Kvůli údajnému ovlivňování svědků okolo Zadeha jsou stíháni advokáti a policista

Jedním z pěti stíhaných v kauze údajného ovlivňování svědků v případu Íránského podnikatele Sahrama Abdulaha Zadeha je také policista. České televizi to sdělil státní zástupce. Zadeh už čelí obžalobě kvůli daňovým únikům za dvě a půl miliardy korun a kvůli tomu skončil i ve vazbě. Na svobodu se pak dostal začátkem roku, a to díky kauci ve výši sto padesáti milionů. Ale právě kvůli údajnému ovlivňování svědků ho soud v neděli do vazby poslal znovu.

Podnikatel Zadeh vinu popírá
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

 „V případu je stíhán jeden příslušník Policie ČR, dva advokáti a dvě další osoby,“ uvedl státní zástupce Michal Galát. Potvrdil také, že toto stíhání souvisí s kauzou milionových úniků, ve které je obžalovaný právě podnikatel Zadeh. „Mělo to pomoci obžalovaným, aby získali v řízení lepší postavení, případně byli zproštěni obžaloby,“ dodal Galát.

V době, kdy k takovému jednání docházelo, byl Zadeh již ve vazbě. Podle státního zastupitelství se ale na ovlivňování svědků měl podílet prostřednictvím svých advokátů. 

Z obviňování svědka obvinila policie Zadeha v sobotu. Do vazby jej pak na základě návrhu žalobce poslal brněnský městský soud. „Rozhodnutí soudu nechápeme. Můj klient ho bere tak, že jde o účelovou snahu ho psychicky zlomit. Okamžitě jsme proti tomu podali stížnost a budeme doufat, že nadřízený soud uzná absurdnost tohoto rozhodnutí,“ řekla Zadehova advokátka Alena Kojzarová. 

Policisté spolu se Zadehem obvinili dalších pět lidí. „Měli vytvářet falešné důkazy v podobě nepravdivých výpovědí svědků pro jiné trestní řízení, které je vedeno před Krajským soudem v Brně, s cílem dosažení zproštění obžaloby,“ uvedl před několika dny mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Šestice byla obviněna z trestných činů křivé obvinění a účast na organizované zločinecké skupině. Jsou stíháni i kvůli dalším trestným činům.

150milionou kauci zpátky nedostane

Íránský podnikatel a v brněnské vazební věznici už strávil 22 měsíců. Aby se z ní dostal, musel složit rekordní kauci 150 milionů korun a na počátku února, ihned po jeho propuštění, jej opět zadržela policie kvůli jinému stíhání v Íránu. V policejní cele pak strávil Zadeh další tři dny. Podnikatel později kauci označil za vydírání.

Milionová kauce mu ale zatím vrácena nebude, i když je opět ve vzabě. Zaplatil ji totiž v jiném případu a nynejší vazba se týká jiné trestné činnost

Zadeh je obviněný z milionových úniků 

Zadeh je v České republice podezřelý z rozsáhlých daňových úniků při obchodech s palivy se škodou 2,5 miliardy korun a hrozí mu až 13 let vězení. Hlavní líčení v kauze nyní probíhá u Krajského soudu v Brně. Podnikatel vinu popírá a tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům, přičemž skuteční pachatelé spravedlnosti unikají.

Podle obžaloby přivezl podnikatel v minulých letech spolu s komplici do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa a stát šidili na daních pomocí falešných daňových přiznání. K obchodům údajně využíval takzvané bílé koně a do transakcí bylo zapojeno 65 firem. Soud začal kauzu projednávat letos v březnu.