V korupční kauze, kde je obžalován i hejtman Půta, musí znovu proběhnout celé dokazování

V korupční kauze, ve které je mezi obžalovanými i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), bude nutné provést u krajského soudu v Liberci znovu celé dokazování. Předseda senátu Pavel Pachner to ve čtvrtek při opětovném zahájení kauzy zdůvodnil dobou, která uplynula od předchozího řízení, i tím, že někteří obžalovaní v minulosti nebyli ani vyzváni k účasti u soudu.

„Bohužel se ukázalo, že celé hlavní líčení začne od začátku. Soud bude projednávat všechno, co už projednáno bylo, včetně čtení obžaloby státním zástupcem. Mimochodem úplně stejné obžaloby jako před třemi a půl lety. Považuji to za zcela absurdní ukázku fungování, respektive nefungování české spravedlnosti,“ poznamenal Půta.

Hejtman si postěžoval také na to, že bude muset znovu poslouchat, z čeho ho obžaloba viní. „Zvláště když výpovědi svědků v minulých třech a půl letech tvrzení státního zástupce jednoznačně vyvrátily,“ dodal. Půta podle obžaloby přijal v souvislosti s rekonstrukcí kostela svaté Máří Magdalény v Liberci úplatek v řádech statisíců a zneužil pravomoci veřejného činitele. On sám ale obvinění odmítá.

Obžalováno je dvanáct lidí, hrozí jim až dvanáct let vězení

V případu je obžalováno dvanáct lidí a čtyři firmy. Všechny obžalované před dvěma lety nepravomocně osvobodil liberecký soud, vrchní soud ale jeho verdikt zrušil. Obžaloba je viní z šesti trestných činů, za které jim hrozí tresty od pěti do dvanácti let.

Kromě Půty jsou obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Kauza je spojená se dvěma projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) za téměř 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, nic ale vyplaceno nebylo.

Případem se zabývá nově složený senát. Věc byla Pachnerovi přidělena po odchodu soudce Petra Neumanna do důchodu. Změnou také je, že Metrostav už v případu nefiguruje jako obžalovaná i poškozená firma. Právní zástupce společnosti vzal zpět návrh na to, aby byl Metrostav brán jako poškozená strana.

Zmanipulované výběrové řízení

Stěžejní část případu souvisí s téměř dokončenou opravou libereckého kostela za 65 milionů korun. Přes ROP Severovýchod měl projekt příslib dotace zhruba 55 milionů. Podle obžaloby bylo výběrové řízení zmanipulované ve prospěch obžalované firmy Metrostav a zakázka předražená o 17 až 24 milionů.

Státní zástupce uvádí, že právě pracovníci Metrostavu nabízeli úplatek Půtovi, aby jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod jednal v jejich prospěch.
Druhá část kauzy s libereckým hejtmanem spojená není. Týká se podezření z korupce u projektu oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. Tento projekt GEPO nakonec vůbec neuskutečnilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Psi budou v centrální evidenci. Veterináři prosí majitele, aby chodili postupně

Od 1. července začne fungovat Centrální evidence psů (CEP). Údaje do ní budou zapisovat veterináři, nejpozději při nejbližším očkování proti vzteklině. Majitele psů ale vyzývají, aby nechodili do ordinací hned po spuštění systému. Obávají se jejich zahlcení. Kompletní evidence by měla vzniknout během tří let.
před 53 mminutami

Poslanci se vrátí ke schvalování zákona, jenž má usnadnit výměnu úředníků

Poslanci by se v pátek měli vrátit ke schvalování návrhu zákona o státních zaměstnancích, jenž má podle tvůrců z řad koalice mimo jiné usnadnit jejich výměnu. Z opozice zaznívají obavy ze snazšího propouštění odborníků a z politizace státní správy. Ve středu se sněmovna k hlasování o podobě předlohy nedostala.
před 3 hhodinami

