Razie u prezidentského kandidáta Fillona: Policie hledá důkazy v kauze jeho manželky

Agenti francouzského ústředního protikorupčního úřadu provedli několikahodinovou domovní prohlídku u prezidentského kandidáta Francoise Fillona a jeho manželky. S odvoláním na několik různých zdrojů o tom informovaly list Le Parisien a agentura AFP.

Francois Fillon
Zdroj: REUTERS Autor: Benoit Tessier

Prohlídku v pařížském bydlišti kandidáta umírněné pravice podle Le Parisien nařídila trojice vyšetřujících soudců, která se od konce února zabývá obviněním, že Fillonova choť měla neoprávněné příjmy ze státních prostředků.

Fillon ve středu oznámil, že ale z volební kampaně neustoupí. Odsoudil také postup justice, která se ho rozhodla od půlky března stíhat. Podle Fillona nebyla v jeho případě dodržena presumpce neviny.

Skandál propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831 440 eur (22,5 milionu korun).

Podobné zaměstnávání není ve Francii trestné, ale je podezření, že tato práce byla fiktivní, což trestné je. Mnohé lidi také šokovala výše vyplacených peněz. Fillon tvrdí, že manželka pro něj vykonávala skutečnou práci, a pochybení odmítá. Kauzu označil za spiknutí vládních levicových sil.

Skandál výrazně ovlivnil průběh kampaně před prezidentskými volbami. Fillon, který přesvědčivě vyhrál pravicové primárky a byl do vypuknutí aféry favoritem, ztratil podporu mnoha voličů. V posledních průzkumech ho předstihl nezávislý kandidát Emmanuel Macron.