TÉMA

Obrazem

Sucho v Evropě odhalilo vraky nacistických lodí v Dunaji

Po dlouhotrvajícím suchu, které postihlo východní Evropu během letních měsíců, se u srbského přístavu Prahovo objevily vraky nacistických lodí, které byly potopeny v roce 1944 při ústupu německé černomořské flotily před sovětskými vojsky. Některá z plavidel stále obsahují nevybuchlé výbušniny a jejich přítomnost ohrožuje bezpečnost říční dopravy. Podobné nálezy byly zaznamenány také v maďarském národním parku Dunaj-Dráva, kde hladina řeky dosahuje rekordně nízkých hodnot. I přes očekávané deště a mírné zvýšení hladiny zůstávají obavy o osud vraků, které se stávají terčem zájmu zlodějů.
před 21 h hodinami|

Na Veveří oslavili Churchillovy narozeniny

Stopadesáté narozeniny Winstona Churchilla si na hradě Veveří v Brně připomněly stovky lidí, kteří se zúčastnili akce Winston Churchill Day. Politik zavítal na hrad v krátkém rozmezí třikrát po sobě v letech 1906 až 1908. S manželkou Clementine tam byl dokonce na svatební cestě. Na akci mohli návštěvníci hradu vidět například ležení vojáků z 1. československé smíšené brigády, polní poštu, nemocnici nebo výstavu historické techniky.
7. 9. 2024|

Záchranné složky cvičily zásahy při nepokojích

Policisté, hasiči a záchranáři prověřili svou připravenost a vzájemnou spolupráci při pouličních nepokojích. Mezinárodní akce „Street Violence 2024“ v pardubických Kasárnách T. G. Masaryka se zúčastnili i němečtí policisté. Podle ředitele pardubické policie Jana Ptáčka byly podmínky náročné, i když se jednalo pouze o simulaci. Na cvičení se podílelo přes 400 lidí.
5. 9. 2024|

Ze dna řeckého jezera se vynořila vesnice

Po téměř půlstoletí se z hlubin řeckého jezera Mornos vynořily pozůstatky vsi Kallio. Obec musela ustoupit jezeru, které bylo vytvořeno za účelem zásobování 200 kilometrů vzdáleného hlavního města. Po lehké zimě a horkém létě beze srážek ale hladina rezervoáru klesla na nejnižší úroveň za poslední dekády.
4. 9. 2024|

Korejský pokrm kimči ohrožují vysoké teploty

Slavné korejské kimči ohrožují klimatické změny. Teploty v horských oblastech, kde se obvykle zelí napa, u nás známější jako pekingské zelí, pěstuje, přesahovaly během vegetačního období zřídkakdy 25 stupňů Celsia. Podle studií ohrožují vyšší teploty zeleninu natolik, že jednou nebude Jižní Korea schopná její produkce. Optimální teplota pro pěstování se pohybuje mezi osmnácti až 21 stupni Celsia. Zelí se proto přizpůsobuje úzkému pásmu příznivých teplot, a to začínají pociťovat zemědělci i spotřebitelé.
3. 9. 2024|

Ve španělském Buñolu létaly ulicemi tuny rajčat

V ulicích španělského městečka Buñol propuklo tradičně během posledního srpnového týdne rajčatové šílenství v podobě festivalu La Tomatina. Více než dvě desítky tisíc účastníků se vydalo vstříc bitvě s přezrálými rajčaty. Do obce vzdálené čtyřicet kilometrů od Valencie navezlo sedm nákladních aut na sto padesát tun rajské „munice“. Začátek hodinového boje oznámily výbuchy petard, které se rozlehly do ulic hned po tom, co první účastník vyšplhal po kluzké tyči a utrhl visící kýtu šunky.
29. 8. 2024|

