Madrid se poprvé omluvil za násilí při katalánském referendu

Zástupce španělské vlády v Katalánsku se poprvé omluvil za tvrdý postup federální policie vůči lidem, kteří se chtěli zúčastnit nedělního referenda. U speciálního madridského soudu také vypovídali čtyři z hlavních aktérů katalánské politické krize. Předvoláni byli kvůli podezření, že před problematickým referendem o nezávislosti bránili španělským orgánům ve výkonu funkce, což španělské právo kvalifikuje jako vzpouru. Zadržen nikdo z nich nebyl, uvedla agentura AP.

Katalánci v pondělí protestovali proti zákroku španělské policie během referenda
Zdroj: Reuters Autor: Yves Herman

Zástupce Madridu v regionu Katalánska Enric Millotak se za policejní násilí v den referenda o nezávislosti omluvil v televizním rozhovoru. „Když vidím ty záběry a vím, že lidé byli mláceni, vytlačováni a jeden člověk dokonce hospitalizován, musím si to vyčítat a omluvit se jménem zasahujících policistů,“ řekl Millo.

Šlo o první omluvu představitele centrální vlády v souvislosti se zásahem, po kterém podle katalánských úřadů muselo být ošetřeno téměř 900 lidí. Organizace na ochranu lidských práv postup policie označily za nepřiměřené použití síly vůči civilnímu obyvatelstvu.

U soudu také stanuli šéf katalánské policie se svou náměstkyní a lídři dvou hlavních občanských organizací stojících za katalánským separatistickým hnutím. Čtyři z hlavních aktérů katalánské politické krize hodlá soud dále vyslýchat v nejbližších dnech, jakmile prostuduje zprávu federální policie o incidentech souvisejících s plebiscitem.

Šéf katalánské policie Mossos d'Esquadra Jorge Lluís Trapero a jeho náměstkyně Teresa Laplanaová jsou vyšetřováni kvůli událostem kolem 20. září. Tehdy španělská policie zatkla v souvislosti s přípravami zakázaného referenda čtrnáct katalánských úředníků, což vyvolalo nepokoje, na které prý příslušníci Mossos reagovali příliš pasivně. Španělští policisté kvůli tomu několik hodin nemohli opustit budovu katalánského ministerstva hospodářství.

Po víkendovém referendu se také hovořilo o tom, že katalánští policisté nevymáhali zákaz ústavního soudu tak, jak to justice nařídila.

Demonstrace po zátahu na katalánské činitele svolala separatistická sdružení Katalánské národní shromáždění (ANC) a Omnium Cultural, jejichž lídři Jordi Sánchez a Jordi Cuixart byli také u soudu. Všechny čtyři osoby obviněné ze vzpoury, za kterou hrozí ve Španělsku trest až patnáct let vězení, po pátečním slyšení zůstávají na svobodě.