Ceny Thálie se ohlížejí za uplynulou sezonou, vidí Rašilova, Dyka, Kněžíkovou či Čechovou

Na divadelní Ceny Thálie jsou letos nominovány tři desítky umělců z činohry, opery, muzikálu a tance. Novinkou je kategorie vyzdvihující výkony v alternativním a loutkovém divadle. Ze dvou nominací se může těšit herečka Lucie Trmíková; z inscenací je dvojí očekávání díky nominovaným umělcům spojeno s Křížem u potoka ve Slováckém divadle, muzikálovým thrillerem Sweeney Todd v Plzni a Marnou opatrností uváděnou baletem Národního divadla. Výroční ocenění převezmou ti nejlepší 5. října, v přímém přenosu České televize.

 

Každá ze čtyř tradičních kategorií má po třech mužských a třech ženských nominacích. Mezi operními pěvci jsou ve finále Kateřina Kněžíková nebo Jiří Sulženko, v kategorii muzikál a opereta jsou mezi nominovanými Jan Cina a Vojtěch Dyk. Z činoherců mohou Thálii získat Saša Rašilov, Viktor Dvořák, Lucie Trmíková nebo Pavla Gajdošíková.

V nové kategorii alternativní a loutkové divadlo je nominováno pět umělců bez rozdělení na mužské a ženské interprety. Jsou jimi Miřenka Čechová, Milan Hajn, Miloslav König, Martin Pechlát a Lucie Trmíková, která je tak nominována dvakrát. Podle prezidenta pořádající Herecké asociace Ondřeje Kepky je pět nominací v prvním ročníku pokusem, v dalších letech může způsob nominací doznat změn. 

Ocenění pro mladého umělce do 33 let obdržela při vyhlašování nominací herečka Zuzana Truplová, která nyní působí v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Na slavnostním ceremoniálu v říjnu dostanou Thálie za celoživotní výkony v kategorii činohry Helena Kružíková a Ladislav Mrkvička, za operu Gabriela Beňačková, tanečnice Zdenka Kratochvílová a muzikálová a operetní herečka Věra Vlková.

Ceny Thálie se tradičně předávaly v jarním termínu, v letošním, 26. ročníku se poprvé vyhlašují na podzim. Lépe by tak měly postihnout divadelní „rok“, který je vymezen sezonou od září do června, nikoliv kalendářním rokem.

V médiích po oznámení změny termínu zaznívala kritika, že je ceremoniál možná příliš nákladný. Spekulovalo se též o nutnosti pokračovat v předávání ryze hereckých cen. Ocenění je několik a vyzdvihují i další divadelní profese.