Banská Bystrica si připomíná Slovenské národní povstání

V Banské Bystrici začínají dvoudenní oslavy 80. výročí Slovenského národního povstání (SNP). To patří spolu s Varšavským povstáním k jedněm z největších protinacistických ozbrojených vystoupení v Evropě. Centrem odporu proti nacistickému režimu se stala právě Banská Bystrica ve středním Slovensku. První den oslav patřil klubům vojenské historie, koloně historických vozidel, organizátoři do programu zařadili i setkání s veterány. Celostátní oslavy vyvrcholí ve čtvrtek 29. srpna, v případě Banské Bystrice se hlavní část programu přesune k areálu Památníku SNP i do přilehlého parku. Organizátoři připravili v průběhu akce i doprovodné aktivity a další kulturní program.
28. 8. 2024|

Bolivijci zápasí s lesními požáry

Ve východní části Bolívie se šíří lesní požáry. Hasičské sbory zvyšují své úsilí, aby nevznikala další ohniska. Příslušníci ozbrojených sil pomáhají místním s evakuací a dohlížejí na nové zasažené oblasti. Šíření lesních požárů napomáhá hlavně horké počasí a vítr přicházející z jihu. Podle místních úřadů bylo do boje s 32 požáry zapojeno 265 hasičů. Dosud byly zasaženy skoro dva miliony hektarů.
27. 8. 2024|

Ukrajinští hasiči bojovali po ruském útoku v Sumské oblasti s plameny

V úterý brzy ráno bojovali hasiči na východě Ukrajiny s požáry, které vznikly v důsledku ruského úderu na město Hluchiv v Sumské oblasti. Regionální úřad Státní služby pro mimořádné situace uvedl, že do operace bylo zapojeno několik jednotek hasičů, a to i mimo obec Hluchiv. Podle zprávy tamních médií začal útok na město kolem jedné hodiny ranní. Očitý svědek ho označil za nejsilnější v oblasti od začátku ruské plnohodnotné invaze v únoru 2022.
21. 8. 2024|

Vzácnou měsíční kombinaci pozorovali lidé napříč světem

První superúplněk roku 2024 uhranul pozorovatele ze všech koutů světa. Nejednalo se však jen o něj, ale i o takzvaný „modrý Měsíc“. Tato kombinace je vzácným jevem. Superúplněk nastává, když je Měsíc na své dráze nejblíže Zemi, takže se na noční obloze jeví výrazně větší a jasnější. Podle agentury NASA tato událost představuje první ze čtyř po sobě jdoucích superúplňků, které se letos očekávají. Termín „modrý Měsíc“ pak neodkazuje na barvu, ale na výskyt – podle NASA je to buď třetí úplněk v období, které má čtyři úplňky, nebo druhý v jednom kalendářním měsíci. Tentokrát se jedná o první případ. Doba mezi supermodrými Měsíci může být podle NASA až dvacet let.
20. 8. 2024|

Tunisané obnovují posidonii, plíce Středozemního moře

Tuniské sdružení Notre Grand Bleu vede iniciativu na ochranu a obnovu posidonie mořské, důležité trávy ve Středozemním moři. Tým pracuje na aktivní obnově pomocí pěstování a také sleduje její vývoj. Dosud vysadil tisíc metrů čtverečních této rostliny pro vědecké účely. Posidone mořská, známá jako „plíce Středozemního moře“, je endemitem tohoto regionu a hraje zásadní roli v produkci kyslíku a pohlcování oxidu uhličitého.
19. 8. 2024|

Bruselské náměstí krášlí více než milion květin

Historické náměstí v Bruselu pokryl barevný koberec z více než milionu květin. Sedmdesát metrů dlouhý a 24 metrů široký květinový skvost navrhla pouliční umělkyně Oceane Cornille. Více než sto dobrovolníků strávilo tvorbou díla přibližně šest hodin. Květinová skládačka je poprvé tvořena z více než 80 procent čerstvými jiřinami, nikoliv tradičními begoniemi. Dílo bude vystaveno do neděle 18. srpna a veřejnost si může panoramatický pohled na něj vychutnat například z balkonu tamní radnice. První květinový koberec v Bruselu vytvořil v roce 1971 zahradní architekt Etienne Stautemas.
16. 8. 2024|

