Asad pro ČT: Podepsání deklarace o příměří v Praze je reálné

Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro Českou televizi zopakoval, že nezbytným předpokladem politického řešení v zemi je porážka povstaleckých skupin, které usilují o jeho pád. A zdůraznil, že je to v rukou samotných Syřanů. Celý půlhodinový rozhovor s Bašárem Asadem odvysílá ČT24 v úterý ve 20:00 v rámci speciálního pořadu k syrské válce. Přepis rozhovoru bude k dispozici na webových stránkách ČT24.

Video Události
video

Asad pro ČT: Podepsání příměří v Praze je reálné

O situaci v Sýrii se na mezinárodní úrovni jedná v Ženevě a ve Vídni. Diskuse se většinou zadrhnou na diametrálně odlišných stanoviscích ohledně osoby Bašáda Asada a jeho další roli v mírovém procesu. Zatímco Moskva jako dlouholetý Asadův spojenec požaduje jeho setrvání ve funkci až do nových voleb, západní státy v čele s USA žádají jeho okamžitý odchod.

O tom, že by deklarace o příměří v Sýrii mohla být v budoucnu podepsána v Praze, mluvil poprvé český prezident Miloš Zeman v září během návštěvy Valného shromáždění OSN. Zeman tehdy novinářům prozradil, že zájem na Praze má syrská vláda i představitelé opozice. A nyní i Bašár Asad potvrdil tuto možnost jako reálnou.

„Samozřejmě, že by to bylo reálné. Syřané vám řeknou, že nemůžete mít mírovou konferenci například ve Francii, protože Francie podporuje terorismus a podporuje válku, nepodporuje mír. Takže když jste zmínil Prahu, tahle myšlenka bude všeobecně přijímána právě kvůli vyváženým postojům vaší země,“ řekl Asad během rozhovoru se zpravodajem ČT Michalem Kubalem.

Kvůli válce se v Sýrii ocitlo téměř 11 milionů lidí bez domova, což je zhruba polovina syrské populace. Většina z nich zůstává v Sýrii, další se přesunuli do okolních zemí a část z nich míří do Evropy. V Sýrii také působí řada teroristických organizací, včetně takzvaného Islámského státu a Al-Káidy.

V posledních měsících proto rostou v Evropě obavy z příchodu syrských uprchlíků; má se jich tedy kontinent bát, nebo jim pomáhat? „Co se týče Syřanů, je to směsice. Většina jsou dobří Syřané, vlastenci, správní lidé. Ale samozřejmě mezi nimi máte infiltrované teroristy, to je pravda. A kolik, to je těžké říct,“ uvedl syrský prezident.