„…a k tomu mi dopomáhej Bůh“

Washington – Pět minut před polednem místního času (17:55 našeho času) dnes ve Washingtonu před budovou Kapitolu složí slavnostní přísahu staronový americký prezident Barack Obama. Poprvé tak učinil už v neděli v Bílém domě: druhé funkční období mu totiž začalo právě v neděli v poledne.

Od roku 1937 se inaugurace koná 20. ledna. V případě, že toto tradiční datum připadá na neděli, uskuteční se následující den. Druhá Obamova inaugurace bude skromnější než ta první, kdy Američané uváděli do úřadu prvního prezidenta tmavé pleti. Před čtyřmi lety se na ni dostavilo nejvíce lidí v dějinách. Šlo také o událost se zatím největší návštěvností v americkém hlavním městě. Podle různých odhadů na ní byl milion až 1,8 milionu lidí.

Letos pořadatelé očekávají 600 000 až 800 000 lidí. Oslavy potrvají kratší dobu - tři dny místo čtyř při první inauguraci – a bude je také doprovázet menší počet společenských akcí.

Dvě bible, čtyři sliby

Obama přísahá na dvě historické bible. První kdysi patřila aktivistovi Martinovi Lutheru Kingovi, na druhou pak během své první inaugurace v roce 1861 přísahal Abraham Lincoln a v roce 2009 rovněž Obama. Slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu se přitom tehdy neobešel bez mírného přeřeknutí, Obama si proto přísahu o den později zopakoval. Dnes tak vlastně bude přísahat celkem počtvrté.

Po přísaze staronový šéf Bílého domu přednese inaugurační projev. Pak zazpívá Kelly Clarksonová a kubánsko-americký básník Richard Blanco přednese báseň. Obřad zakončí zpěvačka Beyoncé zpěvem americké hymny. Obama se poté odebere s viceprezidentem Joem Bidenem, rodinnými příslušníky a členy Kongresu a hosty na oběd do budovy Kongresu.

  • Podle tradice založené prvním prezidentem USA Georgem Washingtonem skládají jeho nástupci slib s rukou na bibli. Prezidenti se v přísaze zavazují, že budou svědomitě vykonávat svůj úřad a hájit americkou ústavu. Washington si k textu přidal slova „k tomu ať mi dopomáhá Bůh“, která od té doby prezidenti opakují.
  • Většina inauguračních projevů nebyla nijak výjimečná, některé ale vešly do dějin. Nejkratší řeč o 135 slovech pronesl v roce 1793 Washington, přes 90 minut naopak řečnil v roce 1841 William Harrison. V mrazu se ale nachladil a za necelý měsíc zemřel. Slavná věta zazněla v roce 1961 při inauguračním projevu Johna Fitzgeralda Kennedyho: „Neptejte se, co pro vás může udělat vaše vlast. Ptejte se, co pro svou vlast můžete udělat vy!“

Lístek pro firmy ? Milion dolarů

Pět minut po půl třetí místního času začne inaugurační průvod. Trasa povede od Kapitolu po Pensylvánské avenue do Bílého domu. Večer se pak prezident nejprve objeví na plese pro příslušníky ozbrojených sil, pak zamíří na hlavní inaugurační ples. Na akci vystoupí hned několik hvězd, například zpěvačka Katy Perryová, zpěváci Smokey Robinson a Usher či Alicia Keysová.

Inaugurace přijde na několik desítek milionů dolarů. Obama na ni jen od soukromých sponzorů hodlá vybrat 50 milionů dolarů. Za své peníze věnované na slavnost získají exkluzivní místa či přístup na večírky. Nejdražší lístky přijdou až na čtvrt milionu dolarů pro jednotlivce a na milion dolarů pro firmy.

