Fico chce Kiskovi vyúčtovat používání vládní letky. Jen frustrace z volebního debaklu, kontruje prezident

Slovenský premiér Robert Fico chce od prezidenta Andreje Kisky, aby uhradil milion eur (25,6 milionu korun) za používání vládní letky na přepravu k rodině do rodného Popradu. Fico se také pustil do Kisky za jeho dřívější kritické výroky ohledně problémů ve slovenské společnosti. Prezidentská kancelář v reakci nepřímo označila Ficovy výroky za projev frustrace po ztrátách jeho sociálních demokratů v nedávných krajských volbách.

Robert Fico
Zdroj: Reuters Autor: Hannibal Hanschke

Spor ohledně využívání vládní letky hlavou státu propukl už na jaře. Koalice tehdy prosadila ve sněmovně usnesení, kterým parlament požádal Kisku, aby vládní letku využíval jen ke služebním cestám. Kiska dříve tvrdil, že o cestování vládní letkou ho z důvodu nízké vytíženosti letadel požádal ministr vnitra Robert Kaliňák. Po kritice koalice hlava státu využívání vládní letky omezila.

„Posílám panu prezidentovi dopis, aby uhradil milion eur za používání letadla k soukromým cestám domů. Vystavíme mu fakturu, aby tento milion zaplatil Slovenské republice. Myslím si, že tyto peníze musí zaplatit,“ řekl Fico, kterého milionář Kiska v roce 2014 porazil v rozhodujícím kole přímé volby prezidenta. Premiér dodal, že nezná žádného dělníka, žádnou prodavačku či žádného učitele, kterému by stát platil cestování letadlem domů.

Andrej Kiska
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vesa Moilanen

„Prezident chápe Ficovu frustraci po zpackaných a prohraných župních volbách. I to, že potřebuje trochu času, aby zkonsolidoval stranu, ve které roste nespokojenost zejména s výkonem ministra vnitra. Poté by se už jeho vláda mohla začít věnovat problémům země, korupci, zneužívání policie, školství i sociálním problémům lidí,“ reagoval na Ficova slova prezidentův mluvčí Roman Krpelan.

Krátce poté Fico v prohlášení uvedl, že se prezident snaží odvést pozornost od svých problémů a že nechápe, co má zneužívání státního letadla k soukromým účelům společného s krajskými volbami.

Kiska a Fico se v mnoha otázkách rozcházejí

Kiska se v minulosti opakovaně dostal do křížku s předchozí jednobarevnou vládou sociálních demokratů premiéra Fica i nynějším koaličním kabinetem, když například upozorňoval na neřešení problémů obyvatel či na korupci. Hlava státu se také nechala slyšet, že Slovensko ve skutečnosti není sociálním státem. Kiska na rozdíl od Fica obhajoval sankce, které na Rusko uvalila EU, a v migrační krizi se vyslovil pro pomoc uprchlíkům.

„Pan prezident rád mluví. Nemá odpovědnost za nic, ale má silná prohlášení. Už nemíním poslouchat laciné výkřiky pana prezidenta. Odmítám prázdná prohlášení, prázdné řeči, kterých je v poslední době stále více,“ řekl Fico, který dříve opakoval, že o konflikt s prezidentem nemá zájem. Kiska je podle dřívějších průzkumů veřejného mínění nejoblíbenějším politikem na Slovensku.

Letos v září unikly do medií dokumenty ohledně vyšetřování firmy KTAG, jejímž je prezident Kiska spolumajitelem. Daňový úřad neuznal firmě náklady vynaložené na Kiskovu kampaň a doměřil společnosti daň z přidané hodnoty a později také daň z příjmů. Firma daň doplatila.