Pokusíme se v Sýrii uzavřít příměří, dohodli se diplomaté ve Vídni

Sýrie by měla být jednotná a její vedení sekulární. Shodli se na tom politici na vídeňském jednání o syrské krizi. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier uvedl, že se účastníci schůzky chtějí pokusit dosáhnout v zemi v následujících týdnech celonárodního či regionálního příměří. O osudu prezidenta Bašára Asada se ale ani tentokrát diplomaté nedokázali shodnout.

Video Události
video

Válka v Sýrii: Hledání kompromisu ve Vídni a nasazení amerických vojáků

V závěrečném prohlášení z jednání stojí, že mezi účastníky „přetrvávají významné rozdíly“, nicméně existuje shoda, že „je nezbytné zrychlit veškeré diplomatické úsilí vedoucí k ukončení války“. Politici rovněž žádají OSN, aby si pozvalo zástupce syrské vlády a opozice a aby byl zahájen „politický proces vedoucí k důvěryhodné, nesektářské vládě s tím, že následovat bude nová ústava a volby“.

Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse politici diskutovali o mnoha tématech včetně těch „nejtěžších“. Na některých věcech se prý neshodli, nicméně opět se ve stejném složení sejdou za dva týdny.

„Osm hodin závažných syrských rozhovorů ve Vídni. Byly náročné, ale konstruktivní: máme dostatek společného základu pro zahájení politického procesu pod vedením OSN,“ uvedla na Twitteru šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Vídeňské schůzky se účastnili zástupci sedmnácti států včetně Íránu, který se podobného mezinárodního jednání o Sýrii účastnil vůbec poprvé. To pobouřilo syrské rebely, podle nichž účast Teheránu jen prodlouží celý konflikt.

Americký ministr zahraničí John Kerry na závěrečné tiskové konferenci uvedl, že všechny země, i blízkovýchodní rivalové Írán a Saúdská Arábie, se zavázaly podpořit nezávislou a sekulární Sýrii, zachovat státní instituce, chránit práva všech Syřanů, zajistit přístup k humanitární pomoci a rovněž pokusit se porazit Islámský stát.

Nový proces pod záštitou OSN by měl podle Kerryho vést ke vzniku nové syrské ústavy a k volbám, na které budou dohlížet mezinárodní pozorovatelé. Rovněž by mělo skončit násilí mezi Asadovou armádou a rebely, aby se světové společenství mohlo soustředit na boj s islamisty. 

Jak Kerryho doplnil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, Moskva chce zabránit teroristům, aby se zmocnili vlády nad Sýrií. Všichni účastníci schůzky se podle šéfa ruské diplomacie shodli, že je třeba bojovat s Islámským státem a dalšími teroristy. 

Rusové chtějí do rozhovorů zapojit Kurdy a Syrskou svobodnou armádu

Rusko a Saúdská Arábie si vyměnily seznamy syrských opozičních skupin, které chtějí zapojit do rozhovorů. Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov uvedl, že Rusko předalo seznam všech skupin, s nimiž jedná nebo je ochotno jednat v budoucnu. Podle Moskvy by měly být přizvány k rozhovorům. Seznam má údajně 38 položek a Moskva není proti jeho rozšíření. Zástupce Saúdské Arábie prý předali vlastní seznam a Američané slíbili, že vyhotoví svůj. Podle ruských sdělovacích prostředků chce Moskva k rozhovorům přizvat také Kurdy a Syrskou svobodnou armádu.

Video Velmoci si ve Vídni vyměnily seznamy syrských opozičních skupin, s nimiž chtějí jednat
video

Velmoci si ve Vídni vyměnily seznamy syrských opozičních skupin, s nimiž chtějí jednat

Velmoci si ve Vídni vyměnily seznamy syrských opozičních skupin, s nimiž chtějí jednat

Konečná dohoda o řešení syrské krize se od schůzky velmocí ve Vídni nečeká

Publicista Ezzedine: Opozičních skupin v Sýrii je příliš a mají odlišné plány

Redaktor ČT: Západ není tak razantní, aby Islámský stát smetl

Ve Vídni seděli u jednoho stolu zástupci zemí, jejichž názory se zásadně liší v pohledu na to, zda může zůstat u moci syrský prezident Bašár Asad.

Írán, který je vedle Ruska hlavním Asadovým spojencem, je ochoten přistoupit na to, že se země dohodnou na ustavení půlroční dočasné syrské vlády. Potom se má o Asadově osudu rozhodnout ve volbách.

„Írán netrvá na tom, aby Asad zůstal u moci navždy,“ citovala média náměstka íránského ministra zahraničí Hosejna Ámira Abdolláhjána, který byl členem teheránské delegace.

Podle nejmenovaného diplomata by dokonce mohlo dojít k tomu, že po přechodném období by Írán mohl Asada přestat podporovat. „Rozhovory jsou o kompromisech a Írán je připraven učinit kompromis spočívající v tom, že Asad zůstane u moci šest měsíců,“ uvedl tento zdroj. „Samozřejmě pak bude na syrském lidu, aby rozhodl o osudu své země,“ dodal. 

Vůdce syrské politické opozice George Sabra to ale vyloučil. Každý plán, který umožní Asadovi kandidovat v předčasných volbách, je podle něj šílený. Asada považuje za kořen problému a uspořádat za současné situace celonárodní volby je nemožné. „Kdo je dostatečně šílený na to, aby věřil, že je možné za nynějších podmínek v Sýrii uspořádat volby? Miliony Syřanů jsou mimo Sýrii, někteří v uprchlických táborech. V Sýrii jsou další miliony lidí, kteří odešli z domovů ve snaze najít bezpečné místo,“ prohlásil Sabra.

Základní údaje o hlavních silách ve válce v Sýrii
Zdroj: ČT24