Slavkovská planetární stezka nevydržela ani dva měsíce

Horní Slavkov – Nově vybudovaná naučná planetární stezka v okolí Horního Slavkova na Sokolovsku, jejímž účelem je poznat atraktivním způsobem naši sluneční soustavu, samotné město i jeho okolí, nevydržela ani dva měsíce. Jednotlivá stanoviště někdo úmyslně poničil. Místo teď pravidelně monitorují policisté. Radnice nechala zničené modely planet opravit.

Starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová (ODS) informovala, že stezka je dlouhá šest a půl kilometru, začíná na náměstí Sluncem, následuje 11 planet. Vzdálenosti mezi jednotlivými planetami jsou v měřítku jedna ku miliardě. To znamená, že každý metr na cestě znamená milion kilometrů ve vesmíru. Autor projektu Petr Čavojský dodal, že vzdálenost Země od Slunce je tedy na stezce 149 metrů.

Teď ale více než polovinu z 11 stanovišť úmyslně zničili vandalové. Modely planet zohýbali nebo ulomili a ukradli informační tabulky. Mluvčí Policie ČR Karlovarského kraje Martina Hrušková sdělila, že probíhá vyšetřování a místo je průběžně monitorováno. Radnici stálo vybudování stezky necelých 60 tisíc korun. Podklady pro informační tabulky připravily děti ze všech základních škol ve městě.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Samotné modely planet z kovu a dřeva vyrobili žáci a mistři z odborného učiliště. Petr Čavojský upřesnil, že modely byly vyráběny podle vypočítaných průměrů planet, přičemž ten největší, model Jupitera, má průměr zhruba 14 centimetrů. Autor tvrdí, že se vandaly nenechá odradit. Poničené modely planet i tabulky na učilišti opraví a vrátí na původní místo.

/*json*/{"map":{"lat":50.1786570541,"lng":12.8443908691,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.137965181261,"lng":12.800445556641,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/