Před čtyřmi lety se Obama dostal do Bílého domu s heslem o naději a změně. Američané jím byli fascinováni, protože nabízel alternativu ke končící vládě republikána George W. Bushe. I když Obama naděje mnoha Američanů nenaplnil, dokázal loni svůj úřad obhájit. Mezi hlavní úkoly jeho druhého funkčního období bude patřit snižování rozpočtového deficitu, zajištění pracovních míst a růst ekonomiky. Hodlá zpřísnit kontrolu střelných zbraní a prosadit imigrační reformu, která by měla řešit problém zhruba 11 milionů nelegálních imigrantů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové útočili na zastávku s lidmi v Oděse, v Záporožské a Sumské oblasti zabíjeli

Dva lidé byli zabiti a nejméně osmnáct osob bylo zraněno při ruském útoku na civilisty v centru Záporoží, oznámil v podvečer náčelník správy tohoto regionu Ivan Fedorov. Při ostřelování Sumské oblasti zahynul 71letý muž. Šéf městské vojenské správy Serhij Lysak informoval, že cílem ruského útoku v Oděse byla ráno autobusová zastávka. Zranění utrpěli tři lidé. Na Rusy okupovaném Krymu nejezdily některé vlaky poté, co v noci na pondělí drony zaútočily na expres Moskva–Simferopol.
08:28Aktualizovánopřed 11 mminutami

Zemětřesení na filipínském ostrově má přes třicet obětí

Nejméně 35 mrtvých si podle filipínských úřadů vyžádalo silné zemětřesení, které v noci na pondělí SELČ postihlo tamní ostrov Mindanao. Otřesy o síle 7,8 stupně si zároveň vyžádaly více než dvě stě zraněných, dalších dvanáct osob je pohřešováno, informují agentury. Záchranné operace stále pokračují a počet obětí může stoupat.
05:41Aktualizovánopřed 23 mminutami

Evropa novou společnou stíhačku mít nebude, píše DPA

Nová evropská stíhačka, jejíž vývoj stál miliardy eur, nakonec podle agentury DPA nevznikne. Německý kancléř Friedrich Merz a francouzský prezident Emmanuel Macron totiž došli k tomu, že se firmy Dassault a Airbus nejsou schopné na její konstrukci dohodnout. DPA to napsala s odvoláním na německé vládní kruhy.
před 1 hhodinou

Írán a Izrael zastavily vzájemné útoky, Trump varoval před hloupostí

Teherán oznámil, že zastavuje útoky na Izrael, ale pohrozil další reakcí, pokud bude izraelská armáda pokračovat v „agresi“ v Libanonu. Izrael v noci zasáhl mimo jiné petrochemický komplex na jihozápadě Íránu. Ten zrušil až do odvolání všechny lety. Izraelská armáda později informovala o dalších salvách raket vypálených na židovský stát z Íránu a Jemenu. Ceny ropy kvůli eskalaci konfliktu prudce vzrostly.
03:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Arméni potvrdili proevropské směřování. Pašinjan vyhrál volby

Vládnoucí strana Občanská smlouva arménského premiéra Nikola Pašinjana zvítězila v parlamentních volbách, podle Ústřední volební komise získala 49,8 procenta hlasů, napsala agentura Reuters. Směřuje tak ke třetímu volebnímu období. Opoziční Silná Arménie, kterou vede rusko-arménský miliardář Samvel Karapetjan, skončila druhá s 23,3 procenta. V parlamentu zasedne ještě třetí subjekt, u čtvrtého volební komise překontroluje hlasy, plyne ze zpráv médií.
07:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Měly by algoritmy určovat mzdy lidí na volné noze? Litevská vláda je rozdělena

V Litvě vypukla roztržka ohledně toho, kdo by měl určovat cenu jízdy nebo za doručení jídla – zda člověk, nebo software. Spor se dotýká širší evropské debaty o právech pracovníků takzvané gig ekonomiky a Litva ho musí vyřešit do prosince.
před 3 hhodinami

Ukrajina letos znovu ovládla 600 kilometrů čtverečních svého území, řekl Syrskyj

Ukrajinská armáda letos znovu ovládla šest set kilometrů čtverečních ukrajinského území, řekl v pondělí její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj. Agentura Reuters napsala, že jde o další náznak změny v dynamice války, kterou Rusko rozpoutalo v únoru 2022. V květnu Ukrajina ovládla o sto kilometrů čtverečních více, než kolik ztratila, podotkl také Syrskyj.
před 4 hhodinami

Zoufalí Kubánci dělají zoufalé věci, popisuje fotograf Šibík

Fotograf Jan Šibík už desítky let přináší svědectví z míst, odkud jiní utíkají. Opakovaně se vrací mimo jiné na Kubu. V karibské zemi, která se potýká s hospodářskou krizí, při své poslední návštěvě vnímal velkou apatii a zoufalství, popsal v Interview ČT24 vedeném Terezou Willoughby.
před 5 hhodinami
Načítání...