Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka dluží podle insolvenčního návrhu, který podala sama firma, téměř tři miliardy korun. Má více než tři stovky věřitelů.
Dluží tři miliardy korun a mají 346 věřitelů. Vítkovice Heavy Machinery nyní spoléhají na nového investora
Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firmu má zachránit nový investor. V neděli oznámila, že do ní vstoupí společnost SPV VTK zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, která získá většinový podíl.
Podle deníku Mladá fronta Dnes plyne z výroční zprávy, že firma VHM dosáhla za rok 2016 v provozním výsledku hospodaření ztráty 1,3 miliardy korun. V celkovém výsledku hospodaření přesáhla ztráta 1,47 miliardy korun při čistém obratu 3,098 miliardy korun.
Z insolvenčního návrhu plyne, že dluhy VHM činí 2,996 miliardy Kč. Své závazky není firma schopna plnit kvůli nedostatku likvidních prostředků. Firma v návrhu uvedla, že do neuspokojivé ekonomické situace se dostala v důsledku dlouhodobé krize na trhu v oboru strojírenství, kterou pociťuje většina tuzemských i zahraničních společností.
K 5. únoru měla 346 věřitelů, z čehož sedm věřitelů je zajištěných majetkem dlužníka. Mezi tyto věřitele nejsou zahrnuti věřitelé s pohledávkami za majetkovou podstatou.
VHM žádají o „předschválenou“ insolvenci
Zároveň s návrhem na insolvenci VHM požádaly o schválení takzvané předbalené reorganizace a odeslaly soudu reorganizační plán, který schválila většina zajištěných i nezajištěných věřitelů firmy. Hlavním bodem reorganizace VHM je právě vstup investora, který by reorganizaci financoval a také zajistil peníze na výrobu.
Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Mají téměř tisíc zaměstnanců. Od poloviny ledna tam platí dohoda vedení podniku s odbory, že někteří zaměstnanci můžou zůstávat doma s 80 procenty náhrady mzdy. Týká se to osmi set lidí. K uzavření dohody, která má platit do konce března, firmu vedl nedostatek provozního kapitálu.
Ve firmě panuje stávková pohotovost
Odboráři ve firmě jsou od října ve stávkové pohotovosti. Hlavním důvodem pro její vyhlášení bylo opožděné vyplácení mezd. Od té doby už zaměstnanci dostávali výplaty včas, odbory ale s odvoláním stávkové pohotovosti čekají na další vývoj ve firmě a právě zajištění financování.
Ve skupině Vítkovice Machinery Group je přes dvacet firem, které mají dohromady asi tři tisíce zaměstnanců. Předloni se čtyři firmy ze skupiny dostaly do finančních potíží: Vítkovice Power Engineering později skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila.
Ze skupiny se před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding, několik firem skupina prodala.