Obvinění v kauze pražské TSK budou stíháni na svobodě

Tři osoby, které čelí obvinění ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky v kauze pražské Technické správy komunikací (TSK), bude policie stíhat na svobodě. Dozorující státní zástupce Jiří Pražák uvedl, že návrhy na vazbu vzneseny nebyly a zadržení byli propuštěni.

„Všechny zadržené osoby již byly propuštěny, protože vazební důvod po provedení procesních úkonů pominul,“ sdělil státní zástupce Jiří Pražák bez dalších podrobností.

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahovala v budovách TSK i na dalších místech v úterý. Dělala domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor a pozemků. Státní zástupce poté informoval o tom, že policie v souvislosti se zásahem stíhá tři lidi a jednu firmu.

Server Neovlivní.cz napsal, že obvinění míří na Ladislava Pivce, který TSK několik let řídil a nyní je jejím náměstkem. Kauza se prý týká agendy spojené s telematikou a dopravními systémy. Podle zdroje ČTK jsou i zbylí dva obvinění zaměstnanci technické správy.

TSK se mění na akciovou firmu

TSK je příspěvková organizace hlavního města, která se stará o pražské komunikace a chodníky. Město nyní dokončuje transformaci firmy na akciovou společnost. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) označil informace o policejním zásahu za velmi závažné. Podle něj by mohly ovlivnit investice v Praze, které jdou ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Ministerstvo chce proto prověřit, jakých projektů se obvinění týká.

Trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě spáchá ten, kdo sjedná některému z dodavatelů či soutěžitelů výhodnější podmínky na úkor jiných, a to v úmyslu způsobit jinému škodu nebo opatřit sobě či jinému člověku prospěch. V základní sazbě za to hrozí až tříleté vězení nebo zákaz činnosti, úřední osoby lze za určitých okolností potrestat až deseti lety odnětí svobody.