Rusko útočilo po celé Ukrajině. Mrtví jsou v Chersonu, zranění v Kyjevě či Čerkasách

Rusko provedlo v noci na čtvrtek a brzy ráno další rozsáhlý útok na ukrajinská města. Úder přišel v několika vlnách. V Chersonu zemřeli po dvou útocích tři lidé. Zraněné hlásí Kyjev, kde v nemocnici skončila i devítiletá dívka, Čerkasy na střední Ukrajině, kde byl zasažen hotel, či východoukrajinský Charkov. Exploze se ozývaly také na západě země. Kyjev tvrdí, že vážně poškodil ruskou základnu v Saky na okupovaném Krymu.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Pravidelnému ostřelování čelí osvobozený Cherson, který se nachází u frontové linie. V noci na čtvrtek tam okupanti zasáhli ubytovnu a zabili dva lidi, uvedla oblastní správa. Dalších pět lidí utrpělo zranění. Ráno následoval druhý útok, při němž zemřela žena. 

V Kyjevě se ozvalo několik výbuchů, trosky sestřelených ruských raket zranily podle tamních úřadů sedm lidí. Tři z nich včetně devítileté dívky jsou v nemocnicích, čtyři ošetřili zdravotníci na místě. 

Jeden z výbuchů nastal podle kyjevského starosty Vitalije Klyčka v jihovýchodní části města, kde hasiči vyjeli likvidovat požár infrastrukturního objektu. „Lékaři hospitalizovali 18letou dívku a devítileté dítě (dívku). Byly odvezeny z domu vedle infrastrukturního objektu, kam spadly trosky,“ napsal na Telegramu.

Úlomky dopadly ve třech městských částech. Poškozeno bylo plynové potrubí, budovy učiliště a studentských kolejí, čerpací stanice či okna v několika budovách. Na několika místech vypukly požáry, hlášeny byly také lokální výpadky dodávek energií či vody.

Další dva zraněné hlásí Kyjevská oblast, kde je podle agentury Unian poškozena mimo jiné budova nemocnice a soukromé domy.

Rusové zasáhli hotel v Čerkasách

Ve městě Čerkasy ve střední Ukrajině dopadly úlomky ruských raket na hotel, vzplály i stánky na místní tržnici. Na místě je podle úřadů nejméně devět zraněných, jednoho člověka se podařilo zachránit zpod trosek. Třináct lidí bylo evakuováno.

V Charkově na východě země zničil útok sklad, zranění utrpěli dva lidé. Město zasáhlo nejméně šest úderů, poškozená je civilní infrastruktura, uvedla oblastní správa.

Úder zasáhl i západní oblasti Ukrajiny. Ve městě Drohobyč ve Lvovské oblasti dopadly tři rakety, které poškodily průmyslové objekty. Útok se podle dosavadních informací obešel bez zranění.

Terčem ostřelování bylo také město Rivne na severozápadě země, kde zasáhli Rusové energetickou infrastrukturu a čerpací stanici. Část přilehlého okresu je bez elektřiny, uvedla oblastní správa.

Výbuchy byly slyšet i ve Vinnycké a Ivano-Frankivské oblasti, které se taktéž nacházejí na západě země.

První úder na energetiku ve středu a na západě země za půl roku

Rusko při útoku poškodilo i řadu energetických zařízení. Firma Ukrenerho na Facebooku označila úder za první po půl roce, který poškodil energetická zařízení v západní a střední části Ukrajiny.

„V důsledku útoku byly částečné výpadky elektřiny v Rivnenské, Žytomyrské, Kyjevské, Dněpropetrovské a Charkovské oblasti,“ napsala energetická společnost s poznámkou, že technici pracují na obnovení dodávek energie. Kvůli bojům a dalším příčinám je podle ní bez elektřiny 398 obcí.

Velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj na Facebooku sdělil, že Rusové vyslali na Ukrajinu z deseti letounů Tu-95 ve vlnách celkem čtyři desítky řízených střel. „Do ukrajinského vzdušného prostoru vstupovaly z různých směrů a na trase neustále měnily kurz,“ popsal. Protivzdušné obraně a letectvu se podařilo zničit 36 z nich. „Kromě toho v 6:00 hodin ráno (5:00 SELČ) nepřítel zaútočil na Charkov protiletadlovými raketami S-300,“ dodal generál.

