Turci prý dopadli vraha pilota sestřeleného ruského bombardéru

Turecké úřady údajně zadržely muže podezřelého ze zabití ruského pilota, který se katapultoval po sestřelení svého bombardéru loni v listopadu. Informují o tom turecká média. Incident z konce listopadu prudce zhoršil rusko-turecké vztahy.

Sestřelená ruská stíhačka
Zdroj: ČTK/ABACA/AA

Policie v Izmiru na jihu Turecka podle místních médií zadržela Alparslana Çelika, kterému Moskva připisuje odpovědnost za zabití pilota ruského bombardéru Su-24M v době, kdy se po katapultování snášel na padáku k zemi.

Zatčení se odehrálo v jedné restauraci a strážci zákona spolu s Çelikem zatkli dalších 13 či 14 mužů. Všichni prý donedávna bojovali v Sýrii. Policisté jim zabavili útočnou pušku Kalašnikov, dvě pistole a množství nábojů. Není dosud jasné, zda se zadržení odehrálo právě v souvislosti se zabitím pilota Peškova, jehož tělo později Turecko předalo ruským úřadům.

„Prověříme tuto informaci. Až budeme mít konkrétní údaje, tak je okomentujeme,“ reagovala mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Pád ruské stíhačky v Sýrii
Zdroj: REUTERS
Autor: Sadettin Molla
  • Ankara tvrdí, že sestřelený bombardér narušil turecký prostor a že jej opakovaně varovala, než jej sestřelily stíhačky. Moskva to popírá a tvrdí, že letoun byl sestřelen nad Sýrii. Incident prudce zhoršil rusko-turecké vztahy, Moskva odpověděla zavedením protitureckých sankcí.

Ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov nedávno uvedl, že Moskva si klade tři podmínky pro normalizaci vztahů s Ankarou: Turecko se omluví za sestřelení ruského letadla, dopadne a potrestá viníky a poskytne Rusku odškodnění.

„Byl to Alparslan Çelik, kdo střílel na našeho pilota. Předstoupil před kamery s prohlášením a pak ukázal kus padáku. Mluvil plynně turecky,“ tvrdil Karlov před novináři a dodal, že šéfem „banditů“, kteří zabili ruského pilota, nebyl žádný Syřan, ale turecký občan.

Podle tureckých médií dvaatřicetiletý Çelik v roce 2014 bojoval proti Islámskému státu v Iráku v řadách turkmenské menšiny a počátkem roku 2015 odcestoval do Sýrie, aby se na severozápadě země připojil k tamním turkmenským milicím, bojujícím proti režimu Bašára Asada. Ten je považován za hlavního spojence Moskvy na Blízkém východě.