Stavbaři se chystají na demolici mostu u centra Olomouce. Postupně ho rozstříhají

Stavební firmy již zahájily přípravy k demolici starého mostu v Komenského ulici. Opatření je součástí na jaře zahájené stavby rozsáhlých protipovodňových opatření v této části Olomouce. Horní část mostu by měla být odstraněna do poloviny srpna.

Příprava k demolici mostu
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

„Nejnáročnější stavební práce jsme načasovali na začátek letních prázdnin, abychom minimalizovali dopady stavby na dopravu a život ve městě. V následujícím období Povodí Moravy sníží hladinu řeky na minimum, abychom mohli začít rozebírat konstrukci mostu v Komenského ulici. Souběžně budeme čistit dno koryta od sedimentů,“ uvedl za společnost Silnice Group Jakub Vlk.

Jakmile voda v řece Moravě opadne, most v Komenského ulici postupně odstraní bagr vybavený hydraulickými kleštěmi. Kusy mostu bagr v korytě řeky rozdrtí, suť následně odvezou nákladní vozy. Odstraňování horní části mostu potrvá přibližně do poloviny srpna.

„Postupujeme tak rychle, jak je to vůbec možné, tedy veškeré práce zahajujeme ihned po vydání potřebných úředních rozhodnutí,“ řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

/*json*/{"map":{"lat":49.59727011865748,"lng":17.26474189999999,"zoom":17,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.597617815490004,"lng":17.267633321318044,"type":"1","description":"Most v Komenského ulici přes řeku Moravu"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Nedaleko mostu v Komenského ulici byla nedávno zprovozněna provizorní lávka pro pěší. Díky tomu tam zůstane zachován přechod přes řeku Moravu.

Provizorní lávka měří na délku přes 60 metrů a široká je více než sedm metrů. Lávku, která je založena na mostních pilířích, tvoří příhradová ocelová nosná konstrukce typu Bailey Bridge. Tuto speciální konstrukci vyvinuli za druhé světové války Britové a dosud se ve světě používá jako provizorní přemostění například právě při uzavírkách mostů.

Nová lávka pro pěší vyrostla vedle mostu v Komenského ulici
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Most je od července neprůjezdný

Starý most v Komenského ulici byl na konci května kvůli zahájené výstavbě protipovodňové ochrany města a chystané stavbě dvou nových mostů uzavřen pro osobní dopravu a od začátku července přes něj nesmí jezdit ani MHD či záchranáři. Doprava byla odkloněna.

Na jaře zahájená stavba protipovodňových opatření u centra Olomouce má stát zhruba 750 milionů korun. Součástí projektu je vybudování dvou nových mostů v Komenského ulici a na Masarykově třídě. Výstavba protipovodňových opatření v této části Olomouce potrvá celkem čtyři roky a zahrnuje například výstavbu hrází a protipovodňových zdí či rozšíření koryta řeky Moravy i nábřeží.

Několik let postupně budovaná protipovodňová opatření po dokončení ochrání Olomouc před více než třísetletou povodní, zatímco nyní koryto řeky Moravy pojme padesátiletý příval vody. Celková investice je odhadována na 1,75 miliardy korun. V roce 2013 byla dokončena stavba protipovodňových opatření, díky nimž jsou před záplavami z Moravy lépe chráněni obyvatelé čtvrtí Nové Sady a Nový Svět. Nyní byla zahájena příprava protipovodňových opatření v severní části Olomouce i na opačné straně.

Video Protipovodňová opatření na Olomoucku
video

Protipovodňová opatření na Olomoucku