podle soudkyně požadoval Uljukajev úplatek od Igora Sečina za souhlas s pohlcením menší výnosné firmy Bašněfť. Sám Sečin se na lavici svědků nedostavil a soud se spokojil s výpověďmi z vyšetřování a se svědectvím generála tajné služby, který stojí v čele bezpečnostní služby koncernu. Soudkyně prohlásila, že exministrova vina byla prokázána důkazy předloženými obžalobou.

Alexej Uljukajev
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Artyom Geodakyan

Prokuratura navrhovala trest deset let vězení a pokutu ve výši půl miliardy rublů (183 milionů korun), zatímco obhájci žádali plné zproštění viny. Podle agentury Interfax dostal Uljukajev minimální trest, k němuž mohl být na základě obvinění odsouzen.

Podle agentury AP byl rozsudek překvapivě přísný. Mnoho komentátorů očekávalo, že politikovi bude uložen podmíněný trest a následně bude propuštěn.

Verdikt se stal terčem kritiky mimo jiné ze strany doposud vlivného exministra financí Alexeje Kudrina, který rozsudek označil za strašlivý a neopodstatněný. Práce vyšetřovatelů byla podle něj slabá.

První zatčený ministr po pádu Sovětského svazu

V ruských vládních strukturách byl Uljukajev považován za mocnou osobu a jeho zatčení vyvolalo v Moskvě nebývalý skandál. Bylo to totiž poprvé od konce Sovětského svazu, kdy zatkli úřadujícího člena federální vlády.

Putin po zatčení ministra prohlásil, že výsledky vyšetřování byly dostatečné pro ztrátu důvěry a odvolání z funkce. 

Alexej Uljukajev byl ministrem hospodářství od roku 2013 do podzimu 2016, předtím působil skoro deset let ve funkci místopředsedy ruské centrální banky.