Útočník z Nice měl při přípravě činu společníky. Tvrdí to prokuratura

Útočník, který před týdnem v Nice najel nákladním vozem do davu a zabil 84 lidí, měl při přípravě činu společníky. Teroristický čin připravoval několik měsíců. Řekl to francouzský prokurátor Francois Molins. Podle něj policie zadržela pět osob, které podezřívá z terorismu. 

Útok v Nice
Zdroj: Reuters Autor: Eric Gaillard

Tři podezřelé - Choukriho C., Mohameda Oualida W. a Ramziho A. - prokuratura viní z nápomoci k vraždám spáchaným při teroristickém činu. Ramzi A. podle úřadů navíc společně s párem z Albánie, Artanem H. a Enkeledjou Z., obstaral jednatřicetiletému útočníkovi Mohamedovi Lahouaiejovi Bouhlelovi zbraň, kterou při útoku střílel na policisty.

Molins uvedl, že jednatřicetiletý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel si připravoval útok už déle než rok. Dokazuje to podle něj analýza útočníkova telefonu, v němž byly nalezeny příslušné fotografie a výsledky vyhledávání na internetu. 

Podle prokurátora si atentátník v uplynulém roce téměř 1300krát telefonoval s jedním z pětice zadržených. V telefonu útočníka se také našla textová zpráva od tohoto člověka se zněním „Nejsem Charlie, jsem rád, že se Alláhovi vojáci vrátili, aby dokončili práci.“ 

Molins rovněž řekl, že ve sklepě jednoho ze zadržených policie objevila útočnou pušku kalašnikov. Vyšetřovatelé zatím nevědí, za jakým účelem podezřelý zbraň držel.

Věta „Jsem Charlie“ (Je suis Charlie) byla hojně užívaná po loňském teroristickém útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo jako vyjádření solidarity s oběťmi a odsouzení atentátu.

Policejní inspekce zároveň prošetří, zda v Nice neselhali policisté a strážníci. Ozývá se kritika, proč nechali vjet kamion do pěší zóny. Centrum města bylo ve státní svátek uzavřeno pro vozidla těžší než 7,5 tuny. Žádná hlídka však řidiče nezastavila.