OSN se obává, že koaliční nálety zabily v Iráku 200 civilistů. Začalo vyšetřování

Organizace spojených národů (OSN) má silné podezření, že koaliční síly vedené Spojenými státy při leteckých útocích v západní části iráckého Mosulu zabily až 200 civilistů. Americká média referují, že zpráva se již prošetřuje. Koaliční letouny podporují ze vzduchu operaci irácké armády, která se snaží město osvobodit z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS).

Boj o západní Mosul
Zdroj: REUTERS Autor: Zohra Bensemra

Obyvatelé Mosulu řekli novinářům agentury AP, že při dvou náletech, které tento měsíc zasáhly domy ve čtvrti Al-Džadída na západě Mosulu, přišlo o život velké množství lidí. „Uvnitř bylo více než 137 lidí. Ukrývali se tam poté, co uprchli před střelami, jež ničily tuto čtvrť,“ prohlásil o jednom bloku domů místní obyvatel Ahmad Ahmad.

Podle místních obyvatel jeden z náletů zasáhl obytnou zónu 13. března a o čtyři dny později přišel druhý letecký úder. Zpravodajský server BBC News uvedl, že civilních obětí bylo podle místních obyvatel na 200.

Reportér agentury AP informoval, že viděl nejméně 50 těl, která byla vynesena z trosek budov. Ze sutin je vytahovali členové týmu iráckých záchranářů, kteří se na místo dříve nedostali kvůli prudkým bojům v oblasti.

Koalice: Riziko se snažíme snížit

V prohlášení koalice stojí, že „začala oficiálně prověřovat důvěryhodnost tvrzení o civilních obětech“. Spojenci dodávají, že v oblasti „běžně provádí letecké údery proti Islámskému státu“ a při plánování a provádění náletů se maximálně snaží snížit riziko pro civilisty.

List The New York Times citoval nejmenované americké vojenské činitele, podle nichž koalice prošetřuje období mezi 17. a 23. březnem. Armáda USA oficiálně oznámila, že prověřuje úder ze 17. března, o který měl požádat Irák.

Mosul je druhým největším městem Iráku. Bojovníci IS je ovládli v červnu 2014, kdy z tamní Velké mešity jeho vůdce abú Bakr Bagdádí vyhlásil na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát. Vládní ofenziva za znovudobytí Mosulu, který je poslední významnou baštou teroristů v Iráku, začala v polovině loňského října. Armáda zatím ovládá asi 40 procent západního sektoru Mosulu. Islamisté tamní civilisty často využívají jako živé štíty. Z oblasti bojů uprchly desetitisíce lidí, zůstává jich tam ale více než 400 tisíc.