Moskva hrozí odvetou. RT jako zahraniční agent nesmí do amerického Kongresu

Ruská média zařazená v USA na seznam zahraničních agentů nebudou mít přístup do amerického Kongresu. Oznámil to kongresový výbor, který vydává novinářské akreditace. Zákaz se týká ruské televize RT. Její novináři se nedostanou do parlamentních komor a nebudou moci přímo referovat ani o veřejných slyšeních v kongresových výborech. Moskva už pohrozila odvetou.

USA nařídily televizi RT, aby se zaregistrovala u amerického ministerstva spravedlnosti podle zákona o registraci zahraničních agentů, který vznikl v reakci na nacistickou propagandu během druhé světové války.

RT tak nakonec učinila a napříště musí ve svých materiálech publikovaných v USA uvádět, že jde o sdělení „jménem“ ruské vlády. Nynější rozhodnutí o zákazu vstupu RT do Kongresu označil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov za nepřátelský a nedemokratický akt, který je v rozporu se zásadami svobody slova. „Toto rozhodnutí nezůstane bez odpovědi,“ varoval.

Podle poslanců ruské Státní dumy může být brzy zapovězen vstup do ruského parlamentu zpravodajům amerických stanic Hlas Ameriky a Rádio Svoboda, které byly nedávno zařazeny na ruský seznam zahraničních agentů.

Rusko navrhuje za porušení zákona o zahraničních agentech tučné pokuty 

Příslušný zákon odsouhlasilo Rusko minulý týden i přes kritiku ruských a zahraničních ochránců lidských práv. Šéfové ústavních výborů obou komor ruského parlamentu, Pavel Krašeninnikov a Andrej Klišas, následně navrhli za porušení předpisu pokuty ve výši až pěti milionů rublů (asi 1,8 milionu korun).

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv mezitím označil stav rusko-amerických vztahů za „děsivý“, nejhorší od dob studené války. Přirovnal ho dokonce k protikomunistickým honům na čarodějnice, které v USA v 50. letech minulého století rozpoutal senátor Joseph McCarthy.