Čeká nás horké jaro, Rusko stupňuje konflikt, ale ne kvůli Vrběticím, míní Žantovský

Rusko nemá zájem na ukončení současné konfrontace, ale chce ji dál stupňovat. V Horizontu ČT24 to řekl bývalý diplomat Michal Žantovský s tím, že Moskvě nemusí jít o odpověď na odhalení ohledně Vrbětic, ale vzrůstající napětí by mohla využít například v krizi kolem Ukrajiny. Naopak Spojené státy chtít eskalovat situaci nebudou, míní bývalý český velvyslanec v USA, Velké Británii a Izraeli.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: USA stáhly velvyslance v Rusku a komentář Michaela Žantovského

Žantovský připustil, že mezi velmocemi se v případě vyhošťování diplomatů udržuje pravidlo reciprocity. „Vůči nám nyní Rusko uplatnilo takzvaný stupňovaný přístup, to znamená, vyhostilo víc diplomatů, než jsme vyhostili my jim. A tím říká, že nemá zájem na ukončení té konfrontace, toho konfliktu, ale chce ho dále stupňovat.“

Podle něj tomu odpovídá i poslední vývoj mezi Ruskem a Spojenými státy a povolání velvyslanců obou zemí domů ke konzultacím, což je obyčejně poslední krok před přerušením diplomatických styků a odvoláním velvyslance, doplnil Žantovský.

„Z toho se dá vyvozovat jediné – že Rusko ten konflikt stupňuje, a ne kvůli Vrběticím, ne kvůli (vězněnému opozičnímu politikovi Alexeji) Navalnému, ale chce vyvolat napětí, které dost možná chce využít jako záminku v nějaké krizi a nejspíše krizi kolem Ukrajiny. Myslím si, že nás čeká poměrně horké jaro,“ dodal bývalý diplomat.

V zájmu USA eskalace není, domnívá se exdiplomat

Žantovský míní, že Kreml zřejmě učinil strategické rozhodnutí nesnažit se o zlepšování vztahů. „Souvisí to možná s klesající popularitou Putina v ruském veřejném mínění, s klesající podporou pro jeho další prezidentský funkční termín a veřejným pozdvižením, které se prokázalo v demonstracích kolem kauzy Alexeje Navalného.“

Naopak postoj Spojených států bude podle Žantovského ovlivněn tím, že adminstrativa Joea Bidena je ve funkci teprve krátce, a po svých předchůdcích navíc zdědila řadu vážných problémů od pandemie či migrace po spory o rasovou rovnost. „Nemyslím si, že Bidenova administrativa stojí ještě o další, a velice vážný geopolitický problém. Čili můj úsudek je, že v jejím zájmu nebude to napětí stupňovat,“ uzavřel Žantovský.

Celý rozhovor ve videu v úvodu článku.