Frýdek-Místek má nového náměstka. Nastoupil za Kovala, který boural pod vlivem alkoholu

Novým náměstkem primátora Frýdku-Místku zvolili zastupitelé v pondělí Richarda Žabku (KDU-ČSL). Ve funkci nahradil stranického kolegu, který před časem rezignoval poté, co pod vlivem alkoholu boural ve služebním vozidle. Svěřenu měl sociální oblast.

Frýdek-Místek
Zdroj: ČTK Autor: Petr Vlček

Žabka byl dosud členem kontrolního výboru zastupitelstva města. Tam ho nahradí radní Marcel Sikora (KDU-ČSL). Zastupitelé se k incidentu Kovala již nevraceli, ani na něj nevznesli žádné dotazy.

„Volba nového náměstka se řešila na zastupitelstvu hned ráno po 8. hodině jako mimořádný bod. Pro zvolení Richarda Žabky hlasovalo 22 zastupitelů, nesouhlasilo 8 přítomných a stejný počet místních politiků se zdržel hlasování,“ uvedl redaktor České televize Tomáš Indrei. Richard Žabka řekl, že je rád, jak se Koval k celé záležitosti postavil a že určitě nebude nutné, aby opustil stranu.

„V souvislostí s mou nehodou jsem se rozhodl rezignovat na místo náměstka primátora statutárního města Frýdek-Místek. Veškeré škody, které jsem způsobil, uhradím. Nechci, aby celá tato kauza poškozovala dobré jméno KDU-ČSL.“

Libor Koval (KDU-ČSL)

bývalý náměstek Frýdku-Místku

Radnici ve Frýdku-Místku nyní ovládá koalice ČSSD, hnutí Naše město F-M a KDU-ČSL, kterou v lednu posílili dva zastupitelé za hnutí ANO. Oba v prosinci odešli z klubu zastupitelů hnutí ANO a založili si klub vlastní. Původně menšinová koalice se tak změnila ve většinovou a má v třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu převahu 22 hlasů. 

ANO po volbách získalo 15 mandátů, ČSSD 12, Naše město F-M a KSČM po šesti a lidovci mají čtyři zastupitele. V zastupitelstvu po volbách vznikl ještě Realistický klub, jehož členy je nyní jeden zástupce původně zvolen za ČSSD a jeden původně zvolen za lidovce. V zastupitelstvu teď fakticky fungují dva kluby hnutí ANO, přičemž členové obou tvrdí, že hájí zájmy voličů hnutí. Podoba koalice se ve Frýdku-Místku měnila po volbách už několikrát.