Nemocnice v Ostravě otevřela pracoviště jednodenní kardiologie. Zvládne až šest set operací ročně

Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích otevřela v úterý nové specializované pracoviště jednodenní kardiologie. Působit v něm budou odborníci z nemocnice v Třinci-Podlesí, kteří v první fázi provedou až šest set operací ročně, především diagnostické koronarografie a perkutánní angioplastiky. Postupně by se služby jednodenní kardiologie měly rozšiřovat, řekl kardiolog Radek Neuwirth.

„Značná část našich pacientů za námi dojíždí z Ostravska a vytvoření detašovaného pracoviště je tak krokem, jak pacientům zlepšit jejich komfort. Jsme jim blíže a tím jsme pro ně dostupnější,“ uvedl Neuwirth.

Pracoviště nabídne i další zdravotnické služby jako například arytmologii, v rámci ní kardiologové budou provádět výměny kardiostimulátorů a defibrilátorů. „Filozofie jednodenní kardiologie je de facto jakýmsi zrcadlením té moderní péče o kardiologické pacienty ve světě, kdy ten trend je dělat jednoduché zákroky v rámci jednodenního ošetření. Pacient ráno přijde a odpoledne, pokud je vše v pořádku, odchází domů,“ doplnil Neuwirth.

Špičkové pracoviště pro kardiologické pacienty

Pracoviště vzniklo v pavilonu G a jednotka je spojená s novými kardiologickými ambulancemi. Součástí pracoviště jsou tak dvě ambulance, dále místnost pro šest až osm pacientů, kde se připravují na zákrok nebo po něm odpočívají, a také operační sály.

Zájem o to, aby pracoviště vzniklo, byl podle zdravotníků velký. „Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí je špičkovým centrem v oblasti kardiologie a kardiochirurgie, takže naším zájmem bylo propojit naše odbornosti a lidi, aby tady to centrum vzniklo a pomáhalo lidem z Ostravy a okolí. Spojení zkušeností internistů a angiologů z vítkovické nemocnice se zkušenostmi kardiologů z Třince-Podlesí je pro pacienta velkou výhodou. K dispozici jsou také naši cévní chirurgové a anesteziologové,“ řekl předseda představenstva vítkovické nemocnice Stanislav Jackanin. 

Zákrok v novém centru už podstoupil první pacient, který dříve pracoval jako horník. „Často jsem se zadýchával, zjistili mi, že mám na srdci nějaké ucpané tepny, tak mi zřejmě budou dělat bypass. Dneska mi přes žílu dělali zákrok, při kterém našli tu chybu, kde ten problém je. Jsem rád, že tady nemusím zbytečně ležet a mohu pak jít domů,“ uvedl Jan Jeziak.