Řidiče tramvají čeká v kabině speciální tester. Kdo má „hladinku“, tomu se zablokuje řízení

Ostravský dopravní podnik zkouší unikátní alkohol tester, který je zabudován přímo v tramvaji. Pokud by u řidiče zjistil přítomnost alkoholu, znemožní jízdu tím, že zablokuje řízení vozu. Nový systém je zatím v deseti tramvajích. Dopravní podnik ho zavádí z preventivních důvodů.

Video Události v regionech plus (Ostrava)
video

Dopravní podnik Ostrava testuje nové alkohol testery

Alkohol tester je napojený na řídící jednotku tramvaje. Řidič musí hned po nástupu do tramvaje provést test na přítomnost alkoholu, v opačném případě tramvaj neuvede do chodu a z depa nevyjede. 

V případě, že by měl řidič tramvaje pozitivní test na přítomnost alkoholu v dechu, musel by testování zopakovat. Pokud by nadýchal i podruhé, celé řízení tramvaje se zablokuje a informace okamžitě zamíří na dispečink. Ten na místo vyšle náhradního řidiče.

„Je to lepší, že se to dá zkontrolovat přímo na voze. Je to rychlejší a vůbec mi to nevadí.“

Kamila Vodičková

řidička tramvaje
 

Speciální alkohol tester je zatím instalován jenom v deseti ostravských tramvajích. Podle vedení dopravního podniku jde o pilotní projekt, který se bude následně vyhodnocovat. Naplno se provoz spustí během několika týdnů. 

Ostravský dopravní podnik tvrdí, že s požíváním alkoholu u řidičů tramvají, autobusů nebo trolejbusů problém nemá. Novinku prý zavádí z preventivních a bezpečnostních důvodů. Přínosem je také jednodušší a efektivnější kontrola řidičů. 

U soukromých dopravců se systém neosvědčil

Podobný systém v minulosti zkoušeli i jiní dopravci. Nakonec se však rozhodli pro klasické testování. Automatický systém údajně často zablokoval řídicí systém, i když řidič žádný alkohol nepožil. 

Klasické testování je také levnější. „Vstupní investice byla v tom, že jsme koupili zařízení, které používá policie a v současné době je to o tom, že kupujeme jen hygienické náústky,“ řekl ředitel Arriva Morava Jaromír Walaski. 

Přítomnost alkoholu zjistí dopravci u profesionálních řidičů spíše výjimečně. V Dopravním podniku Ostrava kontrolují řidiče průměrně čtyřikrát za měsíc.