Dva obžalované v liberecké korupční kauze soud vyloučil k samostatnému projednání

V liberecké korupční kauze spojené s projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) krajský soud vyloučil Libora Turského a Jiřího Zeronika k samostatnému projednávání. Uzavřeli se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Ostatní obžalovaní vinu dál odmítají. Samostatné soudní jednání se uskuteční 27. července, rozhodl předseda senátu Pavel Pachner. Termín samostatného jednání tak bude v týdnu před tím, než bude senát pokračovat v projednávání hlavní kauzy.

Turský podle svého dřívějšího vyjádření vystavoval pro firmu Metrostav fiktivní faktury a takto získané peníze sloužily podle obžaloby na úplatky. Turský ve čtvrtek odmítl vypovídat. Metrostav už dříve jeho obvinění popřel. Svou vinu uznal také zakladatel GEPO a bývalý zastupitel Liberce za ODS Zeronik, který stál u zrodu obou projektů, kterými se soud zabývá. Jde o rekonstrukci kostela svaté Máří Magdalény a revitalizaci parku na Perštýně.

Stěžejní část kauzy souvisí s téměř dokončenou opravou kostela za 65 milionů korun. Přes ROP Severovýchod měl projekt příslib dotace zhruba 55 milionů. „Prvotní snahou bylo kostel zachránit,“ řekl Zeronik. Přiznal, že chtěl projektem také vylepšit svou pošramocenou reputaci.

S podrobnostmi Zeronik odkázal na své předchozí výpovědi. V nich přiznal, že zakázka byla zmanipulována ve prospěch Metrostavu, ale že nic neorganizoval. Potvrdil, že výběrové řízení bylo „ušité na míru“ Metrostavu. Podle obžaloby byla zakázka předražená o 17 až 24 milionů.

Celé dokazování bude nutné provést znovu

V korupční kauze, kde je mezi obžalovanými i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), bude nutné provést u Krajského soudu v Liberci znovu celé dokazování. Pachner to ve čtvrtek při opětovném zahájení kauzy zdůvodnil dobou, jež uplynula od předchozího řízení u soudu v Liberci, i tím, že někteří obžalovaní v minulosti nebyli ani vyzváni k účasti na líčení. 

Kauza je spojená se dvěma projekty GEPO z let 2012 až 2014 téměř za 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace z ROP Severovýchod. „Od začátku jsem měl projekt za projekt na záchranu památky v Liberci, a to se povedlo, žádné peníze z EU ale vyplaceny nebyly,“ řekl v páteku soudu Půta.

Liberecký hejtman také znovu zopakoval, že se cítí být nevinen, žádného trestného činu se nedopustil a žádný úplatek nepřijal. „A nikdy jsem si o žádný úplatek ani neřekl,“ uvedl Půta, který obžalobu označil za účelovou.

Půta: Účelově se vybírají detaily, ze kterých se dělá závěr

„V trestním řádu se říká, že policie i státní zastupitelství mají vyhodnotit všechny důkazy, které v přípravném řízení získaly jak v neprospěch, tak ve prospěch obviněných, a já myslím, že se to v tomhle případě prostě neděje. Jsou účelově vybírány detaily, ze kterých se potom dělá závěr,“ uvedl hejtman, který odmítl po své výpovědi odpovídat na dotazy státního zástupce.

V případu bylo původně obžalováno 13 lidí a čtyři firmy, Jaroslav Stuchlík ale koncem roku 2019 zemřel a soud jeho stíhání zastavil. Všechny ostatní obžalované před dvěma lety nepravomocně osvobodil liberecký soud, vrchní soud verdikt na základě odvolání státního zástupce zrušil. Pravomocný zůstal osvobozující verdikt jen pro bývalého jednatele obžalované firmy Gallos Romana Šíra. V jeho případě se státní zástupce neodvolal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Výbuch tlakové lahve ve Vysokém Mýtě vážně zranil jednoho člověka

