Rusové dál útočí na Donbasu, zasáhli i cíle na severovýchodě a západě země

Rusové pokračují v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku, uvádí generální štáb ukrajinské armády. V okolí Severodoněcku u obce Syrotyne ale podle něj utrpěli ztráty a stáhli se. Podle regionálních úřadů vystřelili Rusové rakety na obce v Černihivské a Sumské oblasti na severovýchodě země, po útocích zůstali mrtví či ranění. Ve Lvovské oblasti podle tamních úřadů zasáhli železniční objekt. Rusko tvrdí, že tam zničilo personál ukrajinských záložních útvarů a také zbraně dodané z USA a zemí Evropské unie.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Ve své pravidelné ranní zprávě ukrajinský armádní generální štáb uvedl, že letectvo nepřítele ve východní operační zóně útočilo na vojenskou i civilní infrastrukturu. Letecké údery rovněž mířily na průmyslové objekty hluboko na ukrajinském území.

Velitel vojenské správy Černihivské oblasti Vjačeslav Čaus na sociální síti Telegram informoval o raketovém útoku nepřítele na obec Desna s tím, že na místě jsou mrtví a mnoho raněných. Státní služba pro mimořádné události později podle ukrajinských médií upřesnila, že při útoku zahynulo nejméně osm lidí a dalších dvanáct bylo zraněno. Desna leží blízko hranic s Kyjevskou oblastí, u osady se nachází školicí středisko ukrajinské armády, dodal list Ukrajinska pravda.

Rusové také útočili na obec Ochtyrka v Sumské oblasti, oznámil podle webu listu Ukrajinska pravda šéf správy oblasti Dmytro Žyvyckyj s tím, že nejméně pět lidí utrpělo zranění. Škody jsou podle něj na civilních objektech, například na soukromých domech či mateřské škole. Hoří také sklady.

Útok ve Lvovské oblasti

V noci na úterý byla slyšet série explozí v západoukrajinském Lvově. Oběti ani zranění z místa hlášeny nejsou, sdělil šéf správy oblasti Maksym Kozyckyj.

Kozyckyj původně podle CNN uvedl, že ruské raketové údery cílily na ukrajinskou vojenskou základnu nedaleko polských hranic v Javorivu, později ale sdělil, že cílem byl objekt Lvovských drah, místní pobočky národního vlakového dopravce, v Javorivském okrese. Kozyckyj upřesnil, že útok poškodil železniční infrastrukturu. Rakety podle něj letěly směrem z východu a tři z nich sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana.

Žádná z raket přímo nezasáhla Lvov, uvedl starosta Andrij Sadovyj. Podle některých zpráv ale bylo ve městě slyšet v rychlém sledu po sobě osm až deset výbuchů, popsala agentura Reuters. Krátce před explozemi se rozezněly varovné sirény a lidé dostali upozornění, že se mají skrýt na bezpečném místě. „Ani jedna raketa nedopadla ve Lvově. Dobrá práce sil protivzdušné obrany. Z toho důvodu nevíme, zda bylo naše město tentokrát cílem, nebo ne,“ dodal starosta.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho armáda zničila ve Lvovské oblasti americké a evropské zásilky zbraní a také personál ukrajinských záložních útvarů.

Lvov, klíčový dopravní uzel na západě Ukrajiny, a jeho okolí byly od začátku ruské invaze zasaženy několikrát. Při útoku na vojenskou základnu v Javorivu zemřelo v polovině března přes třicet lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Teheránu zazněly na pohřbu Alího Chameneího i výzvy ke smrti prezidenta Trumpa

V druhý den pohřbu íránského duchovního vůdce Alího Chameneího se v neděli v teheránské velké mešitě Mosala shromáždilo ještě více lidí než v sobotu, informuje agentura AP. Ajatolláh Džafar Sobhání vedl modlitbu za Chameneího a jeho zesnulé příbuzné. Na pietním obřadu také poprvé zazněla od řečníků výzva ke smrti amerického prezidenta Donalda Trumpa.
09:16Aktualizovánopřed 54 mminutami

