Jízdenky v Moravskoslezském kraji podraží. Koupě přes internet bude výhodnější

Ceny dlouhodobých jízdenek v integrovaném dopravním systému Moravskoslezského kraje ODIS při nákupu u přepážek nebo ve vozidlech stoupnou od ledna o pět procent. V Ostravě ceny vzrostou o 50 korun. Ceny dlouhodobých jízdenek zakoupených přes internet se ale nezmění, anebo jen nepatrně.

Zastávka autobusu v Ostravě
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Jednotlivé papírové jízdenky kupované v kraji u řidičů v autobusech zdraží o dvě koruny. Cena krátkodobých jízdenek stoupne i v ostravské městské hromadné dopravě, kde lze jednotlivé jízdné platit jen elektronicky. „Jízdenky za 16 korun budou nově stát 18 korun, jízdenky za 24 korun budou nově stát 25 korun,“ uvedl jednatel společnosti Koordinátor ODIS (KODIS) Aleš Stejskal.

Hejtmanův náměstek pro dopravu Radek Podstawka (ANO) uvedl, že ceny jízdného se zvyšují po důkladných analýzách a zdražení je nevyhnutelné, aby byla doprava v regionu udržitelná a nabízela kvalitní služby. „Je ovšem důležité, aby cestující zaznamenali důležitý fakt, a sice že pro ty, kteří budou k nákupům dlouhodobých jízdenek využívat internet, se ceny nezmění vůbec, anebo jen nepatrně,“ uvedl Podstawka.

Cílem je podle něj posílení nákupů přes e-shop ODIS a snížení množství hotovostních plateb na přepážkách i přímo ve vozech u řidičů. „Ušetří to čas při nástupu cestujících a zvýší bezpečnost, což je po zkušenostech s pandemií více než žádoucí,“ uvedl náměstek.

Na lince 885 z Karlovy Studánky na Ovčárnu v Jeseníkách se zavádí zvláštní tarif. „Cena jízdenky bude jednotná bez ohledu na projetou vzdálenost, a to 40 korun,“ uvedl Stejskal.

V Ostravě se změní číslování tarifních zón. Ze zóny 77 (Ostrava) bude zóna 1 a zóna 78 (Ostrava XXL) bude zónou 2. „Všechny zakoupené kupony se starým číslováním zón zůstávají v platnosti,“ dodal Stejskal.