Povstalecké jednotky v Sýrii s podporou USA zahájily útok na baštu IS v Rakká

Arabsko-kurdské povstalecké jednotky v Sýrii zahájily s podporou Spojených států útok na město Rakká, které je baštou takzvaného Islámského státu (IS). Podle velitele koaličních jednotek, amerického generálporučíka Steva Townsenda, bude bitva o Rakká „dlouhá a obtížná“, zasadí však IS rozhodující úder.

Pádem Rakká by měla organizace IS přijít o svůj poslední zásadní opěrný bod v regionu. „Pro IS bude těžké přesvědčovat nové rekruty, když ztrácí svá dvě hlavní města v Iráku a v Sýrii,“ uvedl americký generálporučík Steve Townsend s odkazem i na rozhodující boje v iráckém Mosulu, kde se podle něj blíží znovudobytí celého města z rukou IS.

„Tato koalice je ale silná a odhodlaná zcela vymýtit IS z Iráku a ze Sýrie.“

Steve Townsend

americký generálporučík

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zaútočily povstalecké jednotky na tamější vojenskou základnu na severním předměstí Rakká a zároveň na čtvrť Mašlab, ležící na východním okraji města. Mluvčí Syrských demokratických sil (SDF) Talál Sillo uvedl, že arabsko-kurdské jednotky SDF zahájily s podporou mezinárodní koalice ofenzivu ze severu, východu i západu.

Ofenzivu proti IS v oblasti Rakká zahájila SDF spolu s mezinárodní koalicí loni v listopadu. Koncem února vstoupili povstalci do provincie Dajr az-Zaur, v níž Rakká leží. Minulý týden se jim podařilo dostat se až k severním a východním branám města Rakká, které obklíčili ze severu, východu a západu.

Kurdské milice YPG, které jsou součástí SDF, informovaly o bezprostředních přípravách na útok v sobotu. O den později Turecko, které se na operaci nepodílí kvůli svým sporům s kurdskými povstalci, oznámilo, že ofenziva již začala.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT Szántó: Sil, které se budou pokoušet město Rakká dobýt, je více

Bez podílu Ruska či prezidenta Asada

Americká armáda se na pozemním útoku na Rakká přímo nepodílí. Povstalce ale zásobuje zbraněmi, zajišťuje jim podle potřeby logistické zázemí a hlavně je se svými regionálními spojenci podporuje vojenským letectvem.

Na operaci se nepodílí Rusko ani síly vládnoucího režimu syrského prezidenta Bašára Asada, které se soustředí na rozšíření území kontrolovaného v provincii Aleppo na severu země.