Asad musí jít. V tom neustoupíme, ujistil před dalšími rozhovory Kerry

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy nehodlá ustoupit od svého požadavku, aby se syrský autoritářský prezident Bašár Asad vzdal moci. Zda s tím Rusko a Írán jako největší spojenci Damašku budou souhlasit, není podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho jasné. Další kolo rozhovorů o mírovém řešení syrské krize se bude konat v sobou ve Vídni.

John Kerry
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Alexander Shcherbak

„Nevíme jistě, zda může být dosažen ten druh politického předání moci, o který usilujeme,“ připustil Kerry. „Zdi nedůvěry v rámci Sýrie, regionu i mezinárodního společenství jsou tlusté a vysoké,“ dodal.

Kerry nicméně uvedl, že ačkoli jsou rozpory nad Asadovým osudem hluboké, tak Rusko i ostatní země se nechtějí nesouhlasem odradit a snaží se pokračovat na společném základě, který se podařilo ustavit. Připomněl, že na poslední vídeňské schůzce se všichni účastníci i přes spornou otázku budoucnosti Asada shodli na tom, že radikální hnutí Islámský stát musí být poraženo.

„Nemohu říci, že jsme na prahu komplexní dohody. Americký vzkaz každému (účastníkovi) je, že my všichni neseme odpovědnost, proto se nesmíme bránit naléhání a naopak musíme podniknout kroky kupředu, aby mohlo být krveprolití zastaveno,“ dodal ministr.

Předchozí vídeňské schůzky se poprvé zúčastnil také Írán, který se podle dosavadních zpráv íránských médií o své další účasti nerozhodl. Kerry nicméně řekl, že Teherán bude ve Vídni opět zastoupen.

Syrský konflikt už si vyžádal asi čtvrt milionu obětí na lidských životech. Zapojila se do něj i koalice států vedená Spojenými státy, která leteckými údery podporuje opozici i kurdské jednotky. Rusko do bojů se svým letectvem vstoupilo koncem září a stejně jako Írán přiznává, že má v Sýrii také vojenské poradce. Obama v říjnu rozhodl, že během listopadu v této blízkovýchodní zemi nasadí necelou padesátku vojáků, jejichž úkolem bude výcvik, podpora a pomoc umírněné opozici.