Útočník z rýmařovské radnice skončil v psychiatrické péči. Policie zatím nikoho nestíhá

Za explozí, která otřásla radnicí v Rýmařově na Bruntálsku v úterý vpodvečer, stál jednotlivec. Informoval o tom státní zástupce. Podezřelý muž skončil v psychiatrické péči. Zatím není nikdo trestně stíhán. Podle vedení města by se radnice mohla veřejnosti otevřít v pátek. 

Video Události
video

Na radnici začal úklid, v pátek se má otevřít veřejnosti

„Zadržená podezřelá osoba byla předána do péče lékařů. Momentálně se zjišťují podmínky pro zahájení trestního stíhání s ohledem na zdravotní stav. Čekáme na vyjádření, zda ho v tuto chvíli vůbec můžeme stíhat,“ řekl státní zástupce Alexandr Dadam. Znalci musí posoudit, zda zadržený muž není duševně nemocný nebo zda v době spáchání činu nebyl nepříčetný.

„Bylo zabráněno tomu, aby se podezřelá osoba mohla dopustit něčeho dalšího. Jediná informace, kterou můžu sdělit, je, že dosavadní prověřování svědčí o tom, že šlo o čin jednotlivce bez vazeb na nějakou skupinu osob nebo s nějakým mezinárodním přesahem,“ řekl státní zástupce.

„O motivech činu zatím nemáme žádné informace. Nevím, jestli to byl útok na radnici, na někoho konkrétního nebo jenom zkrat jedince.“

Luděk Šimko /PRO Zdraví a sport/

starosta Rýmařova

Mezi obyvateli Rýmařova se od počátku mluvilo o tom, že někdo na radnici přinesl výbušné zařízení a že podezřelého policisté později nedaleko zatkli. Policie informace z vyšetřování nesdělovala, potvrdila ale, že skutečně zadržela podezřelého. Média spekulovala, že příčinou útoku na radnici byl sousedský spor.

Podle místních zadržený muž, kterému je zhruba čtyřicet let, přímo v Rýmařově nežil. Ve městě se ale údajně často zdržoval a měl pobývat v domě svých rodičů. Ti se ve čtvrtek doma nezdržovali. 

Na radnici začal úklid

Budovu radnice v Rýmařově ve čtvrtek prohlédl statik. „Byla provedena revize elektřiny a plynu, zkontrolovali základní funkce a konstatovali, že je všechno v pořádku. Zhruba od 8:00 už uklízíme, spravujeme, slepujeme, tak abychom byli na zítřek připraveni a schopni normálně úřadovat,“ řekl rýmařovský starosta Luděk Šimko.

Podle vedení města výbuch zničil jenom okna a dveře a budovu bude potřeba vymalovat. Tlakovou vlnu údajně utlumily dveře a v kancelářích tak nejsou žádné větší škody. Přesnou výši škody ale zatím starosta nedokáže odhadnout.

„Budova je kulturní památka a památkáři samozřejmě chtějí, abychom to dali do stavu, v jakém to bylo. Takže teď to jenom provizorně opravujeme, aby byly kanceláře uzavíratelné, ale od pátku bychom měli fungovat,“ dodal Šimko.

Výbuch otřásl rýmařovskou radnicí v úterý vpodvečer krátce před pátou hodinou, když v ní byli ještě tři zaměstnanci. Nikdo z nich nebyl zraněn, exploze nicméně vysklila okna a poškodila přízemí radniční budovy.