Americké bombardéry přistály v Mošnově. Přiletěl i „neviditelný“ B-1B Lancer

Na letiště Leoše Janáčka v Mošnově na Novojičínsku dosedly dva americké strategické bombardéry. To vše v rámci nadcházejících víkendových akců Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Jeden z letounů, bombardér B-1B Lancer, který umí být neviditelný pro radary, se na akci objevuje vůbec poprvé.

„Bude dominantou letošní americké statické ukázky. O jeho účast jsme usilovali několik let,“ řekl předseda pořádajícího sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. Dodal, že stroj, který je součástí 489. bombardovací skupiny, je běžně umístěn na základně v Dyess v Texasu. 

Video Studio ČT24
video

Americké bombardéry přistály v Mošnově

Zdroj: ČT24

B-1B Lancer byl původně vyvinut k provádění jaderných útoků na území Sovětského svazu, dnes tvoří společně s bombardéry B-2 a B-52 páteř amerického strategického letectva.

A právě pro bombardér B-52 Stratofortress, který do Ostravy rovněž přiletěl, to je už pátá návštěva této akce. Oba stroje v Mošnově přistanou proto, že se v Česku účastní mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike.

 

Obří americké letouny doplní stroj KC-135 Stratotanker, který slouží k doplňování paliva za letu u stíhaček a právě i bombardérů. Už potřetí se pak na akci představí konvertoplán CV-22B Osprey. Stroj startuje s motory kolmo k zemi jako vrtulníky, pak je překlopí a může se pohybovat vysokou rychlostí jako klasické dopravní letouny.

Událost odstartuje naplno o víkendu

Akce, která loni přilákala na 220 000 návštěvníků, se pro širokou veřejnost uskuteční 17. a 18. září. Celkem dorazí přes 100 kusů letecké a 150 kusů pozemní techniky. „Do akce, na které se tradičně podílí i Armáda České republiky, se zapojí téměř 1000 vojenských profesionálů,“ uvedl velitel vzdušných sil Armády ČR Jaromír Šebesta.

Podle něj dny zahájí průlet formace armádních letounů. „Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení pilota letounu JAS-39 Gripen nebo na kombinovanou dynamickou ukázku boje o osadu s leteckou podporou pozemních sil,“ doplnil.

Už podruhé se do bojových ukázek zapojí členky jordánské armády. Ženská jednotka speciálních sil z Jordánska bude spolupracovat se zásahovou jednotkou moravskoslezské policie. Společně předvedou osvobození rukojmí z uneseného letadla.

Velkým lákadlem pro návštěvníky jsou vždy letecké akrobatické skupiny. Letos budou dvě. Své umění předvedou piloti italské skupiny Frecce Tricolori, která vystupuje s deseti cvičnými letouny M-346, což je nejvyšší počet letounů, který akrobatické skupiny používají. Už dříve pořadatelé oznámili účast švýcarské akrobatické skupiny Patrouille Suisse. Ta vystupuje se šesti nadzvukovými dvoumotorovými letouny F-5.

„Pro návštěvníky to tak bude jistě velmi atraktivní příležitost porovnání dvou různých dramaturgií akrobatických skupin,“ uvedl Pavlačík. Itálie stejně jako Švýcarsko vedle akrobatů vyšle do Mošnova rovněž bojový letoun na sólovou ukázku. Lidé se však musejí připravit také na zevrubná bezpečnostní opatření, a to kvůli hrozbě teroristických útoků.

Celkem se do akce zapojí zástupci 21 zemí, což je v historii akce rekordní počet. Zatím nejvíce jich bylo v roce 2012, kdy to bylo 16 zemí. „Programově letos máme nejbohatší ročník. Bohužel jsme dokonce museli některé ukázky odmítnout,“ řekl Pavlačík.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Účastní se jich vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky. Na akci je vstup zdarma.