Nová vláda v Barmě propouští politické vězně. Včetně uvězněných studentů

Nová demokratická vláda Barmy propustila na svobodu již 113 politických vězňů. Amnestii vyhlásila ve čtvrtek nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Její Národní liga pro demokracii, která stála dlouhá léta v opozici vůči vojenskému režimu, vyhrála s velkým náskokem listopadové volby.

Su Ťij
Zdroj: ČTK/AP Autor: Aung Shine Oo

Podle organizace na pomoc barmským politickým vězňům AAPP byla před vyhlášením amnestie v Barmě za mřížemi asi stovka osob odsouzených za politické zločiny a přes 400 jich čekalo ve vazbě na soud.

„Mezi čekajícími bylo i šedesát devět studentů, kteří byli zadrženi před rokem na demonstraci proti novému školskému zákonu a vyšli na svobodu v pátek,“ napsala agentura AP.

Vláda vedená prezidentem Tchin Ťjoem, který je blízkým přítelem Su Ťij, uvedla, že všichni političtí vězni by měli být propuštěni do 11. dubna. "Osvobození vězňů svědomí zadržovaných za svou účast v mírových politických aktivitách je jednou z priorit nové vlády," uvedl barmský kabinet ve svém prohlášení.

Většina politických vězňů, kteří byli uvězněni během vojenské diktatury, je již na svobodě. Exprezident Thein Sein, někdejší generál, který skončil v úřadu minulý týden, propustil za svých pět let vládnutí přes 1200 vězňů svědomí.