Za pád střechy v České Třebové hrozí projektantovi a statikovi až osm let

Dvěma obviněnými v případu pádu střechy sportovní haly v České Třebové jsou projektant střešní konstrukce a nezávislý statik. Oba pracovali jako samostatní podnikatelé pro firmu Cecolegno, která střechu stavěla. Hrozí jim dva až osm let vězení.

Zřícená hala v České Třebové záběrem dronu
Zdroj: ČT24

Policie už před dvěma týdny informovala, že kvůli pádu střechy obvinila dva lidi z obecného ohrožení z nedbalosti. S odkazem na to, že rozhodnutí o obvinění ještě nebylo doručeno všem oprávněným osobám, ale tehdy nechtěla upřesnit pracovní pozice obviněných.

Video Události
video

Záběry zřícení sportovní haly v Událostech ČT 26. 4.

Střecha se zřítila 14. ledna několik dní po kolaudaci, v hale tehdy bylo 80 lidí, všichni stihli utéct. Celková škoda byla vyčíslena zhruba na 16 milionů korun. „Obvinění již obdrželi vyrozumění, které je pravomocné,“ uvedla mluvčí krajské policie Hana Kaizarová. Dodala, že vyšetřování pokračuje.

Firma nesplnila podmínky pro insolvenci

Střechu haly s konstrukcí z dřevěných vazníků s příhradovou konstrukcí stavěla firma Cecolegno jako subdodávku pro generálního dodavatele, společnost Profistav Litomyšl. Cecolegno na sebe podala 18. května insolvenční návrh spojený s návrhem na prohlášení konkurzu. V odůvodnění uvedla, že klíčovou roli pro toto rozhodnutí hrála právě zakázka v České Třebové a že přišla takřka o všechny své zaměstnance.

Městský soud v Praze však insolvenční návrh 21. června odmítl, protože některé přílohy postrádaly potřebné náležitosti a nebyly včas doplněny. Podle insolvenčního rejstříku firma podala 14. července další insolvenční návrh spojený s návrhem na prohlášení konkursu, soud vydal 24. července usnesení, že k podanému návrhu se nepřihlíží pro nesplnění zákonných podmínek.

Hejtmanství objekt postavilo za 58 milionů korun pro Vyšší odbornou školu a Střední školu technickou, která už neměla dostačující tělocvičnu. Pádem konstrukce byla poničena palubovka, světla, elektroinstalace a vnitřní vybavení, například ozvučení, vzduchotechnika či speciální gumový povrch, který byl na podlaze při turnaji florbalistů. Poničenou stavební část kraj reklamoval u dodavatele stavby, vybavení by mělo být nahrazeno z pojištění.