V České Třebové se zřítila při zápase střecha sportovní haly. Normy jsme dodrželi, říká projektant

V České Třebové na Orlickoústecku se v sobotu večer zřítila střecha nově otevřené sportovní haly, kde se v tu dobu konal florbalový zápas. Před pádem bylo podle pořadatelů v hale 80 lidí, všem se sice podařilo z haly vyběhnout, dva účastníci turnaje ale utrpěli při útěku drobná zranění. Příčina pádu střechy se vyšetřuje. Podle vyjádření projektanta byly dodrženy všechny normy. Potíže během stavby nepřipouští ani stavební fima.

Halu se zřícenou střechou hlídali během nedělního dopoledne policisté, na místě byla také hasičská vysokozdvižná plošina. Práce na odstranění škod by měly začít co nejdříve, po úpravách projektu by měla začít výstavba nové střechy. 

Příčina zatím neznámá, zjistí ji znalci

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) uvedl, že hala byla zkolaudována 2. ledna. Turnaj byl první akcí, která se zde konala, na neděli 15. ledna bylo naplánováno slavnostní otevření, to hejtmanství zrušilo ještě v noci bezprostředně po události.

Místo toho svolalo na neděli poradu, na které celou situaci řešilo mimo jiné s projektantem stavby Tomášem Frišem. Konstrukce je podle něho udělaná z dřevěných vazníků, jde o běžný způsob výstavby. O možných příčinách zřícení střechy odmítl spekulovat.

„Bylo nám řečeno, že běží policejní vyšetřování. Policie si pozvala svého statika a sám hejtman Pardubického kraje zajistil dalšího experta, kteří budou zkoumat, co se stalo,“ oznámil po společné schůzce Friš.

„Nechme řešení na expertním týmu,“ nedovede v téhle chvíli říct, co bylo příčinou pádu střechy, ani Tomáš Zavřel, generální ředitel stavební firmy Profistav Litomyšl, která halu stavěla. Podle něj během stavby nebyly žádné potíže. Potvrdil také, že šlo o běžně užívanou konstrukci střechy. 

Viníkem sníh? Spíš ne

I podle vyjádření mluvčí orlickoústecké policie Lenky Vilímkové právní kvalifikace zatím nebyla stanovena, nejprve ohledá místo činu znalec. Právě jeho posudek o statice bude důležitý i pro další osud haly. „Zda bude nutné třeba celou tělocvičnu snést a postavit novou,“ připouští hejtman i takovou variantu. Rád by tělocvičnu ale otevřel ještě letos. Uvedl také, že Pardubický kraj bude trvat na tom, že se musí najít viník, který zaplatí škodu. Pohybovat se bude podle jeho odhadu v desítkách milionů korun.

Osobně budu odmítat jakoukoli diskusi, že příčinou byla souvislost se sněhem. Takováto konstrukce musí vydržet nesrovnatelně větší nápor.
Martin Netolický
hejtman Pardubického kraje

Na střeše tělocvičny před pádem leželo zhruba 25 centimetrů sněhu. Netolický i Friš se domnívají, že sníh nebyl příčinou. „Ten sníh, který tam dneska je, si myslím, že není extrémní zatížení,“ domnívá se projektant.

Soudní znalec v oboru objednaný policií prozkoumá trosky v pondělí. Ten, který tady pracoval v neděli, oznámil podjatost a nechal se vystřídat s tím, že se zná s některými stavbaři, přiblížil redaktor ČT Vlastimil Weiner. Už druhou noc tak budou sportovní areál střežit policejní hlídky, aby se do něj nedostal nikdo nepovolaný.

„Sesypalo se to jako hromádka z karet“

„Slyšeli jsme nejdřív takové lupání, znělo to jako když si někdo pinká míčkem. Pak najednou obrovská rána, viděl jsem jak se ze stropu vysypaly piliny nebo něco. Začali jsme utíkat, byla to hrozně rychlé,“ popsal pád střechy osmnáctiletý mladík, který jako organizátor seděl u časomíry umístěné zhruba v polovině haly.

„Konstrukce se začala hroutit odzadu postupně do plochy. Ty trámy se propadaly směrem do hřiště, sesypalo se to jako hromádka z karet. Šlo to rychle, prostor uniknout tam naštěstí byl,“ uvedla k situaci Renáta Typlová, předsedkyně Florbalového klubu Orlicko-Třebovsko, který v hale spolupořádal turnaj krajských dorosteneckých výběrů.

Sama se v době pádu střechy vracela do haly. „Najednou proti mně běželi lidi a volali, že padá střecha. Tak jsem šla k oknu, kde se dá podívat do haly, a viděla jsem to. Bylo to šílený,“ řekla.

V hale bylo 80 lidí

Jeden z diváků prý před pádem konstrukce cítil, jak padají kuličky polystyrenu. „Potom bylo slyšet křupání těch trámů a najednou to odzadu šlo, nejdřív vyběhla tribuna, pak další,“ doplnila Typlová. Dva zhruba šestnáctiletí chlapci utrpěli při útěku drobná zranění. Jeden od nárazu dveří, druhý upadl a rozsekl si koleno. Záchranná služba je odvezla na chirurgickou ambulanci do Ústí nad Orlicí.

Podle pořadatelů byly v hale před pádem střechy na ploše odhadem čtyři desítky lidí, dalších 20 byli pořadatelé a zbytek diváci. Turnaje se účastnilo osm týmů z několika regionů, hráči byli ve věku od 15 do 16 let. Dokončení turnaje je nejisté. „Řešili jsme náhradní variantu, ale nepovedlo se nám najít v regionu vhodnou volnou halu. Proto jsme turnaj zrušili, nyní se bude na komisi řešit, zda se to bude nějak a někdy dohrávat,“ uvedla Typlová. 

Hala vyšla na 58 milionů

Halu hejtmanství postavilo v areálu Vyšší odborné školy a Střední školy technické v České Třebové. Kromě studentů měly halu využívat i sportovní kluby zaměřené na florbal, volejbal a basketbal. Pardubický kraj ji nechal postavit za 58 milionů korun.

Nová sportovní hala na snímku z 12. ledna 2017
Zdroj: Josef Vostárek/ČTK

Hejtmanství uvedlo, že nová hala má obdélníkový půdorys o rozměrech přibližně 51 krát 26 metrů. V zázemí vzniklo šest šaten, dohromady pro 72 sportovců, a sprchy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 6 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 28 mminutami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 49 mminutami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 5 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 5 hhodinami

Demolice vyhořelého bazénu v Českém Krumlově začne v létě

Demolice bazénu v Českém Krumlově po požáru, který tam neúmyslně způsobil údržbář, jenž se loni v září snažil zlikvidovat hnízdo sršní, začne v červnu. Město za dva týdny vybere firmu, která starou plovárnu rozebere. Radnice chce na jejím místě postavit nové aquacentrum za více než půl miliardy korun.
před 8 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 9 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...