Lyže, základy horolezení a první pomoc. Dobrovolníci se učí, jak zachraňovat lyžaře na Šumavě

Vánoce jsou pro horskou službu vrcholem zimní sezony. Proto ta šumavská týden před svátky cvičí své dobrovolníky. Při tréninku se horská služba zaměřuje na záchranu lidí na sjezdovkách, ale i na běžkaře nebo skialpinisty.

Video Zprávy ve 23
video

Horská služba na Šumavě cvičí dobrovolníky

Školení začíná teorií. „Jak poskytnout první pomoc, nedílnou součástí je provádění resuscitace a ošetření v terénu za použití všech dostupných prostředků,“ popisuje náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.

Po zvládnutí teorie následuje praktický nácvik. Většina školení probíhá venku. „Jedná se samozřejmě o zdravovědu a schopnost pohybovat se v téměř jakémkoli terénu. Samozřejmě k tomu patří lyžování, základy horolezectví a ovládání transportních prostředků,“ přibližuje metodik horské služby Martin Kocum. Zájemce učí i to, jak vyprostit osoby z nepřístupného terénu.

Šumavská horská služba má k dispozici 26 dobrovolníků. „Člověk by měl být společnosti prospěšný. Když vykazuje nějaké schopnosti a znalosti, měl by je použít pro druhé,“ objasňuje svoji motivaci Jan Ritter, který s horskou službou spolupracuje už víc než dvacet let. 

Vedle něj a dalších dobrovolníků se o bezpečí lyžařů stará i třináct profesionálních zaměstnanců, osm čekatelů a tři lékaři. Společně musí horští záchranáři obsloužit celou Šumavu.