Ukrajinci údajně zničili na Krymu systém protivzdušné obrany S-400

Ukrajina zřejmě zničila ruský systém protivzdušné obrany S-400 u města Jevpatorija na Ruskem nelegálně anektovaném Krymu při nočním útoku dronů a raket, který ve čtvrtek provedla ukrajinská bezpečnostní služba a námořnictvo. Uvedl to zdroj z ukrajinské rozvědky pro agenturu Reuters. Ukrajinská armáda také tvrdí, že poškodila dvě ruské hlídkové lodi v Černém moři. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že protivzdušná obrana nad Krymem sestřelila jedenáct bezpilotních letounů. Rusové si nemohou být jistí, kde přijde další úder, míní Tomáš Řepa z Fakulty vojenského leadershipu Univerzity obrany.

Ukrajinské námořnictvo spolu s tajnou službou SBU během speciální operace zničilo ruský systém protivzdušné obrany S-400 Triumf, uvedl s odkazem na své zdroje server Ukrajinska pravda.

Ukrajinské drony nejprve podle médií zneškodnily radary a antény ruského systému. Námořnictvo pak mělo „oslepený“ systém protivzdušné obrany zasáhnout dvěma protilodními střelami Neptun, které se používají i k útoku na pozemní cíle.

Telegramový kanál Krymský vítr uvedl, že obyvatelé Jevpatorije slyšeli zatím nejsilnější výbuch v 05:40 místního času (04:40 středoevropského času), nejspíš západně od města. Zveřejnil také video, na němž na obzoru stoupá sloup hustého kouře, který září, podle BBC nejspíš od požáru. Nedaleko města je vojenské letiště Saki, na které už Kyjev v minulosti útočil, napsala ruskojazyčná verze stanice BBC.

„Koncentrace vojenských objektů a nedaleké letiště – to vše vypovídá, že se provádí naprosto plánovaná práce. Cíle jsou to legitimní, vojenské,“ prohlásila mluvčí jižního velitelství ukrajinských sil Natalija Humeňuková podle serveru Meduza.

10 minut
Redaktorka Deníku N Procházková k aktuální situaci na Ukrajině
Zdroj: ČT24

„Tyto údery znamenají pro Ukrajinu udržení iniciativy, kdy se snaží držet pod tlakem nasazené ruské jednotky. Vidíme, že přesně ničí sofistikovaná a nákladná zařízení. Pro ruskou stranu nebude jednoduché je nahrazovat,“ míní  analytik Řepa. Zničení ruského systému protivzdušné obrany S-400 by přirovnal k oslepení protivníka, po kterém klesá jeho obranyschopnost.

Útoky na ruskou Černomořskou flotu

Také ze Sevastopolu jsou hlášeny čtyři výbuchy. Nad ránem bylo oznámeno pozastavení provozu na Krymském mostě, ovšem bez dalších podrobností. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ve čtvrtek ve vodách Černého moře hlídková loď Sergej Kotov palbou zničila pět ukrajinských námořních dronů.

Ve čtvrtek večer pak ukrajinská armáda oznámila, že se jí během dne podařilo v Černém moři poškodit dvě ruské hlídkové lodi třídy Vasilij Bykov, které jsou podle dostupných informací vyzbrojeny střelami s plochou dráhou letu Kalibr. Ty Rusko často využívá k útokům proti Ukrajině.

„Síly obrany 14. září 2023 zaútočily na dvě hlídkové lodi projektu 22160 Vasilij Bykov ruské okupační flotily v jihozápadní části Černého moře. Vznikla určitá poškození,“ citovala agentura Unian prohlášení ukrajinských sil.

Již ve středu útočili Ukrajinci na krymský přístav Sevastopol, kde nejspíš vážně poškodili dvě plavidla ruské Černomořské floty, výsadkovou loď Minsk a ponorku Rostov na Donu, které byly v opravě v zasaženém suchém doku. Podle Tomáše Řepy se Ukrajinci dokáží dostat k informacím, kde se ruské lodě nachází, a proto „si Rusové nemohou být jistí, kde přijde příští úder“. Podle něj je to pro Moskvu „velmi zneklidňující a nákladné“.

Srovnání přístavu v Sevastopolu před (vpravo nahoře) a po ukrajinském úderu
Zdroj: Reuters

„Ukrajina nyní na Krym výrazně útočí především drony, ale ve středu i raketami,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková. Podle ní byl středeční útok na Sevastopol jedním z největších útoků v Černém moři, který se Ukrajině podařil v průběhu rusko-ukrajinské války. „Zdá se, že Ukrajina směřuje k tomu, aby Krym paralyzovala a ztížila logistiku na jižní frontě,“ dodala.

V současnosti Rusko v Černém moři disponuje osmi bojovými loděmi, mezi nimiž nejsou žádné nesoucí rakety, uvádí ukrajinské námořnictvo.

Ruské útoky na Ukrajinu

Rusko během noci na čtvrtek zaútočilo na Ukrajinu dvaadvaceti drony, z nichž sedmnáct sestřelila protivzdušná obrana, uvedl ukrajinský generální štáb. Ruské nálety a ostřelování si vyžádaly oběti a raněné, dodalo ukrajinské velení.

