V Hradci Králové bude centrum postcovidové péče. Pomůže pacientům s následky

Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové zahajuje provoz Centra postcovidové péče. Zajistí komplexní péči o pacienty, kteří prodělali covid-19 a mají obtíže související s ním, sdělili zástupci nemocnice. Centrum bude multioborové, kromě pneumologů se na jeho provozu budou podílet také další odborníci z hradecké FN.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK Autor: Martin Weiser

Cílem je péče o pacienty, u kterých přetrvávají symptomy déle než tři měsíce a mají s covidem příčinnou souvislost, a to jak po hospitalizaci, tak po ambulantní či domácí léčbě.

„Vytvořili jsme unikátní centrum, které nabídne pacientům pomoc s následky po onemocnění covidem-19 napříč různými obory od plicních lékařů, kardiologů, neurologů, psychiatrů přes nefrology, dermatology, gastroenterology, revmatology a další až po rehabilitační lékaře,“ uvedl ředitel FN Hradec Králové Vladimír Palička.

Od začátku epidemie nemocnice léčila několik stovek pacientů s koronavirem v poměrně vážném stavu. „Proto je nutné jim nabídnout kvalitní následnou péči,“ řekl Palička.

Centrum bude fungovat každý všední den

Diagnostický algoritmus a nový klasifikační systém nutný pro dlouhodobé sledování nemocných, kteří trpí postcovidovým syndromem, vznikl podle ředitele v hradecké FN a stal se základem pro systém ambulantní péče o tyto nemocné v celém Česku. Péče o nemocné s těmito obtížemi by tak měla být dostupná pro každého, a to v ordinacích plicních lékařů, kterých je v celé zemi více než čtyři sta.

Centrum bude sídlit v budově Plicní kliniky FN Hradec Králové, otevřené bude každý všední den. Zájemci s obtížemi po prodělaném onemocnění covidem-19 mohou svůj stav konzultovat na lince 495 836 020. „Podle domluvy bude pacient objednán do našeho centra nebo mu bude navržen jiný postup,“ uvedl vedoucí Centra postcovidové péče Michal Kopecký.

Zájemci o vyšetření v centru nejprve podstoupí základní prohlídku u praktického lékaře nebo specialisty, který posoudí možnou souvislost s onemocněním covidem-19. „Tito lékaři je budou moci objednat do Centra postcovidové péče,“ uvedl Kopecký.

Nejčastějším problémem jsou plicní komplikace

Pacienti centra vyplní vstupní dotazník, kde budou například otázky na různé příznaky související s onemocněním covidem-19, jako je dušnost, bolesti, poruchy trávení, nespavost, únava, ztráta čichu nebo chuti. „Dotazník nám napoví, jaký máme zvolit další postup péče. U všech pacientů bude proveden odběr krve, moči, vyšetřeny plicní funkce, EKG vyšetření a zhodnocen celkový zdravotní stav,“ uvedl mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Podle předběžných výsledků výzkumné studie z roku 2020 provedené lékaři Plicní kliniky FN Hradec Králové se u části pacientů, kteří prodělali covid-19, objevují následné zdravotní komplikace. Jde především o přetrvávající postižení plic nebo dolních dýchacích cest, případně onemocnění plicních cév, uvedli zástupci nemocnice.

V hradecké FN se počet hospitalizovaných s covidem pohybuje kolem 220 pacientů, ze kterých více než šedesát vyžaduje intenzivní péči. Problémem zůstává velký počet chybějících zdravotníků, v nemocnici jich chybí více než tři sta z celkového počtu 3500.