V Egyptě se zotavili z loňské neúrody mang

V egyptském městě Ismáilíja se zemědělci snaží chránit manga před dopady klimatických změn a sezonní plísní. Egypt, a zejména pak město Ismáilíja, je známé právě pěstováním manga. Díky správným technikám, skleníkům, prořezávání a hnojivům se podle farmářů letošní produkce po neplodném minulém roce téměř vrátila k normálu. Zemědělci také začali pěstovat novou odrůdu manga, která sice nepochází z Egypta, ale zato mnohem lépe snáší tamní horka.
15. 8. 2024|

Řecké lesy požár proměnil v popelavou krajinu

Řečtí hasiči v úterý 13. srpna bojovali s řadou aktivních ohnisek ve snaze zredukovat zbytky požáru, v důsledku kterého zemřela jedna žena a tisíce lidí musely být evakuovány. Požár se sice podle tamních úřadů zmírnil, ale kvůli obavám z opětovného vzplanutí v případě silného větru jsou stále v pohotovosti. Na pomoc řeckým hasičům, jejichž práci označil ministr pro civilní ochranu Vasilis Kikilias za nadlidskou, přijede ve středu večer první skupina českých kolegů. Pomoc přislíbily i Francie, Itálie, Rumunsko, Srbsko a Turecko.
14. 8. 2024|

Turisté zahlcují středověké město v Černé Hoře

Obyvatelé městečka Kotor v Černé Hoře se obávají „nadměrné turistiky“ kvůli pravidelnému kotvení velkých výletních lodí, které sem během turistické sezony přivážejí tisíce návštěvníků denně. Kotor, středověké město zdobené benátskými a rakousko-uherskými paláci a opevněním, leží v zálivu Boka Kotorska na Jadranu. Město je od roku 1979 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
9. 8. 2024|

Gorilí samotář Tony oslavil v Kyjevě kulatiny

Jediný ukrajinský gorilí samec Tony oslavil v kyjevské zoologické zahradě padesáté narozeniny. Na svůj velký den dostal od chovatelek převážně zeleninu a ovoce. Mužskou přítomnost vždy odmítal projevem nervozity, pobíháním a boucháním, proto se musely o samce začít starat pouze chovatelky. Tony je samotář, jeho ošetřovatelům se nepovedlo vytvořit rodinu s jinou samicí. Navíc v posledních letech zažíval i stres kvůli sirénám. Když se zoologickou zahradou rozezní, Tony se musí pokaždé schovat. Zahrada nemá pro zvířata kryty, proto musí chovatelé zůstat němým obyvatelům zahrady nablízku a pomoct jim.
9. 8. 2024|

Domorodci kmene Munduruku vyznačují hranice území svých předků

Několik desítek bojovníků z kmene Munduruku prosekávalo amazonský prales, aby vyznačily hranice svého území. Oblast měla označit brazilská vláda, která to doposud neučinila. Kmen bojuje za ochranu své půdy proti invazi nelegálních dřevorubců a zlatokopů, kteří znečišťují řeky a ohrožují místní ekosystém. Ochránci životního prostředí zdůrazňují, že úsilí domorodých obyvatel je klíčové pro zpomalení globálního oteplování. Přestože vláda uznala několik nových rezervací, mnoho dalších území zůstává bez ochrany a čelí rizikům kvůli plánovaným infrastrukturním projektům, jako je například výstavba vodní elektrárny a železnice.
7. 8. 2024|

Zemědělci z Pobřeží slonoviny sáhli po nové odrůdě rýže. Je odolnější vůči suchu

Pěstitelé rýže na Pobřeží slonoviny dříve čelili výzvám spojeným s nepředvídatelnými povětrnostními podmínkami a nízkými výnosy. Pěstování nové odrůdy odolné vůči suchu a zavedení lepší zemědělské techniky nyní umožňuje dvě sklizně ročně s výnosem až pět tun na hektar. Tento posun podporuje místní zemědělce a přispívá i k soběstačnosti země, která je stále závislá na dovozu rýže z Indie, Thajska a Pákistánu. Díky investicím ve výši 550 milionů dolarů plánuje Pobřeží slonoviny dosáhnout soběstačnosti v produkci rýže do roku 2027.
1. 8. 2024|

