Hnutí Ostravak: Řízení opilého náměstka primátora vadí, nevylučujeme rozpad koalice

Ostravský náměstek Martin Štěpánek (ODS) v lednu řídil v podnapilém stavu. K rezignaci ho již dříve vyzval primátor Tomáš Macura (ANO), ve středu se k němu připojilo i hnutí Ostravak. Jeho zástupci v tiskovém prohlášení zmínili i možný rozpad městské koalice.

Video Kauza ostravského náměstka
video

Kauza ostravského náměstka

Podle zástupců hnutí se neslučuje řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu s výkonem funkce náměstka. 

„Jednání náměstka primátora pro oblast sportu, školství a vzdělávání, tedy řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu, považujeme za neslučitelné s výkonem jeho funkce. Byť jde o osobní selhání jednotlivce, tolerování takového jednání vrhá negativní světlo nejen na vedení města, jehož jsme součástí, ale také na Ostravu samotnou,“ uvedli zástupci hnutí Tomáš Málek a Lukáš Semerák. 

Hnutí Ostravak ve svém stanovisku dále uvádí, že pokud náměstek Štěpánek nepřehodnotí svůj postoj a neodstoupí, může to vést k rozpadu koalice na ostravském magistrátu.

„Jsme si plně vědomi skutečnosti, že náš postoj může vést i k rozpadu stávající koalice. Důsledné uplatnění zásad, na nichž naše hnutí občanů vzniklo (tj. zejména boj proti korupci, klientelismu a ‚papalášství‘), je však pro nás nadřazeno osobním zájmům, politickým funkcím a individuálnímu prospěchu. Jakékoli popírání tohoto principu nám znemožňuje dále se podílet na vedení našeho města,“ dodali za hnutí Málek a Semerák.

Primátor se ve středu se Štěpánkem podle ČTK znovu potkal. Ani jeden z nich ale výsledek schůzky nechtěl komentovat. „Po zvážení situace nebudu v tuto chvíli žádný konkrétní výstup poskytovat s cílem nezkomplikovat cestu k nalezení nejlepšího řešení,“ uvedl po schůzce Macura. „Stále očekávám, že pan náměstek Štěpánek z toho vyvodí osobní zodpovědnost a sám podnikne jakýsi iniciativní krok dříve, než proběhne zasedání zastupitelstva města v příštím týdnu,“ řekl Macura.

Martin Štěpánek dnes nechtěl situaci blíže komentovat, už dříve však uvedl, že rezignovat nechce. Podle něj se totiž skutek stal v nočních hodinách o víkendu, tedy mimo pracovní dobu, a nemá tak žádnou spojitost s jeho veřejným působením.

„Při manipulaci s vozidlem nebyla nikomu způsobená újma ani na zdraví, ani na majetku. Nikdo nebyl ohrožen.“

Martin Štěpánek (ODS)

náměstek ostravského primátora

Za jízdu pod vlivem alkoholu byl potrestán pokutou 40 000 korun a na rok přišel o řidičský průkaz. Náměstek uvedl, že ho celá záležitost velmi mrzí a trest vykoná v plném rozsahu. V jeho stanovisku jej podpořil nejprve klub zastupitelů ODS, pak se za něj postavila celá ostravská buňka občanských demokratů.

Ostravu vede koalice ANO, hnutí Ostravak, lidovců a ODS. Macura doufá, že nynější situace neovlivní fungování koalice, která je podle něj funkční. Lidovcům podle ČTK rovněž Štěpánkovo dřívější jednání vadí. 

Kvůli jízdě pod vlivem alkoholu před časem přišel o funkci náměstek frýdecko-místeckého primátora Libor Koval (KDU-ČSL). Rezignoval poté, co podnapilý boural ve služebním vozidle. Svěřenu měl sociální oblast. Štěpánek zodpovídá za školství, sport a vzdělávání.