Ve Venezuele po zemětřesení pomůže i specializovaný český tým

Český tým pro vyhledávání a záchranu osob ze sutin pojede do Venezuely, kterou v noci na čtvrtek zasáhla dvě silná zemětřesení. Jihoamerická země nabídku z Česka přijala ve čtvrtek odpoledne, uvedl Hasičský záchranný sbor ČR (HZS). Další informace chce zveřejnit později. Příslušník HZS Jiří Němčík ve vysílání ČT sdělil, že mise by se mělo zúčastnit 68 osob. Do tří dnů by na základě požadavku Venezuely mohla do země vyrazit také česká zdravotnická jednotka.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Šéfka EK oznámila převod prvních tří miliard eur Kyjevu z unijní půjčky

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová oznámila převod prvních 3,2 miliardy eur (přes 77 miliard korun) Kyjevu v rámci unijního úvěru. Celková výše půjčky činí 90 miliard eur (2,2 bilionu korun) a vyplácení peněz je rozděleno na letošní a příští rok. Oznámila to na konferenci věnované poválečné obnově Ukrajiny v polském Gdaňsku. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO), před odletem hovořil o podnikatelské misi do napadené země.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

VideoUrbanová: Chceme, aby Babiš nebyl v područí koaličních partnerů a choval se dospěle

Opoziční hnutí STAN vyzvalo premiéra Andreje Babiše (ANO), aby za nedávná slova o puči odvolal ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé). „Myslíme si, že tu práci nedělá úplně dobře, když zpochybňuje rozhodnutí Ústavního soudu, mluví o ústavním puči. Vidíme v tom zpochybňování demokratických institucí, které tady máme,“ prohlásila v Interview ČT24 místopředsedkyně sněmovny Barbora Urbanová (STAN). Podle ní by s tímto měl Macinka přestat či by se měla změnit celá vláda. Je na Babišovi, zda ministra skutečně odvolá, nebo ne, dodala. STAN chce však tímto gestem ukázat občanům, že si toto řešení přeje, zdůraznila. „Byli bychom rádi, aby pan premiér nebyl v područí svých koaličních partnerů, ale aby skutečně vládl jako státník a choval se dospěle. To tady od voleb nevidíme,“ doplnila. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 10 hhodinami

Teplotní rekordy padly na půlce stanic v Česku, podívejte se na mapu

Na více než polovině dlouhodobě měřících stanic v Česku ve čtvrtek teplota překonala rekord pro 25. červen. Nejvyšší odpolední teploty se na řadě míst pohybovaly kolem hranice supertropického dne, tedy 35 stupňů. Nejvíc naměřili stejně jako ve středu v Doksanech na Litoměřicku, kde bylo 37,5 stupně Celsia, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku. Vlna extrémních veder bude vrcholit o víkendu, kdy se teploty dle předpovědi přiblíží čtyřiceti stupňům.
před 12 hhodinami

Červený čelil ve sněmovně výtkám kvůli změnám na resortu, Macinka za výroky k Pavlovi

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) čelil při čtvrtečních sněmovních interpelacích výtkám opozice kvůli personálním změnám na ministerstvu. Jeho předchůdce v úřadu Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že Motoristé propustili odborníky a přijali „dezinformátory, influencery, řidiče kamionů a další nekompetentní lidi“. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) zase odmítl vzít zpět svá slova o pokusu o ústavní puč či o prezidentovi jako o politickém nájezdníkovi.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Policie zadržela primátora Karviné Wolfa, žalobce navrhl vazbu

Primátora Karviné Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM), který je obviněný v korupční fotbalové aféře, policie ve čtvrtek po výslechu zadržela. Státní zastupitelství požádalo o jeho vzetí do vazby. Návrh podalo v Ostravě odpoledne. Potvrdili to vrchní státní zástupce Radim Dragoun a mluvčí Okresního soudu v Ostravě Dalibor Zecha.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...