Při výbuchu tlakové lahve v rodinném domě ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku v pátek utrpěl popáleniny jeden člověk, jeho zranění je vážné. Prvotní informace záchranářů hovořily o čtyřech vážně zraněných, řekl jejich mluvčí Josef Strašík. Škoda na domě je přes jeden milion korun, informovali hasiči.
14:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vamberecká krajka má evropskou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku

Vamberecká krajka získala evropskou zeměpisnou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku. Označení má podpořit prestiž tradičního krajkářství v Orlických horách a Podorlicku a zároveň zákazníkům zaručit původ, kvalitu a výjimečný charakter výrobku, informoval mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Historie krajkářství na Vamberecku sahá do sedmnáctého století.
před 5 hhodinami

Tři lidé jsou obžalovaní z podvodů v nemocnici na Příbramsku

Tři lidé z kauzy podvodů s vykazováním péče v soukromé nemocnici Na Pleši na Příbramsku půjdou před soud. Státní zástupkyně je obžalovala z podvodu. Podle kriminalistů mezi lety 2011 a 2015 vykazovali nepravdivé údaje v dokumentaci, která sloužila jako podklad k proplacení zdravotní péče pro pojišťovny. Měli tím způsobit škodu přesahující 19 milionů korun. O podání obžaloby informovala ČT státní zástupkyně Krajského státního zastupitelství v Praze Jana Jahodová.
před 5 hhodinami

Vlak se na Prostějovsku srazil s kamionem, je osm raněných

Při srážce osobního vlaku s nákladním autem na přejezdu nedaleko Prostějova se v pátek dopoledne lehce zranilo osm lidí, mají oděrky a zhmožděniny. Záchranáři je převezli do nemocnic v Olomouci a Prostějově. Ve vlaku cestovalo dvacet osob. Přední motorový vagon dvouvozové soupravy po nárazu do návěsu nákladního auta vykolejil. Celkovou škodu odborníci odhadli na 8,4 milionu korun.
10:51Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Při Soudném dni v Ostravě rozhoduje veřejné mínění

Poslední premiérou ostravské Komorní scény Aréna v letošní sezoně je Soudný den. Hra rakousko-uherského dramatika Ödöna von Horvátha začíná železničním neštěstím. Kdo a jak ho způsobil, se divák dozví hned v úvodu. Do Ostravy se drama vrací téměř po devadesáti letech.
před 7 hhodinami

Hostel v knihovně i další louka pro stany. Vary před festivalem posilují ubytování

Karlovy Vary se měsíc před startem 60. ročníku filmového festivalu (KVIFF) rychle plní a volné ubytování mizí. Rozšiřuje se stanové městečko na Rolavě, znovu se otevírá nocleh v ZŠ Dukelských hrdinů a nově přibylo ubytování v prostorách městské knihovny u Thermalu. Šancí pro opozdilce pak může být last minute nabídka hotelů z nevyužitých festivalových kapacit. KVIFF se letos koná od 3. do 11. července.
před 11 hhodinami

Reuse centra vracejí věci do oběhu. Chybí jim ale systémová podpora státu

Česká reuse centra a nábytkové banky za poslední čtyři roky pomohly vrátit do oběhu téměř 2600 tun předmětů a zprostředkovaly nové využití pro 1,3 milionu věcí. Podle Reuse federace by jejich přínos mohl být ještě větší, pokud by stát nastavil jasné cíle a systémovou podporu tohoto sektoru.
před 12 hhodinami

Začalo Archeologické léto. Vědci nabízejí veřejnosti nahlédnout do života předků

Vypravit se po stopách dávných Keltů, projít se po zaniklé středověké vesnici, nahlédnout do práce archeologů přímo v terénu nebo objevit pozůstatky nedávné historie skryté pod povrchem měst i krajiny. To vše nabídne sedmý ročník Archeologického léta, oblíbené prázdninové akce pro všechny milovníky historie, archeologie a poznávání neobvyklých míst.
před 12 hhodinami
Načítání...