To se vysvětlí, soudruzi. Paranormální jevy vyšetřují v seriálu České televize a německé ZDF

3 minuty
ČT a ZDF natáčejí seriál o paranormálních jevech
Zdroj: ČT24

Ve studiích na Kavčích horách dočasně sídlí Ústav paranormálních jevů. Jeho pracovníci hrají důležitou roli v chystaném seriálu, který vzniká ve spolupráci České televize a německé ZDF. Seriál To se vysvětlí, soudruzi! chce po desetiletích navázat na kdysi oblíbené koprodukční projekty z osmdesátých let, v nichž se děj chystané novinky odehrává.

V dočasných laboratořích Ústavu paranormálních jevů na Kavčích horách vznikaly v těchto dnech záběry z vyšetřování, které se týkalo napadení trampů neznámou příšerou. Záhady řeší dvojice badatelů, každý ale s jiným přístupem.

„Mladý nadšený vědec hned po škole, který má velké očekávání od tohoto ústavu, je přidělen k velké spolupráci s vyšetřovatelem Zajícem a vzniká mnoho situací, kdy si úplně nerozumí,“ naznačil Jan Cina, představitel naivního akademika. Svou skepsí jeho nadšení mírní Jiří Macháček.

Do jejich kompetence spadají únosy mimozemšťanů, náboženské zázraky nebo útoky příšer. Pracují navíc pod neustálým dohledem tajné policie. „Kontrolujeme, jestli postupují stranicky správně,“ dodává Leoš Noha. Na vyšetřovatele s ním jako agentka StB dohlíží Anna Fialová.

Komunisté paranormální jevy opravdu vyšetřovali

Fiktivní příběh se inspiroval realitou. Ústav paranormálních jevů za minulého režimu skutečně existoval. „Byl v osmdesátých letech ve sklepě pod ČVUT a skládal se ze skupinky prapodivných jedinců, kteří vyšetřovali vše, co nebylo běžně vysvětlitelné a co nevyšetřovala Veřejná bezpečnost nebo Státní bezpečnost,“ vysvětlil producent Matěj Chlupáček. Seriál také spolu s Michalem Samirem režíruje.

Jiří Macháček, Anna Fialová, Leoš Noha, Jan Cina
Zdroj: ČT

„Scénáře probíhají i německým kolečkem, což znamená, že musejí obstát nejen v českém měřítku,“ podotýká producentka Maja Hamplová ke koprodukci s německou veřejnoprávní stanicí ZDF. Ta by měla příští rok, stejně jako ČT, seriál odvysílat.

Aktuální koprodukce tak navazuje na podobné projekty z osmdesátých let, které také mísily realitu a fantazii a dostaly se jak k československým, tak i západoněmeckým divákům. Jde o seriály Návštěvníci, Létající Čestmír či Arabela.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
před 9 hhodinami

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
včeraAktualizovánovčera v 19:37

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
včera v 17:23

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
včera v 16:46

Nejvíc nominací na Českého lva má Franz, dvojí šanci na cenu mají Trojan i Geislerová

Patnáct nominací na cenu Český lev za rok 2025 získal snímek Franz, který polská režisérka Agnieszka Hollandová natočila v české koprodukci o spisovateli Franzi Kafkovi. S třinácti nominacemi následuje drama Sbormistr, o další dvě méně obdržel snímek Karavan. V hereckých kategoriích mají po dvou nominacích Anna Geislerová, Elizaveta Maximová a Ivan Trojan. Vítězové budou oznámeni 14. března v přímém přenosu České televize.
včeraAktualizovánovčera v 13:28

Evropským filmem roku je Citová hodnota

Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší film získal snímek Citová hodnota dánsko-norského režiséra Joachima Triera. Film vyhrál také ceny za režii a scénář, Stellan Skarsgard a Renate Reinsveová převzali ceny za nejlepší herecké výkony. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v Berlíně.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
16. 1. 2026

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
16. 1. 2026
Načítání...