Dál ne: Muthersbaugh vzpomíná, jak nemohl osvobodit Prahu

Washington/Plzeň − Jeho tvář mají Plzeňáci možná dodnes v paměti, i když si ji nedokážou přiřadit ke konkrétnímu jménu. Robertu Muthersbaughovi bylo tehdy 23 let, když jako jeden z prvních amerických vojáků vstoupil do Plzně na konci druhé světové války. Dodnes přitom lituje, že Američané nemohli osvobodit i Prahu. „Nikdo neznal důvod, ale říkali: Ne, dál nemáme povoleno jít,“ vzpomíná válečný veterán na tehdejší události. Jeho příběh zjišťoval americký zpravodaj ČT Martin Řezníček.
Video Robert Muthersbaugh vzpomíná, jak osvobozoval Plzeň
video

Robert Muthersbaugh vzpomíná, jak osvobozoval Plzeň

„Myslím, že mé auto bylo první nebo jedno z prvních, které do Plzně vstoupilo, protože jsem byl jako radiooperátor v náklaďáku velitelství pluku,“ líčí Robert Muthersbaugh květnové dny roku 1945, kdy v armádě generála Pattona osvobozoval Plzeň. „Všichni jsme se divili, proč jsme zastavili v Plzni, slavili a užívali si volna místo toho, abychom postupovali dál,“ připomíná dohodu se sovětskou armádou, podle níž měla hlavní město osvobodit sama.

Muthersbaugh strávil v Plzni jen několik dnů, kvůli tuberkulóze se potom vrátil přes Norimberk do Států. Přesto ho ale tenhle okamžik těší dodnes − tak nadšené a vděčné davy jako v Plzni nezažil nikde jinde v Evropě. Na květnové události posledního válečného roku tak vzpomíná rád, i když jinak z mládí nemá žádné fotky. Jeho život byl plný tragédií.

Válečné pravidlo: nedělat si mezi vojáky přátele

Ve válce se s nikým příliš nesbližoval. Měl za to, že buď bude zabit on, nebo oni. Když se nedávno dozvěděl o oslavách konce války, které se chystají v Plzni, začal hned zjišťovat, jak sehnat peníze na cestu. Před pár týdny ale snahu vzdal, zhoršuje se mu totiž zdraví.

I když mezi dvaceti veterány, které Plzeň na květnové oslavy pozvala, nebude, Plzeňákům přesto vzkazuje toto: „Kdybych znal jména a adresy, tak bych jim napsal, jak hezké bylo se s nimi setkat,“ uzavírá Muthersbaugh. V květnu tak bude Plzeň děkovat jen jeho kolegům a budou to zvláštní oslavy, západočeská metropole se totiž pyšní titulem Evrospké hlavní město kultury.

Příběh Roberta Muthersbaugha je jedním z mnoha, které se k Plzni vážou, a zároveň dalším důkazem toho, že pro řadu veteránů bude letošní květen posledním kulatým výročí války, které si připomenou. Podobně jako loni v Normandii nebo nedávno v Osvětimi. Ať už třeba u památníku druhé světové války ve Washingtonu, nebo v Plzni.