Referendum na Slovensku je kvůli nízké účasti neplatné, potvrdila komise

Sobotní referendum na Slovensku o zrušení nároku některých politiků na rentu po skončení výkonu ústavní funkce a o obnovení elitních složek prokuratury a policie je kvůli nízké účasti neplatné, oznámil předseda státní volební komise Eduard Burda. V referendu hlasovalo jen 16,13 procenta voličů. Jde o druhou nejnižší účast ze všech deseti dosavadních celostátních lidových hlasování v zemi.
09:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americký sen je zpět, uvedl Trump na oslavách 250 let nezávislosti USA

Americký prezident Donald Trump v projevu u příležitosti 250. výročí nezávislosti Spojených států hovořil o amerických vojenských a vesmírných úspěších, své politické agendě, o hrozbách komunismu i o tom, co označil za úsvit zlatého věku Spojených států. Jeho vystoupení zpozdila bouřka. V několika amerických městech se v rámci oslav konaly letecké přehlídky, proběhla také řada koncertů. Východní pobřeží Spojených států přitom sužují vedra, ve Washingtonu rtuť teploměru vyšplhala ke 38 stupňům Celsia.
01:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Výbuch plynu ve Vídni zranil devět lidí, podezřelý je 93letý muž

Třiadevadesátiletý obyvatel rodinného domu ve vídeňské čtvrti Floridsdorf je podezřelý, že v noci na neděli úmyslně způsobil výbuch plynu, který zcela zničil jeho dům a zranil devět lidí včetně jeho samého. Výbuch vážně poškodil i sousední rodinné domy, tři osoby včetně podezřelého musely být hospitalizovány. Motiv činu je podle policie předmětem vyšetřování, uvedla agentura APA.
před 2 hhodinami

Čeští záchranáři ve Venezuele prohledávali desítky budov, vyprostili pět mrtvých

Čeští záchranáři ve Venezuele prohledávali po tamním ničivém zemětřesení kolem čtyřiceti budov, vyprostili pět mrtvých, řekl velitel USAR týmu Petr Vodička, který se v neděli ráno spolu s dalšími vrátil do Česka. Žádné živé se Čechům najít nepodařilo, ještě v době jejich působení se to ale podle něj povedlo jiným týmům. Práci na místě ztěžovaly teploty přes 30 stupňů a vysoká vlhkost. Několik hasičů i služebních psů se lehce zranilo. Prozatímní prezidentka země Delcy Rodríguezová ocenila působení Čechů medailemi.
07:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slovenské referendum o rentě pro Fica a obnovení úřadů nebude platné kvůli nízké účasti

Referendum na Slovensku o zrušení nároku některých politiků na rentu po skončení výkonu ústavní funkce a o obnovení elitních složek prokuratury a policie nebude platné kvůli nízké účasti. Po sečtení 100 procent odevzdaných hlasů přišlo v sobotu k urnám 16,13 procenta voličů. Aby bylo referendum platné, musela by jich přijít více než polovina. Renta by se týkala například premiéra Roberta Fica (Smer).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Moskva tvrdí, že dobyla Kosťantynivku na východě Ukrajiny. Kyjev ztrátu města popírá

Moskva tvrdí, že dobyla Kosťantynivku na východě Ukrajiny. Město má strategickou pozici na silnici vedoucí k posledním velkým městům Donbasu, která jsou stále pod ukrajinskou kontrolou. O strategickém významu ovládnutí města na setkání s generálním štábem armády hovořil také ruský vládce Vladimir Putin. Ukrajinský generální štáb i prezident Volodymyr Zelenskyj ovšem tvrzení o dobytí města popřeli. Zelenskyj zároveň informoval o úderech na ruskou ropnou infrastrukturu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Íránci se v Teheránu loučí s Chameneím, spílají USA a Izraeli

Davy Íránců se v sobotu za přísných bezpečnostních opatření začaly v Teheránu loučit s íránským duchovním vůdcem Alím Chameneím, jehož zabily 28. února americko-izraelské útoky na íránskou metropoli. Mnozí podle agentury AP skandovali „Smrt Americe a Smrt Izraeli“, a to právě v den, kdy Spojené státy slaví 250. výročí nezávislosti. Chameneího státní pohřeb má trvat šest dnů, z toho tři dny v Teheránu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Evropský pohled