Teror v Nice i atentát na královnu Beatrix. Auto se v Evropě stává zbraní

V centru švédského Stockholmu najel kradený nákladní vůz do davu lidí, následně narazil do obchodního domu. Útoků, k nimž byl užit automobil, proběhlo v Evropě v posledních letech několik. Nejtragičtější byl ten ve francouzském městě Nice, který si vyžádal život 86 lidí. Terčem neúspěšného atentátu za užití auta byla i královna Nizozemska. Některé z útoků nelze považovat za teroristické činy, neboť je prováděli izolovaní a duševně vyšinutí jedinci.

30. dubna 2009 (Nizozemsko)

Útočník se pokusil spáchat atentát na královnu Beatrix a její rodinu ve městě Apeldoorn tak, že chtěl svým autem zasáhnout autokar s panovnicí. Muž svůj cíl minul, vjel do davu a zabil čtyři lidi. Dalších 13 osob bylo zraněno, tři z nich zemřely v nemocnici. Zraněním podlehl i útočník.

22. května 2013 (Británie)

Dva Britové nigerijského původu ve věku 22 a 28 let za bílého dne na ulici v jihovýchodním Londýně srazili pětadvacetiletého vojáka Lee Rigbyho autem a poté ho ubodali nožem a dobili mačetou. Útočníky, vyznavače radikálního islámu, poslal soud v únoru 2014 na dlouhá léta do vězení, jeden dostal doživotí, druhý si odpyká nejméně 45 let.

Pohřeb Leea Rigbyho
Zdroj: ČTK/PA
Autor: Martin Rickett

22. prosince 2014 (Francie)

Řidič nákladního auta najel autem do davu lidí na vánočním trhu v Nantes na západě Francie. Zranil deset osob, dva ze zraněných později zemřeli. Po činu se probodl nožem a utrpěl rovněž vážná zranění. Prokuratura uvedla, že šlo o „izolovaný čin“ a není možné mluvit o terorismu.

Ve stejný den najížděl muž v Dijonu na chodce, při čemž vykřikoval Alláhu akbar, což v arabštině znamená Bůh je veliký. Zranil 13 lidí. Podle policie nešlo o teroristický čin, ale o krok duševně vyšinutého jedince.

20. června 2015 (Rakousko)

Řidič terénního vozu v centru Štýrského Hradce ve vysoké rychlosti úmyslně najížděl do chodců: tři lidi zabil a dalších 34 zranil. Podle policie nešlo o terorismus. Muž, který byl krátce po činu zatčen, trpí psychickými problémy.

14. července 2016 (Francie)

Při večerním útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto, zahynulo 86 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu, policie jej zastřelila.

19. prosince 2016 (Německo)

Tunisan Anis Amri najel s ukradeným kamionem do davu lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v centru Berlína. Zabil 11 lidí, včetně jedné Češky, a padesátku osob zranil. Atentátníka později zastřelili policisté v Itálii.

5. února 2017 (Německo)

Řidič osobního auta v německém Heidelbergu najel do skupiny lidí na chodníku. Zranil tři lidi. Třiasedmdesátiletý Němec později svým těžkým zraněním v nemocnici podlehl. Mluvčí heidelbergské policie večer vyloučil, že by šlo o teroristický čin. „Motiv spočívá v psychice útočníka,“ vysvětlil.

22. března 2017 (Velká Británie)

Pět obětí a desítky zraněných si vyžádaly dva násilné incidenty u budovy britského parlamentu v Londýně. Dvaapadesátiletý atentátník Khalid Masood nejprve najel do lidí na chodníku na Westminsterském mostě, následně z auta vystoupil a nožem způsobil smrtelná zranění policistovi. Kromě pěti obětí zemřel po útoku i sám útočník, kterého zabila policie. Vyšetřovatelé se domnívají, že pachatel jednal sám a motivován byl islámským extremismem.

Uložit