Dlouhé stráně pohání nový skoro 40tunový kolos. Elektrárna s ním vyrobí více energie

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku bude od listopadu výkonnější. A to díky novému oběžnému kolu, které nahrazuje svého více než dvacet let starého předchůdce. Obří ústrojí, které v pondělí technici instalovali, roztáčí jednu ze dvou turbín elektrárny. Na místo určení putovalo kolo až ze Slovinska. Podle ČEZu vyjde celá operace na necelých 150 milionů korun. 

Video Rekonstrukce Dlouhých strání
video

Rekonstrukce Dlouhých strání

Čtyřicetitunový kolos s průměrem přes 4,5 metru umožní zvýšit roční produkci elektrické energie až o 7 milionů kilowatthodin, což představuje roční spotřebu elektřiny zhruba 3000 domácností, uvedli zástupci společnosti ČEZ.

Novinka má devět lopatek, původní kolo obsahovalo o dvě méně. „Možnosti modelování oběžných jednotek jsou nyní na nové úrovni. Ze studie vyšlo, že když kolo bude mít více lopatek, bude zároveň účinnější a bude moci fungovat v širším provozním pásmu,“ sdělil šéf přečerpávací elektrárny Vítězslav Chmelař.

„Podle detailního zadání se nejdříve vyrobil zhruba desetinásobně zmenšený model a po jeho úspěšných zkouškách jsme kolo zadali do výroby. Nové oběžné kolo bude mít kromě vyšší účinnosti také podstatně širší provozní rozsah a delší životnost.“

Vítězslav Chmelař

šéf přečerpávací elektrárny

Elektrárna prošla náročnými opravami

ČEZ ve druhém pololetí investuje do modernizace a oprav přečerpávací elektrárny více než 200 milionů korun, největší část připadá právě na výměnu jednoho z oběžných kol. Už v létě prošla Elektrárna letní odstávkou. Poprvé od svého napuštění se vyprázdnila její dolní nádrž, v níž dělníci vyztužili skalní svah. Tyto práce skončily v září.

Další opravy se pak týkají druhého soustrojí Dlouhých strání, konkrétně výměny mohutného vinutí generátoru a amortizéru. Rozpočet této investiční akce činí 19 milionů korun. V elektrárně jsou ještě naplánovány další opravy menšího rozsahu.

Přečerpávací vodní elektrárny slouží jako pomyslná rychlá záloha celé energetické soustavy. Za první pololetí v České republice vyrobily celkem 628,8 milionu kilowatthodin elektřiny. Meziroční růst činil čtyři procenta. Kromě Dlouhých strání provozuje ČEZ také přečerpávací elektrárny Dalešice a Štěchovice.

Video Oprava přečerpávací elektrárny
video

Oprava přečerpávací elektrárny