Kyjev: Poškodili jsme ruskou základnu na Krymu

Ukrajinská zpravodajská služba SBU tvrdí, že společně s námořnictvem podnikla v noci na čtvrtek útok na ruskou základnu v Saky na okupovaném Krymu.

SBU dále tvrdí, že na základně se nachází přes tucet ruských letadel, včetně nadzvukových bombardérů Su-24 a stíhacích letounů Su-30, a také raketový systém Pancir. Základna je podle ní rovněž domovem ruského vojenského výcvikového střediska pro provozování íránských dronů Mohajer. Podrobnosti k údajným škodám ale neuvedla.

Ruské ministerstvo obrany dříve uvedlo, že protivzdušná obrana sestřelila nad Krymem a přilehlými vodami Černého moře devatenáct ukrajinských dronů. Ministerstvo dále tvrdí, že nad Kurskou, Bělgorodskou a Orelskou oblastí v západním Rusku byl sestřelen vždy jeden ukrajinský bezpilotní letoun.

Ukrajinská agentura Unian s odvoláním na zprávy na sociálních sítích uvedla, že na řadě míst Krymského poloostrova včetně měst Novofedorivka, Saky, Simferopol či Sevastopol byly slyšet exploze. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump oznámil ustavení Rady míru pro Pásmo Gazy

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer (v noci na pátek SEČ) uvedl, že byla ustavena Rada míru pro Pásmo Gazy. Složení tohoto orgánu, jemuž Trump hodlá předsedat a který má dohlížet na dodržování jeho mírového plánu, jenž tento týden vstoupil do druhé fáze, bude podle prezidenta oznámeno v blízké době.
před 10 mminutami

Ukrajina nikdy nebyla a nebude překážkou míru, řekl Zelenskyj po výrocích Trumpa

Ukrajina nikdy nebyla a nikdy nebude překážkou na cestě k míru, řekl ve čtvrtek večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reagoval tak zjevně na výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jej jmenoval jako příčinu pomalého postupu v jednáních o ukončení války. Tu rozpoutalo v únoru 2022 Rusko invazí do sousední země na rozkaz ruského vládce Vladimira Putina.
před 2 hhodinami

Machadová řekla, že předala Trumpovi svou Nobelovu cenu za mír

Šlo to velmi dobře a bylo to skvělé, řekla dle Reuters po čtvrteční schůzce s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Bílém domě venezuelská opoziční lídryně a nositelka Nobelovy ceny míru María Corina Machadová. Trumpovi při setkání předala svou Nobelovu cenu, neuvedla však, zda ji přijal, doplnil později Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Alianční země posílají vojáky do Grónska

V grónském Nuuku přistálo letadlo s dánskými vojáky poté, co severská země a její autonomní území oznámily kroky k posílení obranyschopnosti ostrova. Podle AP přicházejí do Grónska vojáci z několika evropských zemí, vedle Francie a Německa také Británie, Norsko a Švédsko. Ve čtvrtek se k nim podle agentury Reuters připojilo také Finsko a Nizozemsko. Americký prezident Donald Trump trvá na získání ostrova. Případný vojenský zásah USA by podle polského premiéra Donalda Tuska byl konec světa, jak jej známe. Podle NATO roste v Arktidě přítomnost Ruska a Číny.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Írán tvrdí, že nechystá popravy demonstrantů

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Zmínil se také o Grónsku, spor o ostrov lze dle něj řešit diskusí v rámci NATO.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Polsko předá Ukrajině až devět dosluhujících letounů MiG-29

Polsko předá Ukrajině až devět dosluhujících bojových letounů MiG-29, řekl ve čtvrtek náměstek ministra obrany Pawel Zalewski dle polských médií. O kroku rozhodla polská vláda. Varšava spolu se Slovenskem už v roce 2023 zemi bránící se plnohodnotné ruské invazi dodaly větší počet těchto strojů vyvinutých v bývalém Sovětském svazu.
před 8 hhodinami

Americká armáda obsadila další tanker porušující blokádu Venezuely

Americká armáda zabavila další tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Oznámilo to její velitelství SOUTHCOM. Operace proti lodi, která podle armády porušila blokádu nařízenou prezidentem USA Donaldem Trumpem, se uskutečnila brzy ráno místního času v Karibiku. Americké síly v posledních týdnech obsadily a zabavily šest tankerů, které podle Washingtonu porušovaly americké sankce na venezuelský ropný sektor.
před 9 hhodinami
Načítání...