„V důsledku nočního ostřelování vsi Novodmytrivka v Chersonské oblasti zahynul šestiletý chlapec. Zraněn byl jeho třináctiletý bratr a také tři sousedé. Když se snažili pomoci dětem, sami se stali terčem opakované palby ruských děl,“ napsal list Ukrajinska pravda s odvoláním na prokuraturu. Třináctiletý chlapec byl podle něj hospitalizován, je ve vážném stavu.

Ukrajinská média hlásila výbuchy ve městě Dnipro, které se nachází asi čtyři sta kilometrů jihovýchodně od Kyjeva. Drony mířily na Dněpropetrovskou, Mykolajivskou, Sumskou a Záporožskou oblast, napsal server Ukrajinska pravda. 

Ruské ministerstvo obrany také ohlásilo, že protivzdušná obrana během noci zničila čtyři ukrajinské drony nad Brjanskou oblastí. Zničení dalších dvou dronů oznámil gubernátor Belgorodské oblasti Alexandr Bogomaz, napsala agentura Interfax. Obě ruské oblasti sousedí s Ukrajinou.

Gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt obvinil Ukrajinu z ostřelování pohraniční obce Ťotkino, kde podle něj v tamním lihovaru řidič kamionu podlehl zraněním před příjezdem sanitky.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Do Polska pronikly vzduchem desítky objektů z Běloruska, zřejmě balony

Do Polska v noci na čtvrtek pronikly desítky objektů z Běloruska. Ráno pak polská armáda vyslala stíhací letouny k ruskému průzkumnému letadlu, které letělo v blízkosti jeho vzdušného prostoru nad Baltským mořem. Informovala o tom večer agentura Reuters.
před 2 hhodinami

Kalifornie se potýká s extrémním počasím. Škody způsobují sníh i záplavy

Část amerického státu Kalifornie postihly během vánočního období mohutné záplavy. Silné deště, které mají v nejlidnatějším státě USA trvat do pátku, napáchaly největší škody v okrajové oblasti Los Angeles. Úřady tam vyzvaly k evakuaci asi 130 domů, které jsou nejvíc ohrožené sesuvy půdy. Ve vyšších horských polohách vánoční bouře přinesla velké množství sněhu. Bleskové povodně způsobily na mnoha místech podemletí silnic. Někteří řidiči museli svá auta nechat na pospas živlu, aby zachránili alespoň sebe. V souvislosti s bouřkami a silnými dešti v Kalifornii podle serveru listu Los Angeles Times zemřeli v posledních dnech nejméně tři lidé.
před 3 hhodinami

Čína tvrdí, že prodej amerických zbraní Tchaj-wanu přibližuje hrozbu války

Čína opět tvrdě kritizovala nejnovější dohodu o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu, informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Takový krok podle Pekingu urychluje hrozbu válečného konfliktu v Tchajwanském průlivu.
15:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusové při leteckých útocích na Ukrajině zabíjeli i o Vánocích

Nejméně čtyři lidé zemřeli při ruských leteckých útocích na Ukrajinu od středečního večera v Oděské, Charkovské a Černihivské oblasti, informovaly místní úřady. Kvůli zásahům energetické infrastruktury jsou napříč zemí hlášeny četné odstávky a výpadky proudu. V noci byl opět na několika místech, mimo jiné v Kyjevě, slyšet poplach. Terčem dronových náletů se stal i přístav a průmyslová zóna v Oděse. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek telefonicky hovořil s americkou delegací.
18:25Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Země vyzvaly Izrael, aby nerozšiřoval osady na Západním břehu. Ten to odmítl

Skupina čtrnácti zemí, mezi nimi i Británie, Francie, Itálie, Německo či Kanada, odsuzuje rozhodnutí Izraele schválit dalších devatenáct osad na okupovaném Západním břehu. Vládu premiéra Benjamina Netanjahua proto žádá, aby rozhodnutí z minulého týdne zrušila. Počet izraelských osad na tomto okupovaném palestinském území se za tři roky zvýšil na 69. Jeruzalém výzvu odmítl a označil ji za morálně chybnou.
08:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Papež vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce

Papež Lev XIV. ve svém prvním vánočním požehnání a poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce a k zastavení dalších ozbrojených konfliktů a násilností ve světě. Vyzval rovněž k solidaritě s migranty či s lidmi trpícími přírodními katastrofami. Už ve vánočním kázání uvedl, že odmítání pomoci chudým a cizincům je rovnocenné odmítání samotného Boha. Kritizoval také tvrdý postup amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči imigrantům.
11:55Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Americké úřady nalezly milion dokumentů souvisejících s Epsteinem, tvrdí ministerstvo

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zpracovává zhruba milion dokumentů, které by mohly souviset s případem sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ve středu večer to napsaly agentury Reuters a AP. Americký Kongres nařídil ministerstvu zveřejnit dokumenty související s Epsteinem do pátku 19. prosince. Resort zopakoval, že kvůli velkému množství materiálů bude zveřejňování trvat ještě několik dalších týdnů.
před 14 hhodinami
Načítání...