Británie zaplatí vývoj laserových zbraní. Chce jimi ničit drony, rakety i miny

Britské ministerstvo obrany zadalo výrobu prototypu nové laserové zbraně. Projekt v hodnotě 30 milionů liber (947,3 milionu korun) má ukázat, zda tato technika může zvýšit bojeschopnost britské armády, informoval zpravodajský server BBC. Tyto takzvané zbraně s řízenou energií mají být schopny ničit i bezpilotní letadla, rakety, miny či minometné granáty.

Americký laserový systém na vojenské lodi Ponce
Zdroj: Reuterss/US NAVY

Testy nového systému v terénu se plánují na rok 2019. Zaměří se na to, jak je prototyp schopen zachycovat a sledovat cíle v různé vzdálenosti a za rozdílného počasí nad zemí a nad vodou. Pokud budou zkoušky úspěšné, mohla by podle ministerstva armáda začít používat první laserové zbraně kolem roku 2025.

Technologie by mohla „pomoci ozbrojeným silám lépe bojovat proti nově vznikajícím hrozbám, kterým by mohly čelit,“ řekl Peter Cooper z výzkumného ústavu armády DTSL.

Spojené státy testují laserové zbraně řadu let

Například americká armáda testuje laserovou techniku už desítky let. Technické překážky ale zatím podle všeho neumožnily její použití na bitevním poli.

Americké válečné námořnictvo ale už testovalo v roce 2014 v Perském zálivu laserový systém zvaný Laws. Zbraň tehdy zasáhla z paluby vojenské lodě Ponce malé plavidlo a malé bezpilotní letadlo, poznamenala BBC.