TÉMA

Obrazem

Kondoři andští hledají potravu na skládkách

Chilská populace kondorů andských, jihoamerických dravců, čítá pouze 6,7 tisíce jedinců. V Kolumbii je pták na pokraji vyhynutí a ve Venezuele vyhynul. Tyto mrchožrouty s třímetrovým rozpětím křídel nachází pracovníci chilské agentury pro zemědělství a chov hospodářských zvířat často nemocné a neschopné letu. Příčinou jsou rozlehlé skládky, kde se snaží najít potravu. U některých zvířat ukazují krevní testy vysoké hodnoty olova, což naznačuje, že pták sežral něco kontaminovaného nebo kořist s vysokým obsahem tohoto těžkého toxického kovu. Nemocní kondoři se zotavují v chilské zoo, odkud jsou následně opět vypuštěni do volné přírody. Podle vedoucího odboru životního prostředí Mauricia Fabryho se musí kontrolovat oblasti, kde se střetává lidská činnost s volně žijícími zvířaty.
před 8 h hodinami|

Horňácké slavnosti připomněly místní folklor

Horňácké slavnosti v neděli zakončil koncert u větrného mlýna v Kuželově. Součástí programu byla také mše svatá v kostele sv. Maří Magdaleny ve Velké nad Veličkou a událost doplnil i jarmark, dechová hudba i tradiční tance a vystoupení uměleckých souborů. Festival věnovaný autentickému folkloru z oblasti Horňácka se zde koná už od roku 1957 a pravidelně jej navštěvují tisíce zájemců.
21. 7. 2024|

Horští průvodci v Andách přinášejí svědectví o zmenšování ledovců

V Andách se projevují výrazné dopady klimatických změn, které ohrožují místní ekosystémy i historické památky. Rostoucí globální teploty způsobují tání ledovců a věčně zmrzlé půdy, což vede k sesuvům půdy a přerušení tradičních tras. Místní obyvatelé a odborníci zaznamenávají dramatické změny teplot a ekosystémů, což potvrzují i výzkumy, které ukazují, že denní zimní povrchové teploty v Andách od roku 2000 výrazně vzrostly. Tyto změny podtrhují naléhavost řešení globálních environmentálních výzev.
18. 7. 2024|

Toronto zasáhly bleskové záplavy

Přívalový déšť v úterý přivodil v některých částech kanadského Toronta bleskové záplavy, které způsobily výpadky elektřiny, narušily dopravu a donutily letecké společnosti omezit provoz. Místní média informovala o 96 milimetrech srážek na Pearsonově mezinárodním letišti a uvedla, že v oblasti spadlo za několik hodin tolik deště, kolik by stačilo na měsíc. Podle odborníků na počasí jsou intenzivní bouře po celém světě kvůli změně klimatu stále častější, což značně zatěžuje infrastrukturu, která v mnoha městech není na silné a dlouhotrvající deště uzpůsobena.
17. 7. 2024|

Muzeum vystavuje sto let staré šlapací autíčko i autonomní formuli

Výstava Od šlapacího autíčka k formuli představuje unikátní soukromou kolekci sběratele Lukáše Očenáška. Více než padesát šlapacích autíček vyrobených za poslední století je k vidění v Technickém muzeu v Liberci. Expozice je doplněna i o tři monoposty, které byly zapůjčené týmy FS TUL Racing z liberecké univerzity, TU Brno Racing z brněnské VUT a eForce Prague Formula z ČVUT v Praze. Formule z ČVUT je navíc první autonomní formulí v Česku. Exponáty si bude možné prohlédnout do konce letních prázdnin.
16. 7. 2024|

Hasiči bojují s rozsáhlými požáry v Kalifornii

Hasiči v kalifornském okrese Santa Barbara dosáhli pokroku v boji s požárem, který spálil přes 38 tisíc akrů. Zranění utrpělo šest hasičů. Podle prohlášení plameny zničily tři stavby a stovky dalších ohrozily. Pozemním posádkám pomohly desítky letadel shazujících vodu. Nadále platí evakuační příkazy a uzavírky silnic. Příčina požáru, který začal 5. července, se vyšetřuje.
15. 7. 2024|

Invazní rostliny u Nových Mlýnů spásají vodní buvoli

Invazní rostliny u Nových Mlýnů na Břeclavsku začala spásat trojice vodních buvolů. Pomohou tím revitalizovat lokalitu, která je nežádoucími rostlinami postižená. Vodní buvoli jsou podle řešitelky projektu Marie Kotasové Adámkové pro revitalizaci dotyčné lokality velice vhodným druhem, protože mají rádi monokulturu rákosu a na rozdíl od jiných druhů hospodářského dobytka mohou pobývat i na hodně podmáčených plochách.
10. 7. 2024|

Hurikán Beryl si v USA vyžádal už osm životů, výpadky proudu mohou trvat dny

Na osm mrtvých stoupla bilance bouře Beryl ve Spojených státech, která udeřila na pobřeží Texasu a způsobila rozsáhlé výpadky proudu v Houstonu. Hurikán se na texaské pobřeží přesunul z jihovýchodního Karibiku, zasáhl také Jamajku a Mexiko. Obnovení dodávek elektřiny v několikamilionové metropolitní oblasti zřejmě potrvá několik dní. Do oblasti zasažené prudkým větrem a přívaly deště se přitom vracejí nebezpečně vysoké teploty.
9. 7. 2024|

