Volba nového děkana Lékařské fakulty v Ostravě se odsouvá. Do funkce se vrací odvolaný Martínek

Volba nového děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity plánovaná na 3. března se odsouvá. Krajský soud v Ostravě, na který se obrátil odvolaný děkan Arnošt Martínek, vydal předběžné opatření, které Martínka prozatím vrátilo do funkce. Informaci zveřejněnou na serveru iDNES.cz potvrdil České televizi Václav Procházka, který byl dočasně pověřen vedením fakulty a je jedním z kandidátů na děkana.  

Arnošt Martínek
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Arnošt Martínek zůstane ve funkci děkana Lékařské fakulty minimálně do doby, než soud rozhodne o podstatě věci, tedy o tom, zda byl platně odvolán. 

„Protože rozhodnutí soudu má okamžitou platnost, znamená to, že jsem opět děkanem,“ řekl serveru Martínek, později sdělil, že zatím nedostal písemné rozhodnutí, a tak nebude sdělovat žádné podrobnosti. „Vím o této informaci pouze neoficiálně, těžko se k ní mohu nějak vyjádřit.“

Zasedání Akademické obce se neruší

„Lékařská fakulta obdržela rozhodnutí soudu o předběžném opatření. Navrací pana děkana Martínka do funkce,“ uvedl Procházka a doplnil, že plánované čtvrteční zasedání Akademické obce, kde se představí kandidáti na nového děkana, proběhne.

Samotná volba děkana se však odkládá, a to až do definitivního rozhodnutí soudu. O funkci se ucházejí tři zájemci. Kromě Procházky ještě prorektor pro strategii a rozvoj Roman Hájek a vedoucí Ústavu zobrazovacích metod Petr Krupa.

Rektor Jan Lata uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje: „Soud sám zdůraznil, že tímto krokem nějak nepředjímá své budoucí rozhodování, to znamená, že je to předběžné. Stále trváme na tom, že docent Martínek byl odvolán z funkce zcela v souladu se zákonem a ze závažných důvodů.“

Advokát: Martínkovo odvolání není platné 

Někdejší děkan Martínek byl odvolán k 2. lednu 2020. Krok souvisel s minulými pochybeními při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval Národní akreditační úřad (NAÚ). Ke studiu škola přijala i uchazeče, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení. 

„Tvrdíme, že odvolání není platné, a to z celé řady důvodů. Jedním z nich je procesní chyba. Univerzitní akademický senát totiž souhlasil s návrhem rektora na odvolání děkana s těsným rozdílem jednoho hlasu. Ale podle našich informací hlasoval i náhradník, který hlasovat neměl, protože původní senátor řádně neabdikoval,“ řekl Martínkův právník Jakub Vepřek. 

Situace prý může zkomplikovat úsilí o získání akreditace

Lékařská fakulta Ostravské univerzity momentálně usiluje o novou akreditaci pro obor Všeobecné lékařství. Ta současná je sice platná do roku 2024, ale přijímat nové studenty na jejím základě může Lékařská fakulta jen do května 2020. Nynější vývoj může podle vedení školy situaci výrazně zkomplikovat.

Rektor připomněl, že akreditační spis připravený bývalým vedením odmítlo ministerstvo zdravotnictví. „Trvalo dlouhou dobu, než nové vedení ve spolupráci s vedením univerzity nějakým způsobem ten spis upravilo,“ uvedl Lata.  Upravený spis ministerstvo schválilo a teď se jím bude zabývat NAÚ.