Balkánský poloostrov sužují požáry

Některé balkánské země bojují s ničivými požáry, které byly umocněny silným větrem a dlouhotrvajícím suchem. Situace v regionu je kritická: v Albánii muselo být evakuováno letovisko Shëngjin kvůli plamenům, které pohltily okolní borové lesy. V Severní Makedonii požáry nedaleko řeckých hranic zničily pět domů a vedly k evakuaci místních obyvatel. V Chorvatsku u města Šibenik shořelo přibližně 450 hektarů borového lesa. Požáry v regionu jsou stále častější a intenzivnější, což odborníci přisuzují změnám klimatu.
31. 7. 2024|

Kondoři andští hledají potravu na skládkách

Chilská populace kondorů andských, jihoamerických dravců, čítá pouze 6,7 tisíce jedinců. V Kolumbii je pták na pokraji vyhynutí a ve Venezuele vyhynul. Tyto mrchožrouty s třímetrovým rozpětím křídel nachází pracovníci chilské agentury pro zemědělství a chov hospodářských zvířat často nemocné a neschopné letu. Příčinou jsou rozlehlé skládky, kde se snaží najít potravu. U některých zvířat ukazují krevní testy vysoké hodnoty olova, což naznačuje, že pták sežral něco kontaminovaného nebo kořist s vysokým obsahem tohoto těžkého toxického kovu. Nemocní kondoři se zotavují v chilské zoo, odkud jsou následně opět vypuštěni do volné přírody. Podle vedoucího odboru životního prostředí Mauricia Fabryho se musí kontrolovat oblasti, kde se střetává lidská činnost s volně žijícími zvířaty.
23. 7. 2024|

Horňácké slavnosti připomněly místní folklor

Horňácké slavnosti v neděli zakončil koncert u větrného mlýna v Kuželově. Součástí programu byla také mše svatá v kostele sv. Maří Magdaleny ve Velké nad Veličkou a událost doplnil i jarmark, dechová hudba i tradiční tance a vystoupení uměleckých souborů. Festival věnovaný autentickému folkloru z oblasti Horňácka se zde koná už od roku 1957 a pravidelně jej navštěvují tisíce zájemců.
21. 7. 2024|

Horští průvodci v Andách přinášejí svědectví o zmenšování ledovců

V Andách se projevují výrazné dopady klimatických změn, které ohrožují místní ekosystémy i historické památky. Rostoucí globální teploty způsobují tání ledovců a věčně zmrzlé půdy, což vede k sesuvům půdy a přerušení tradičních tras. Místní obyvatelé a odborníci zaznamenávají dramatické změny teplot a ekosystémů, což potvrzují i výzkumy, které ukazují, že denní zimní povrchové teploty v Andách od roku 2000 výrazně vzrostly. Tyto změny podtrhují naléhavost řešení globálních environmentálních výzev.
18. 7. 2024|

Toronto zasáhly bleskové záplavy

Přívalový déšť v úterý přivodil v některých částech kanadského Toronta bleskové záplavy, které způsobily výpadky elektřiny, narušily dopravu a donutily letecké společnosti omezit provoz. Místní média informovala o 96 milimetrech srážek na Pearsonově mezinárodním letišti a uvedla, že v oblasti spadlo za několik hodin tolik deště, kolik by stačilo na měsíc. Podle odborníků na počasí jsou intenzivní bouře po celém světě kvůli změně klimatu stále častější, což značně zatěžuje infrastrukturu, která v mnoha městech není na silné a dlouhotrvající deště uzpůsobena.
17. 7. 2024|

Muzeum vystavuje sto let staré šlapací autíčko i autonomní formuli

Výstava Od šlapacího autíčka k formuli představuje unikátní soukromou kolekci sběratele Lukáše Očenáška. Více než padesát šlapacích autíček vyrobených za poslední století je k vidění v Technickém muzeu v Liberci. Expozice je doplněna i o tři monoposty, které byly zapůjčené týmy FS TUL Racing z liberecké univerzity, TU Brno Racing z brněnské VUT a eForce Prague Formula z ČVUT v Praze. Formule z ČVUT je navíc první autonomní formulí v Česku. Exponáty si bude možné prohlédnout do konce letních prázdnin.
16. 7. 2024|