Keporkaci během migrace čelí rybářským sítím i nárazům lodí

Kvůli intenzivnímu lovu byli keporkaci téměř vyhubeni. Navzdory dohodě Mezinárodní velrybářské komise o ukončení lovu vylovily sovětské rybářské lodě v 60. letech minulého století mnoho populací těchto kytovců. Šestnáct metrů dlouhá velryba migruje každoročně z Antarktidy do vod Ria de Janeira za účelem rozmnožování se. I přesto, že se počet keporkaků v oblasti Ria během migrační sezony zvýšil z dvou tisíc na více než třicet tisíc jedinců, stálé musí čelit různým hrozbám. Nejčastější překážkou jsou rybářské sítě, zhoršování životního prostředí a nárazy lodí. Podle Světového fondu na ochranu přírody jsou velryby na vrcholu potravního řetězce a hrají důležitou roli ve zdraví mořského prostředí, neboť se významně podílejí na zachycování uhlíku z atmosféry.
4. 7. 2024|

Haiti čelí humanitární krizi kvůli konfliktu s ozbrojenými gangy

Kvůli konfliktu s ozbrojenými gangy, které ochromily obchodní cesty, čelí Haiti humanitární krizi. Zhoršená dostupnost zboží a násilí gangů vedly k tomu, že téměř polovina obyvatelstva trpí nedostatkem potravin. OSN a další organizace se snaží poskytovat humanitární pomoc, ale střelba a nepokoje často narušují jejich snahy. Navzdory příjezdu mezinárodních jednotek zůstává budoucnost nejistá a obyvatelé naléhavě volají po bezpečnosti a stabilitě, aby mohli znovu plnohodnotně žít a pracovat.
3. 7. 2024|

Severovýchod Indie sužují silné deště a záplavy

Na severovýchodě Indie způsobily silné přívalové deště záplavy a sesuvy půdy. Ty mají na svědomí ztráty nejen na majetku, ale i na životech přibližně desítky místních obyvatel. Záplavy se nevyhnuly ani přírodním rezervacím. Národní park Kaziranga, který je domovem téměř 2 200 nosorožců jednorohých, tedy dvou třetin jejich světové populace, je také pod vodou. Meteorologové v následujících třech dnech očekávají v regionu další deště.
2. 7. 2024|

Indičtí hasiči na pokraji sil. Rekordní vedra prudce zvyšují počty požárů

Teploty v Novém Dillí, kde žije přibližně 20 milionů lidí, dosáhly letos rekordních hodnot. Teploměry tam již několikrát ukazovaly téměř padesát stupňů Celsia. Podle údajů hasičských sborů se počet hlášení požárů v období od dubna do června oproti předchozímu roku zdvojnásobil na více než devět tisíc. A počet úmrtí při požárech se v tomto období více než ztrojnásobil. Mnoho požárů vzniklo v rušných starých čtvrtích Dillí, kde jsou úzké uličky plné obchodů.
27. 6. 2024|

Olympiády dětí a mládeže se účastní přes tři tisíce sportovců

Tisíce diváků přihlíželo slavnostnímu zapálení ohně snowboardistkou Evou Adamczykovou k zahájení Olympiády dětí a mládeže na českobudějovické náplavce u Vltavy. Soutěže se letos zúčastní na tři a půl tisíce sportovců ve věku od dvanácti do sedmnácti let a potrvá do 27. června.
24. 6. 2024|

Ajmarové v Bolívii slavili Nový rok

Ajmarský Nový rok se slaví s důrazem na rituály a tradice spojené s lidem Ajmarů, mezi jehož potomky patří dnešní Bolivijci, Peruánci, Chilané a Argentinci. V předhispánské době byli domorodí obyvatelé závislí převážně na zemědělství a cílem mnoha jejich obřadů bylo získat požehnání bohů, aby byla zajištěna hojná úroda. Na tyto principy odkazují i nynější oslavy. Tento den je také známý jako „Willkakuti“ což je ajmarský výraz pro návrat Slunce a připomíná zimní slunovrat na jižní polokouli.
21. 6. 2024|

Zrekonstruovaný obchodní dům Máj se otevře prvním návštěvníkům

Zrekonstruovaný obchodní dům Máj v Praze se veřejnosti oficiálně otevře v pondělí 24. června. Navštívit bude možné devět pater, která nabídnou obchody, restaurace, zábavní centrum a panoramatické terasy. Budova byla postavena na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílače Karel Hubáček. Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975 a v roce 2006 ho ministerstvo kultury prohlásilo kulturní památkou. Rekonstrukce začala v polovině roku 2022 a stála 4,5 miliardy korun.
20. 6. 2024|

