Skleněný pokoj / Hanna Alströmová a Carice van Houtenová

Režisér Masaryka dotočil Skleněný pokoj. V hlavní roli vila Tugendhat

V minulých dnech skončilo natáčení snímku Skleněný pokoj. Film podle slavného románu  Simona Mawera, inspirovaného dramatickými událostmi 20. století i zrodem ikonické vily Tugendhat, režíruje Julius Ševčík. V hlavních rolích se objeví řada zahraničních i domácích hvězd, jako Carice van Houtenová, Hanna Alströmová, Claes Bang, Karel Roden a Karel Dobrý.

 

Román britského spisovatele Simona Mawera Skleněný pokoj se stal světovým bestsellerem, byl přeložen do desítek jazyků a byl nominován na prestižní literární ocenění The Man Booker Prize.

Cenami se může chlubit i režisér filmové adaptace Julius Ševčík. Za předchozí snímek, drama Masaryk, získal dvanáct Českých lvů. I tento film byl inspirován skutečností, životem politika Jana Masaryka.

Jeho nový snímek vypráví o lidech, jejichž životy, lásku a přátelství poznamenaly dramatické události 20. století. Osudy Liesel a Viktora Landauerových, jejich přátel, zaměstnanců i mimořádného architekta Von Abta rámuje vznik jedné z nejoriginálnějších modernistických staveb v Evropě, místa velkých milostných vzplanutí i životních zrad.

Video Události v kultuře
video

Režisér Ševčík: Architekt v příběhu navrhuje nejen dům, ale i způsob života celé rodiny

„Karel Roden je ve filmu tím, za kým přijde rodina, aby jim navrhl nejen dům, ale vlastně i způsob života, jaký budou žít. A film sleduje příběh, jak se tento architektem navržený způsob života střetává s realitou a jak realita vždycky myšlenku nakonec předělá a je to jinak, než se plánovalo,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi režisér Ševčík.

Samotná vila Tugendhat, která prošla nedávno nákladnou rekonstrukcí, se pro potřeby natáčení několikrát promění, aby mohli filmaři nasimulovat například následky náletu v roce 1944.

Hvězdné mezinárodní obsazení nabídne v hlavní roli herečku Carice van Houtenovou, známou ze seriálu Hra o trůny či válečného dramatu Valkýra, kde hrála po boku Toma Cruise, nebo oceňovaného dramatu Paula Verhoevena Černá kniha.

Hannu Alströmovou čeští diváci viděli ve dvou pokračováních úspěšné akční komedie Kingsman. Další ženskou roli vytvořila slovenská rodačka Alexandra Borbélyová, oceněná Evropskou filmovou cenou pro nejlepší herečku roku 2017 za roli ve filmu O těle a duši, který zvítězil na Berlinale.

Claes Bang je držitelem Evropské filmové ceny 2017 pro nejlepšího herce za film Čtverec, který získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Jeho nejnovější rolí je úloha ve filmové adaptaci světového bestselleru Davida Lagercrantze Dívka v pavoučí síti. Dánský herec Roland Møller je znám z thrilleru Atomic Blonde, nyní se dokončuje film Lyrebird, kde vytvořil jednu z hlavních rolí po boku Guye Pearce.

Českou a slovenskou hereckou elitu zastupují Karel Roden, Jana Plodková, Karel Dobrý, Marián Mitaš, Zuzana Fialová nebo Martin Hoffmann. 

Střihačem filmu Skleněný pokoj se stal renomovaný polský tvůrce Jaroslaw Kaminski, který je podepsán mimo jiné pod střihem oscarového snímku Ida i nejnovějším filmem Pawła Pawlikowského Studená válka, oceněného na festivalu v Cannes. Jaroslaw Kaminski je absolventem pražské FAMU, je několikanásobným držitelem polské filmové ceny Orel a ocenění Los Angeles Movie Award za snímek Bikini Blue.

Hudební stránky filmu se ujal španělský skladatel Javier Navarrete, držitel oscarové nominace za hudbu k filmu Guillerma del Tora Faunův labyrint.

Premiéra filmu Skleněný pokoj, který vzniká v česko-slovenské koprodukci za účasti České televize, je plánována na jaro 2019. Mawerův román se již dříve objevil také na jevišti. Před třemi lety jeho dramatizaci uvedlo ve světové premiéře Městské divadlo Brno.