Stížnosti v některých regionech míří na údržbu silnic první třídy, o kterou se starají soukromé firmy

5 minut
Stížnosti na údržbu silnic
Zdroj: ČT24

Řidiči v některých krajích nejsou spokojeni se zimní údržbou silnic první třídy. Tu už pět let zajišťují firmy, které vybral stát. V řadě regionů tak nahradily krajské silničáře. Společnosti podle řidičů nezvládají odklízet sníh a udržovat povrch silnic bez problémů.

V Pardubickém kraji se před pěti lety začalo starat o hlavní silniční tahy konsorcium firem Sovis a Eurovia. Kraj opakovaně upozorňuje na to, že čelí stížnostem řidičů na pozdní reakce silničářů, kvalitu odklízení sněhu a námrazu. Poslední případ je z přelomu ledna a února letošního roku.

Problémy jsou hlavně ve východní části regionu. Například na Orlickoústecku a Svitavsku, kde při prvním sněžení a silném větru zůstaly zaváté a místy zledovatělé hlavní silniční tahy. Stížnosti už řeší správce těchto komunikací. „V tuto chvíli jsme povolali k jednání firmy, které pro nás údržbu zajišťují,“ řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Na jedničce zvednou radlici

Není to poprvé, kdy si řidiči na kvalitu údržby stěžují. Už před pěti lety se kvůli špatně ošetřené silnici stala na tahu Pardubice – Hradec Králové hromadná dopravní nehoda.

Podle ministerstva dopravy jsou ale takové problémy ojedinělé. „Pro nás je ten model zatím jediný možný a správný,“ sdělil mluvčí resortu František Jemelka.

Kraje to vidí jinak. „Vozidla Správy a údržby silnic, která ošetřují dvojky a trojky, když vjedou na jedničku, zvednou radlici. To není dobré řešení,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). „Na majetku státu lze pracovat jen na základě kontraktu,“ vysvětlil ředitel krajské silniční správy Miroslav Němec.

Řidiči si ještě nezvykli

Řidiči si dosud na to, že silnice udržují soukromé firmy, nezvykli. Se svými stížnostmi se většinou obracejí na dispečink Správy a údržby silnic (SÚS). Pracovníci SÚS stále udržují silnice druhých a třetích tříd, ale i část jedniček jako subdodavatel, například v Plzeňském kraji. Zato v Karlovarském kraji jsou hned tři střediska zimní údržby. Silnici první třídy z Karlových Varů do Bošova má na starost firma AVE CZ, další silnice Eurovia.

Soukromé firmy se na zimní údržbě podílejí celkem v devíti krajích. Stát je zapojil do údržby hlavních tahů, aby ušetřil. Celková částka by za osm let měla být přes osm miliard. Ministerstvo dopravy teď systém vyhodnocuje. Smlouva na údržbu silnic prvních tříd skončí firmám v roce 2025. Potom stát vybere v tendrech nové dodavatele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 2 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 3 hhodinami

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
před 23 hhodinami

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
před 23 hhodinami

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

Vlak v Roudnici opět poškodil trakční vedení, provoz je plně obnoven

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku vlak během jízdy poškodil trakční vedení, v této stanici se to kvůli opravě mostu přímo nad tratí stává opakovaně. Na koridorové trati z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa před polednem stál provoz v úseku Hrobce – Roudnice nad Labem, zhruba ve 12:45 mohly dálkové a regionální vlaky místem projíždět po jedné koleji, vyplývá z informací Správy železnic a Českých drah. Provoz byl již dle Správy železnic plně obnoven.
22. 12. 2025

Antimonopolní úřad zrušil zakázku na 180 trolejbusů pro Prahu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna definitivně zrušil zadávací řízení Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) na nákup až 180 bateriových trolejbusů za víc než tři miliardy korun. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí je pravomocné, DPP jej může napadnout správní žalobou u Krajského soudu v Brně. Vedoucí komunikace DPP Daniel Šabík uvedl, že podnik v příštím roce vypíše novou veřejnou zakázku.
22. 12. 2025
Načítání...