Singapurské pláže kvůli srážce dvou lodí zčernaly

Do singapurských vod unikla ropa poté, co v jižním přístavu Pasir Panjang narazil lodní bagr plující pod nizozemskou vlajkou do stojícího tankeru. Do vody se vylilo přibližně 400 tun paliva, velké množství se dostalo na tamní pláže. Ropná skvrna byla spatřena také ve vodách kolem parku Sister's Islands, chráněné mořské oblasti o rozloze 400 tisíc metrů čtverečních.
19. 6. 2024|

Rock for People nabídl stálice i vycházející hvězdy. Dorazil i Neo z Matrixu

Po čtyřech dnech se za návštěvníky zavřely brány královéhradeckého Parku 360, kde již tradičně probíhal festival Rock for People (RfP). Ten na několika pódiích nabídl přes 130 koncertů v čele s The Prodigy, Bring Me the Horizon, The Offspring či Yungbludem. Letošní ročník nalákal i na hvězdu hollywoodských filmů Keanu Reevese.
18. 6. 2024Aktualizováno18. 6. 2024, 17:47|

Požár na americkém Středozápadě pohltil rezervaci původních obyvatel a dále se šíří

Nízká vlhkost a vítr živí požár v blízkosti vesnice Ruidoso v Novém Mexiku. Plameny se rozšířily i do blízké rezervace kmene Mescalero a několika přírodních parků. Úřady nařizují místním se co nejrychleji evakuovat do připravených úkrytů v okolních městech Rosswell nebo Albuquerque. Oheň se rozhořel už v pondělí v devět hodin ráno tamního času a do půl dvanácté se rozrostl na odhadovaných 5252 akrů, uvedl lesnický odbor Nového Mexika.
18. 6. 2024|

Masajové v Keni přecházejí na včelařství

V souvislosti se změnou klimatu přecházejí keňští Masajové z tradičního pastevectví na včelařství. Tento krok podnikli farmáři v rezervaci Nasaru-Olosho v okrese Kajiado v Keni. Tato komunita však není první a nejspíš ani poslední, která takto změní svůj styl obživy. Keňa se totiž dlouhodobě potýká se změnou podnebí, nárůstem populace a ztrátou tradičních pastvin.
17. 6. 2024|

Pyramida z lidských kostí se tyčí v Kutné Hoře

Odborníci v kutnohorské kostnici dokončili obnovu první pyramidy z lidských kostí, která musela být rozebrána při celkové rekonstrukci památky. Opětovné sestavování zabralo dva roky. Jednotlivé lebky a kosti, pocházející od obětí moru a husitských válek, bylo nutné očistit, ošetřit a osušit a po osazení dřevěné konstrukce složit zpátky. V někdejší hřbitovní kapli ze 14. století jsou čtyři pyramidy z kostí, opravena je zatím první v severozápadní části.
13. 6. 2024|

Aero Vodochody představilo v akci stroj L-39NG vyrobený pro LOM Praha

Aero Vodochody ve středu představilo při ukázkovém letu první stroj L-39NG vyrobený pro státní podnik LOM Praha. Letoun poslouží k výcviku budoucích českých pilotů amerických letounů páté generace F-35. Do konce letošního roku by Aero mělo dodat podniku dva letouny a další dva do poloviny roku 2025.
12. 6. 2024|

Modlitba za štěstí i úlevu od veder. V Číně a na Tchaj-wanu vyjely dračí lodě

V pevninské Číně a na Tchaj-wanu rozčeřil vodní hladiny každoroční mezinárodní závod dračích lodí. Poprvé se událost, tak jak ji dnes známe, uskutečnila v roce 1976. Závody mají připomínat vlastence a básníka Čchü Jüana a pořádají se vždy v pátý den pátého měsíce čínského kalendáře. K těmto oslavám patří neodmyslitelně i pojídání lepkavých rýžových knedlíků.
10. 6. 2024|

Malajsijští dobrovolníci chrání želví mláďata před změnou klimatu

Na odlehlé malajsijské pláži skupina dobrovolníků opatrně vyzvedla čerstvě nakladená vejce mořských želv z písku a přemístila je na stinné, chladnější místo. Vědci se totiž obávají, že tamější teplejší podnebí snižuje možnost vylíhnutí samců. U mořských želv má totiž teplota vliv na pohlaví plodu ve vejcích. Výzkumníci v želví rezervaci Chagar Hutang na ostrově Redang se domnívají, že v důsledku klimatických změn se již nyní líhne méně samců, přičemž situaci letos zhoršilo dlouhotrvající období horka a sucha.
7. 6. 2024|

Nepálští sběrači medu jsou na pokraji zkázy kvůli klimatickým změnám

Tradiční sběr medu v himálajských údolích Nepálu je stále více ohrožen rostoucími teplotami a změnami klimatu. Místní komunity, které po generace sbírají med z útesů, zaznamenávají dramatický pokles počtu včelstev a výnosů. Odborníci varují, že klimatické změny, odlesňování a používání pesticidů ohrožují přežití těchto včel a následně i živobytí těch, kteří na ně spoléhají. Výnosy medu, kdysi klíčové pro ekonomiku vesnic, prudce klesají, což způsobuje ekonomické potíže a ohrožuje zachování tohoto tradičního řemesla.
6. 6. 2024|