Čunek se stal hejtmanem Zlínského kraje. Nejprve prověří odměny pro šéfy nemocnice

Nové vedení Zlínského kraje se sešlo na prvním zasedání zastupitelstva. Hejtmanem zvolili lídra KDU-ČSL Jiřího Čunka. Jeho prvním náměstkem bude Jiří Sukop (ANO). Za priority si nová koalice KDU-ČSL, Hnutí ANO, STAN a ODS stanovila práci na chybějících dálničních stavbách, zajištění kvalitní linkové autobusové dopravy a to, aby krajský úřad a jeho společnosti nehospodařily se ztrátou.

Ve Zlíně si zvolili novou krajskou vládu v čele s Jiřím Čunkem
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Hejtmanem Zlínského kraje byl zvolen Jiří Čunek, volební lídr KDU-ČSL, která volby v kraji vyhrála. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu při středeční tajné volbě ho volilo jednatřicet zastupitelů. Čunek ve funkci  střídá sociálního demokrata Stanislava Mišáka, jenž byl hejtmanem dvě volební období.

Čunka zřejmě volili i zástupci opozice

Lidovci uzavřeli koalici s hnutím ANO, STAN a ODS. V zastupitelstvu spolu mají 29 z 45 mandátů. Ustavujícího zastupitelstva se nezúčastnili dva koaliční zastupitelé, Čunka tak zřejmě kromě koaličních volili čtyři zástupci opozice. „Potěšilo mě to,“ řekl hejtman po zvolení. Za priority nové koalice označil intenzivní práci na chybějících dálničních stavbách, na výběrovém řízení na zajištění linkové autobusové dopravy ve Zlínském kraji a na zajištění toho, aby krajský úřad a jeho společnosti nehospodařily se ztrátou.

Podle koaliční smlouvy v radě KDU-ČSL obsadila čtyři křesla, ANO a STAN po dvou a ODS jedno. Statutárním náměstkem hejtmana byl 30 hlasy zvolen finanční ředitel firmy Samohýl Motor Holding Jiří Sukop (ANO), na starosti bude mít finance, rozpočet a majetek.

Dalšími náměstky se stali starosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek (KDU-ČSL), jehož specializací bude doprava, a krajský předseda STAN Josef Zicha, starosta obce Vysoké Pole – ten bude mít na starost strategický rozvoj, územní plánování a stavební řád. Neuspěl kandidát opozičních Svobodných a Soukromníků Tomáš Pajonk, který dostal jen 11 hlasů.

Radním pro školství a výchovu se stal republikový předseda STAN a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík. V radě usedne také poslankyně Margita Balaštíková, jež vedla do voleb ANO. Jejím resortem je životní prostředí a zemědělství.

Za lidovce v radě jsou i zastupitel Zlína a někdejší náměstek zlínského primátora Miroslav Kašný a vedoucí denního centra pro seniory Charity Zlín Michaela Blahová. Kašného resorty jsou kultura, památková péče, církve, mládež a sport, Blahové připadly sociální věci, neziskový sektor a rodinná politika.

ODS se do vedení kraje vrátila po čtyřletém pobytu v opozičních lavicích. V radě ji zastoupí volební lídr strany, vlčnovský starosta Jan Pijáček, jeho odpovědností bude rozvoj venkova, cestovní ruch a řízení dotačních programů.

Nový hejtman zkontroluje rozdělování odměn v nemocnici

Jako první chce nový hejtman zkontrolovat hospodaření zlínské krajské nemocnice, především rozdělení odměn představenstvu. O rozdělení údajně statisícových odměn rozhodli v pondělí dosluhující krajští radní na posledním zasedání. Věc přitom předtím neprojednala dozorčí rada nemocnice. Hospodaření zlínské nemocnice několik týdnů prověřuje policie.

„Musí se prověřit, jestli rada právoplatně rozhodla, protože podmínkou toho rozhodnutí je údajně projednání v dozorčí radě, a projednáno to nebylo,“ řekl Jiří Čunek ( KDU-ČSL) a dodal, že je to zádrhel, jenž se musí vyřešit. „Samozřejmě se to atypické schválení statisícových odměn jeví v kontradikci s šetřením policie, které tam probíhá. Proč rada nepočkala, to nevím,“ doplnil Čunek.

Zlínská nemocnice byla na konci srpna jako jediná ze čtyř nemocnic zřizovaných krajem ve ztrátě asi 15 milionů korun. Podle bývalého vedení kraje to způsobilo nedostatečné financování léků speciálních center.

Nemocnice by i letos měla hospodařit se ziskem, loni činil 8,5 milionu korun. Kvůli podezření z trestné činnosti související s hospodařením zasahovala v nemocnici 11. října policie.