Vítkovice Heavy Machinery čeká reorganizace. Soud povolil vstup zbrojaře Strnada

Krajský soud v Ostravě v pátek povolil reorganizaci společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM). Soud jmenoval insolvenčního správce, kterým se stala společnost Konreo, i věřitelský výbor. Většinový podíl ve společnosti by měl získat nový investor: společnost SPV VTK zbrojaře Jaroslava Strnada. 

Strategický investor firmy Vítkovice Heavy Machinery podnikatel Jaroslav Strnad
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Firma ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka dluží podle insolvenčního návrhu, který podala sama firma, téměř tři miliardy korun. Má více než 300 věřitelů.

Součástí reorganizačního plánu je věřiteli schválený vstup strategického investora. Jde o společnost SPV VTK zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, která získá většinový podíl.

Z insolvenčního návrhu plyne, že dluhy VHM činí 2,996 miliardy Kč. Své závazky není firma schopna plnit kvůli nedostatku likvidních prostředků. Firma v návrhu uvedla, že do neuspokojivé ekonomické situace se dostala v důsledku dlouhodobé krize na trhu v oboru strojírenství, kterou pociťuje většina tuzemských i zahraničních společností.

K 5. únoru měla 346 věřitelů, z čehož sedm věřitelů je zajištěných majetkem dlužníka. Mezi tyto věřitele nejsou zahrnuti věřitelé s pohledávkami za majetkovou podstatou.

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Mají téměř tisíc zaměstnanců. Od poloviny ledna tam platí dohoda vedení podniku s odbory, že někteří zaměstnanci můžou zůstávat doma s 80 procenty náhrady mzdy. Týká se to osmi set lidí. K uzavření dohody, která má platit do konce března, firmu vedl nedostatek provozního kapitálu.

Ve firmě panuje stávková pohotovost

Odboráři ve firmě jsou od října ve stávkové pohotovosti. Hlavním důvodem pro její vyhlášení bylo opožděné vyplácení mezd. Od té doby už zaměstnanci dostávali výplaty včas, odbory ale s odvoláním stávkové pohotovosti čekají na další vývoj ve firmě a právě zajištění financování. 

Ve skupině Vítkovice Machinery Group je přes dvacet firem, které mají dohromady asi tři tisíce zaměstnanců. Předloni se čtyři firmy ze skupiny dostaly do finančních potíží: Vítkovice Power Engineering později skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila.

Ze skupiny se před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding, několik firem skupina prodala.